Koruna k euru mírně oslabila na 24,04 Kč/EUR, vůči dolaru zpevnila
Naopak k dolaru česká měna o sedm haléřů zpevnila a okolo 17:00 se obchodovala za 22,25 Kč/USD. Koruna se od přelomu roku pohybuje poblíž nejsilnějších hodnot za bezmála 12 let.
Koruna dnes nijak výrazně nereagovala na zveřejněné údaje o vývoji maloobchodních tržeb v Česku, které se v meziročním srovnání snižují sedm měsíců za sebou. Loni v listopadu klesly o 8,7 procenta, zatímco v říjnu to bylo o 9,9 procenta. Tržby se zvýšily pouze v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, uvedl dnes Český statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se tržby snížily o 0,3 procenta.
K euru koruna výrazně posílila na přelomu loňského a letošního roku. Začátkem ledna se dostala pod hranici 24 Kč/EUR, čímž dosáhla nejsilnější úrovně od jara 2011.
Ze středoevropských měn je na tom nyní koruna podle analytiků nejlépe. Oproti úrovním před pandemií covid-19, tedy proti průměru roku 2019, posílila k euru o více než sedm procent, zatímco polský zlotý je 8,5 procenta v minusu a maďarský forint vůči evropské měně dokonce ztrácí přes 18 procent, sdělil dnes ČTK hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
„Koruna naopak v tomto období klesla proti čínskému juanu o 1,5 procenta a proti švýcarskému franku o 2,5 procenta,“ uvedl analytik XTB Jaroslav Tupý. Česká měna v uvedeném období posílila proti americkému dolaru o 1,9 procenta a britské libře o 8,6 procenta. Za loňským posílením koruny k euru i dolaru byl podle analytiků především vývoj na světových trzích a změna přístupu investorů k rizikovějším aktivům, mezi které řadí i českou měnu.
Pražská burza dál navyšuje letošní zisky, Erste posílila přes tři procenta

Pražská burza dnes dál navýšila letošní zisky, index PX stoupl o 1,07 procenta na 1284,91 bodu, opět tak vylepšil nejsilnější závěr od konce června. Dařilo se většině titulů v čele s Erste Bank, jejíž akcie si připsaly přes tři procenta. Ztratily pouze Moneta Money Bank a tabáková společnost Philip Morris. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
„Tahounem růstu se stala především Erste Bank, která posílila o 3,10 procenta na 798 Kč při nejvyšším denním objemu 186 milionů korun poté, co se dařilo celému západoevropskému bankovnímu sektoru,“ uvedl Josef Dudek z Fio banky. Jde o nejvyšší cenu za posledních devět měsíců, akcie tak dnes výrazně překonala západoevropský bankovní sektor, doplnil makléř Wood & Company Lukáš Novotný.
Z ostatních finančních titulů se dnes vedlo nejlépe akciím pojišťovny VIG, které posílily o 2,69 procenta na 572 korun. Cenné papíry Komerční banky zdražily o 0,7 procenta na 720,50 koruny, naopak akcie Monety Money Bank zlevnily 0,37 procenta na 80,80 koruny. Energetická společnost ČEZ si polepšila o 0,13 procenta na 796,50 Kč.
Z menších emisí si více než procento připsala Kofola, u dalších kromě akcií Colt CZ a Philip Morris byly zisky nižší. Zbrojařské akcie dnes stagnovaly na 584 Kč a tabáková firma odepsala 1,07 procenta na 16.720 Kč.
Paliva v Česku po zdražení na začátku roku opět zlevňují

Pohonné hmoty v Česku po zdražení na začátku ledna opět zlevňují. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za uplynulý týden klesla o 20 haléřů na 36,29 koruny za litr a cena nafty o 37 haléřů na 37,48 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Nafta nynějším zlevněním zcela smazala nárůst ceny na začátku roku. Vrátila se tak na nejnižší ceny od konce loňského února. V příštím týdnu bude podle analytiků cenový pokles pokračovat, v dlouhodobějším horizontu však očekávají možný obrat ke zdražování.
Paliva v zemi zlevňovala vytrvale od konce loňského října. Až v prvních dnech tohoto roku přerušilo pád cen zdražení. Nynější vývoj ale potvrzuje předchozí předpovědi analytiků, že ceny začnou opět klesat.
Navzdory více než dvouměsíčnímu poklesu cen jsou ale pohonné hmoty stále dražší než ve stejnou dobu loni. Před rokem byl litr benzinu v průměru o 31 haléřů levnější než nyní, a za naftu tehdy motoristé platili dokonce o 2,55 koruny na litru méně.
Za dalším poklesem cen pohonných hmot podle analytika Purple Trading Petra Lajska stojí několik faktorů. Zdůraznil především vliv posilující koruny vůči euru i dolaru, domácí měna působí protiinflačně. Od začátku roku navíc mírně poklesly ceny na burze v Rotterdamu, což odráží dění na trhu s ropou, jejíž cena je dál velmi rozkolísaná.
V příštím týdnu bude podle odhadů analytiků cenový pokles pokračovat, ovšem už pomalejším tempem. „Ceny ropy ani velkoobchodní ceny paliv nenaznačují výrazné změny cen pro motoristy. Ochranou je v současnosti také česká koruna a obecně k nižším cenám energií přispívají také nadprůměrné teploty v USA a v Evropě v posledních týdnech,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček. Dlouhodobější výhled je však podle analytiků značně nejistý. Lajsek upozorňuje hlavně na postupné otevírání čínské ekonomiky, což by mělo zvýšit její poptávku po ropě, a tím i její cenu. Situaci také může ovlivnit očekávaná odpověď Ruska na embargo Západu na jeho ropu, která by mohla ceny vytlačit dál nahoru.
Nejlevnější paliva natankují řidiči nyní opět v Královéhradeckém kraji, kde litr benzinu stojí v průměru 35,63 koruny a nafta 36,84 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí nadále pumpy v Praze, kde se litr benzinu prodává průměrně za 37,91 koruny a litr nafty za 38,96 koruny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky