Rusko se na dodávky elektřiny na Ukrajině zaměřilo bleskovým útokem bezpilotních letounů a raket, takže podniky se potýkají s problémy a miliony lidí mají při teplotách pod bodem mrazu jen sporadické dodávky tepla a světla.
Na obnovu sítě spěchají týmy inženýrů a dalších pracovníků, kteří pracují dlouhé a nebezpečné hodiny. Od října, kdy začaly ruské nálety, jich při práci zemřelo nejméně deset a energetiky oslavuje jako hrdiny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i běžní Ukrajinci.
„Jsme prapor elektrikářů,“ řekl Volodymyr Ovděj, 64letý dělník.
Koncem minulého měsíce narazila do země poblíž elektrárny, jedné z největších na Ukrajině, ruská raketa, která roztříštila elektrické kabely a vyřadila transformátor, který přeměňuje elektrickou energii pro přepravu a použití v domácnostech a podnicích. Tato část elektrárny měla kapacitu, která by stačila k výrobě elektřiny pro 57 000 malých bytů.

Elektrárna poháněná uhlím a plynem, která patří společnosti DTEK, největšímu soukromému výrobci energie na Ukrajině, byla v posledních týdnech zasažena třikrát.
Opravářské týmy čelí neustálé hrozbě bombardování a po zaznění varování před leteckým útokem míří do jednoho ze dvou krytů elektrárny. Při opravách vzdálenějších částí sítě se pracovníci ukrývají, kde mohou, například pod mosty. Blíže k frontové linii někteří nosí neprůstřelnou vestu a potřebují vojenský doprovod. Dělníci narážejí na miny a jsou zasaženi výbuchy a padajícími troskami. Pod tlakem vytvářejí pevné vazby a někteří pracovníci vyšli z důchodu, aby nahradili stovky těch, kteří vstoupili do ozbrojených sil.
Zhruba devítičlenné týmy plánují pracovat ve třech směnách po dobu 24 hodin na demontáži transformátoru a jeho výměně. V zemi však docházejí potřebné součástky a země hledá ve světě náhradu za likvidovanou převážně sovětskou technologii.
„Samozřejmě je to nebezpečné, pracují na samém okraji elektrárny,“ řekl jeden ze starších inženýrů, když sledoval, jak tým demontuje zčernalé zbytky transformátoru.
Na ochranu elektrárny před dalšími útoky byla přijata některá dodatečná bezpečnostní opatření, včetně instalace velkých betonových bloků, které chrání zařízení.
Ruské údery proti energetické infrastruktuře, které začaly v říjnu, způsobily výpadky a vynutily si přerušení dodávek elektřiny po celé zemi, protože pracovníci se předhánějí v odstraňování škod. V pondělí bylo od elektřiny odpojeno přibližně 2,1 milionu domácností v celé zemi, což je méně než 6 milionů domácností 23. listopadu.

Ukrajinská elektřina se vyrábí z jaderné energie – která v zimě obvykle produkuje až 60 % energie v zemi – a také z uhlí, plynu a obnovitelných zdrojů. Elektřina se pak rozvádí po vysokonapěťových vedeních, aby se v místních rozvodnách přeměnila na nižší napětí, které lze distribuovat do okolních podniků a domácností.
Rusko zasáhlo do všech částí tohoto řetězce a Ukrajině docházejí součástky, které by to mohly napravit. V uhelné a plynové elektrárně pracovala samostatná skupina vedle druhého transformátoru, který byl také nedávno zničen. Byl vyroben v šedesátých letech a bude těžké ho nahradit, řekl starší inženýr.
Evropa a USA používají zařízení, která fungují podle jiných parametrů, takže je obtížnější nabídnout Ukrajině náhradu. Například ukrajinská rozvodná síť přenáší napětí až 750 000 voltů, zatímco sítě ve zbytku Evropy jsou obvykle omezeny na 400 000 voltů.
Minulý měsíc darovala japonská společnost Hitachi Energy Ltd. 52 transformátorů, které vyrobila v Polsku. Česká energetická společnost Skupina ČEZ darovala více než 30 kusů starých zařízení včetně transformátorů.
Kyjev, hlavní město Ukrajiny, je středem zájmu ruských útoků na elektrickou síť.
Andrij Tojunda, který má na starosti opravu a údržbu dodávek elektřiny pro DTEK v kyjevské oblasti, přirovnal svou skupinu elektrotechnických pracovníků k rodině.

„Nikdo nikdy neřekl, já se bojím, já nemůžu jít,“ řekl.
Na začátku války, když se ruské jednotky dostaly na předměstí Kyjeva, Tojunda tři týdny neviděl vlastní rodinu a spal v kanceláři.
Dne 23. listopadu, během útoku, který pan Tojunda označil za dosud nejničivější útok na rozvodnou síť, ruské údery odstavily asi 70 % ukrajinské energetické kapacity. Tojunda strávil 48 hodin práce beze spánku v dešti a sněžení, aby opravil čtyři vysokonapěťové kabely, které přivádějí elektřinu do Kyjeva.
Úlomky raket poškodily kabely na 30 různých místech. Dvě z těchto vedení nahradil během šesti hodin nový kabel a obnovil tak napájení, které čerpá vodu v Kyjevě, městě s přibližně třemi miliony obyvatel.
„Elektřina jsou nemocnice, je to topení, je to voda, je to komunikace,“ řekl Oleh Braharnyk, 54letý vedoucí pracovník týmu.
Jednoho dne v Kyjevě tato devítičlenná posádka ve věku od 22 do 71 let ořezávala vrcholky stromů, které představovaly riziko pro kabely. Když zaznělo varování před náletem, Tojunda řekl, že tento druh každodenní údržby je neméně důležitý i za války. Tojunda je v pohotovosti 24 hodin denně a má neustále zapnutý telefon. Už nepije alkohol, aby byl vždy připraven, řekl.

Pan Tojunda, 41 let, pochází z části východní Ukrajiny, kterou nyní okupuje Rusko. Několik let pracoval v přístavním městě Mariupol a jeho okolí, které v květnu po několikatýdenním bombardování připadlo Rusku.
Tojunda si do svého týmu najal dva bývalé kolegy z tohoto města. Devětatřicetiletý Roman Horbatjuk pracoval na opravě sítě v ostřelovaném Mariupolu do konce března.
Horbatjuk řekl, že chodil do práce s ozbrojenými vojáky, kteří ho nutili ležet, když poblíž dopadaly ruské granáty. V neprůstřelné vestě a helmě pracoval na třešňových sběračích a na vysílacích věžích, takže se stal terčem ruské palby.
„Zavřel jsem před tím oči a pokračoval v práci,“ řekl.
Dělníci v Kyjevě ignorovali hlasité výbuchy v dálce, které podle jednoho člena posádky souvisely s odminováním severně od města. Zaměstnanci se mohli ohřát ve velkém nákladním autě s vlastními kamny a velkou baňkou kávy. Pracovali rychle uprostřed stříbrných bříz a zrezivělých transformátorových věží a zastavovali se, aby si zakouřili a popovídali si, jen když byla práce hotová.
Na Štědrý den se kyjevský tým dozvěděl, že jeden z kolegů z DTEK byl při práci zabit. Členové posádky říkali, že taková úmrtí je dále motivují.

Ukrajinci nyní uznávají profesi, která obvykle nepřitahuje velkou pozornost.
Vozidla uhýbají stranou, aby nechala projet dodávky DTEK, stejně jako sanitky a policie. Lidé přistupují k pracovníkům, aby jim poděkovali, a kupují jim kávu a teplé jídlo, když pracují venku. Pan Horbatjuk říká, že jeho děti jsou nyní na jeho práci hrdé.
„Konečně si lidé na Ukrajině váží elektrikářů,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky