Japonský premiér Fumio Kišida se v pondělí zavázal přijmout naléhavé kroky k řešení klesající porodnosti v zemi a prohlásil, že pro jednu z nejstarších společností na světě je to „teď nebo nikdy“.
Japonsko se v posledních letech snaží povzbudit své obyvatele k tomu, aby měli více dětí, a slibuje jim peněžní bonusy a lepší sociální dávky, ale podle průzkumů zůstává jedním z nejdražších míst na světě, kde je možné vychovávat dítě.
Podle oficiálních odhadů se počet narozených dětí v loňském roce propadl na nové rekordní minimum a poprvé klesl pod 800 000. Tento zlomový okamžik nastal o osm let dříve, než vláda očekávala.
„Náš národ je na pokraji toho, zda si dokáže udržet své společenské funkce,“ řekl Kišida v politickém projevu při zahájení letošního parlamentního zasedání.
„Pokud jde o politiku týkající se porodnosti a výchovy dětí, je to teď, nebo nikdy – je to otázka, která už prostě nemůže déle čekat,“ dodal.
Kišida uvedl, že do června předloží plány na zdvojnásobení rozpočtu na politiky týkající se dětí a že v dubnu bude zřízena nová vládní agentura pro děti a rodiny, která bude na tuto problematiku dohlížet.
Podle YuWa Population Research je Japonsko třetí zemí na světě, kde je výchova dítěte nejnákladnější, a to hned za Čínou a Jižní Koreou, zeměmi, které rovněž zaznamenávají úbytek obyvatelstva, což je pro světovou ekonomiku znepokojující.
Také další země se potýkají s stárnutím a úbytkem populace . Minulý týden Čína oznámila, že počet jejích obyvatel v roce 2022 poprvé po 60 letech klesl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky