Zatímco pro někoho může být tato myšlenka děsivá, pro jiné vyvolává zajímavou otázku: Jak mám investovat do něčeho, o čem věřím, že bude technologií budoucnosti?
Váš instinkt vás možná vede k tomu, že si vyberete několik akcií, které podle vás vypadají slibně, a ty nakoupíte. Když se ale podíváte zpět do éry dotcomů, možná si uvědomíte, že je to riskantní. Na každého investora, který zbohatl na brzkém nákupu Amazonu, připadá jiný, který přišel o jmění sázkou na Pets.com.
Zde se může hodit tematický burzovně obchodovaný fond. Tyto ETF investují do koše společností soustředěných kolem určitého tématu. Může se jednat o konkrétní technologii nebo podnik, například cloud computing, nebo o něco tak širokého, jako je přechod na práci z domova.
Prvním krokem při výběru je zjistit, zda je téma robustní, nebo zda se fondová společnost pouze snaží získat dolary investorů tím, že vytvoří fond zaměřený na něco módního, říká Kenneth Lamont, senior manažerský analytik pro pasivní strategie ve společnosti Morningstar.
Vzpomínáte si na dobu, kdy byla nositelná elektronika budoucností technologií? Lidé, kteří si koupili dnes již zrušený ETF, ano. Umělá inteligence má podle Lamonta šanci stát se větší záležitostí než tehdy.
„Umělá inteligence je technologie, která bude pravděpodobně extrémně převratná,“ říká.
Odtud bude třeba rozlišovat, které fondy si vyberete. Odborníci doporučují následující.
Prozkoumejte podíly a strategii

První, čeho si při nákupu tematického ETF všimnete, je, že o fondy s umělou inteligencí v názvu není nouze. Ty se obecně dělí na dva tábory: fondy, které investují do společností s umělou inteligencí, a fondy, které umělou inteligenci využívají k výběru akcií.
Druhý typ fondů „může držet téměř cokoli“, říká Todd Rosenbluth, vedoucí výzkumu ve výzkumné společnosti VettaFI. „Jde o to, zda věříte ve schopnost AI rozpoznat potenciální vítěze na širším akciovém trhu.“
I kdybyste věřili, takové fondy vašemu portfoliu pravděpodobně neprospějí, protože společnosti s umělou inteligencí se teoreticky stanou ziskovějšími. Navíc to, co přesně je „společnost s umělou inteligencí“, se bude u jednotlivých fondů lišit.
Některé fondy investují do velkých, zavedených společností, které mají ve svém podnikání složku AI. Například fond Global X Artificial Intelligence & Technology ETF mezi své hlavní držitele počítá společnosti Tesla, Meta Platforms, Apple a Amazon. I když tyto společnosti mohou mít významné investice do AI, tato technologie není tím, co primárně pohání jejich podnikání.
Jiné ETF se snaží poskytnout spíše „čistou hru“ na AI tím, že investují do firem, které odvozují určitou část svých příjmů z umělé inteligence. Protože však tato metoda zkoumá minulé údaje o technologii budoucnosti, ještě jiné vybírají firmy zabývající se AI na základě prognóz analytiků ohledně budoucích tržeb.
Určit, který přístup je pro vás ten správný, bude vyžadovat určitý průzkum. Pokud jde o umělou inteligenci, platí pravidlo, že pokud jsou akcie s největší váhou v indexu jména, která znáte, pravděpodobně se vám dostává méně „čisté hry“.
Navíc by každý fond měl na svých webových stránkách jasně popsat svou investiční strategii. „Podívejte se na kritéria výběru – jak jsou akcie vybírány do tohoto portfolia?“. Lamont říká.
Uvědomte si rizika tematických ETF

Tematické ETF vám poskytují diverzifikaci ve srovnání s výběrem několika jednotlivých akcií. Pokud si myslíte, že umělá inteligence je na vzestupné trajektorii, investice do koše 20 nebo 30 akcií AI vám může pomoci zachytit tyto výnosy a zároveň do jisté míry zmírnit riziko, že by jedna společnost mohla zkolabovat a zničit celou vaši strategii.
Tematické ETF však stále přinášejí jedinečná rizika. Za prvé, diverzifikace v rámci určitého tématu vám nebude příliš k užitku, pokud celé téma utrpí úder. Stačí se zeptat investorů, kteří v roce 2022 drželi ETF s tématem blockchainu.
„Tyto druhy fondů jsou vysoce koncentrované,“ říká Lamont. „Někdy se z výnosů může zvedat žaludek.“
Navíc tematické ETF mají tendenci účtovat si vyšší nákladové poměry než strategie se širším záběrem. Proto je důležité zvážit, kolik platíte za koš akcií AI. Pokud se podíly fondu více či méně překrývají s tím, co byste mohli získat z fondu technologických akcií nebo dokonce z širokého indexového fondu, můžete za tuto expozici platit příliš mnoho, říká Lamont.
„Stojí více, protože vám poskytují vyprávění,“ říká. „Navíc mnohé z nich uzavírají velké aktivní sázky. Přicházejí v pasivním obalu, ale ve skutečnosti jsou to aktivní fondy.“
Vzhledem k rizikům by bylo moudré považovat jakýkoli tematický ETF za doplněk široce diverzifikované strategie základního portfolia, říká Rosenbluth.
„Měl by sloužit jako ‚satelitní‘ pozice nebo výsek širšího portfolia. Obvykle vidíme, že investoři dávají 5 až 10 % své alokace akcií do tematických ETF s vyšším rizikem a vysokým výnosem.“
Pokud to vyjde, můžete dosáhnout výnosů, které dlouhodobě zvýší výkonnost vašeho portfolia, říká. A pokud to v krátkém období nevyjde, „nepotřebujete roky na to, abyste tyto ztráty získali zpět“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky