Ropa utrpěla 5% týdenní ztrátu, optimismus v Číně klesá
Cena ropy West Texas Intermediate klesla k 75 dolarům za barel a v tomto týdnu zaznamenala ztrátu přibližně 5 %. Obchodování s komoditami v Číně se znovu otevřelo v souvislosti s otázkami ohledně načasování a rozsahu oživení v této zemi. V USA údaje z poloviny týdne ukázaly, že celostátní zásoby se rozšiřují již šestý týden.
Ropa se letos pohybovala v rozmezí 10 dolarů, přičemž ceny se pohybovaly mezi obavami z globálního zpomalení a očekáváním oživení poptávky po ropě v Číně poté, co Peking upustil od své přísné politiky Covid Zero. Centrální banky v USA a Evropě tento týden zvýšily úrokové sazby a varovaly, že se zpřísňováním měnové politiky v boji proti stále příliš vysoké inflaci ještě neskončily.
Obchodníci také vyhlížejí další várku sankcí na ruské energetické toky, které začnou platit o víkendu. Evropská unie se chystá zavést zákaz dovozu ruských ropných produktů po moři a zároveň spustit mechanismus cenových limitů podobný tomu, který platí pro ropu. Cílem těchto opatření je připravit Moskvu o finanční prostředky v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Ropa se nachází „v útlumu, protože trh čeká na hmatatelné známky oživení poptávky po ropě v Číně,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights. „Zákaz produktů EU není vnímán jako hlavní faktor, ale stále s ním přichází trocha nejistoty.“

Ústup ropy v tomto týdnu doprovázel pokles dalších předních průmyslových komodit, přičemž měď a železná ruda rovněž klesly.
Podle společnosti RBC Capital Markets LLC, která upozornila na to, co označila za „nedbalý“ trh s fyzickou ropou, panuje nejistota ohledně tempa znovuotevření čínského trhu. Největší světový dovozce ropy „musí více zabrat, aby se fyzický nepořádek vyčistil“, uvedla ve své poznámce.
„Velký nárůst zásob v USA v tomto týdnu zatížil trh, zatímco stále není jasné, jak silného oživení poptávky bychom se mohli dočkat ze strany Číny,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie ve společnosti ING Groep NV. „Stále se však držíme našeho konstruktivního střednědobého výhledu pro trh s očekáváním zpřísnění ropné bilance.“
Zlato před údaji NFP mírně klesá
Ceny zlata v pátek klesly poté, co se v předchozí seanci prudce stáhly z devítiměsíčních maxim, protože dolar se odrazil v očekávání klíčových údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor, zatímco ostatní ekonomické údaje ukázaly určitou sílu na trhu práce.
Zatímco Federální rezervní systém nedávno konstatoval, že inflace se zmírňuje, trhy se obávaly, že odolnost na trhu práce by mohla udržet cenové tlaky tvrdohlavě vyšší po delší dobu. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím týdnu nečekaně klesl, zatímco další údaje ukázaly, že prodej automobilů v USA v lednu vzrostl.
Dolar se po těchto údajích odrazil od devítiměsíčního minima vzhledem k tomu, že relativně vysoká inflace by mohla udržet Fed při zvyšování úrokových sazeb v tomto roce – což je negativní scénář pro zlato a trhy s kovy.
Spotové zlato se nachází na 1 93,13 USD za unci, zatímco futures na zlato klesly o 0,2 % na 1 926,80 USD za unci. Oba instrumenty se ve čtvrtek propadly o téměř 2 % poté, co na začátku seance vystoupaly na devítiměsíční maximum, a tento týden měly ztratit 0,6 %.

Žlutý kov zaznamenal v posledních seancích divoké výkyvy a měl přerušit šestitýdenní sérii zisků, když investoři přehodnotili svá očekávání ohledně měnové politiky USA.
Lepší než očekávaný údaj o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti spolu s obavami ze silných údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny později, přiměly investory přehodnotit své sázky na to, že inflace bude zpomalovat rychleji, než se očekávalo.
Díky tomu se dolar ve čtvrtek vůči koši měn prudce zotavil. Zelené bankovce pomohlo také oslabení eura a britské libry poté, co jejich centrální banky naznačily možné ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb.
Ostatní drahé kovy tento týden také ustupovaly a v pátek byly jejich vývoj nevýrazný. Futures na platinu se ustálily kolem 1 032,15 USD za unci, zatímco futures na stříbro se držely na 23,462 USD za unci.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek ustálily, ale byly nastaveny na prudké týdenní ztráty v souvislosti s rostoucími obavami z globální recese v tomto roce.
Futures na vysoce kvalitní měď vzrostly o 0,6 % na 4,1147 USD za libru, ale tento týden byly téměř o 3 % níže kvůli obavám trhů, že rostoucí úrokové sazby omezí globální hospodářský růst.
Smíšené ekonomické údaje z Číny rovněž zvýšily nejistotu ohledně načasování hospodářského oživení v zemi, která je největším světovým dovozcem mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky