Wall Street bude před úterními klíčovými údaji o inflaci otevírat opatrně, zatímco ropa po silných ziscích z minulého týdne klesá. Evropská komise zveřejnila své nejnovější prognózy a předpovídá, že Evropská unie se letos vyhne recesi. Zde je přehled toho, co byste měli vědět o finančních trzích v pondělí 13. února.
Špionážní balóny nebo mimozemšťané?
Americká armáda potvrdila, že v neděli sestřelila další létající objekt, což je čtvrtý takový subjekt, který byl nad Severní Amerikou sestřelen americkou raketou za něco málo přes týden.
Zatímco první objekt Washington rychle popsal jako podezřelý čínský sledovací balón, kolem nejnovějších předmětů je zřejmě více záhad.
Generál amerického letectva Glen VanHerck, šéf Severoamerického velitelství protivzdušné a kosmické obrany, uvedl, že armáda nebyla doposud schopna identifikovat tři poslední objekty, a dokonce odmítl vyloučit jako vysvětlení mimozemšťany.
Navzdory těmto nejasným okolnostem je zcela zřejmé, že počáteční incident zvýšil napětí mezi Washingtonem a Pekingem.
Čína v pondělí reagovala tvrzením, že americké výškové balony od začátku roku 2022 více než desetkrát přelétly bez povolení nad jejím vzdušným prostorem, čímž se diplomatická roztržka ještě rozšířila.
Adani plánuje snížit kapitálové výdaje

Skupina Adani zůstává v pondělí v centru pozornosti poté, co agentura Bloomberg o víkendu informovala, že indický konglomerát plánuje snížit svůj cíl růstu tržeb i kapitálových výdajů.
Skupina utrpěla drastický výprodej od chvíle, kdy ji americký prodejce krátkých pozic Hindenburg Research koncem ledna obvinil z manipulace s akciemi.
Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje uvedla, že skupina bude nyní usilovat o růst tržeb o 15 až 20 % přinejmenším v příštím finančním roce, což je méně než původní cíl 40 %.
Společnost Adani popřela jakékoli pochybení a dodala, že rozvaha každé z jejích portfoliových společností je „velmi zdravá“ a že má silné podnikové řízení a bezpečná aktiva.
Přesto čelí vyšetřování ze strany indického regulátora trhu.
Americké akcie otevřou beze změny; v centru pozornosti údaje o CPI
Americké akciové trhy otevřou v pondělí při opatrném obchodování převážně beze změny, protože investoři očekávají klíčové údaje o inflaci na konci týdne a snaží se získat více jasnosti ohledně záměrů Federálního rezervního systému zvýšit úrokové sazby.
Futures na index Dow Jones klesly o 10 bodů, tj. o 0,1 %, futures na index S&P 500 vzrostly o 0,1 % a futures na index Nasdaq 100 o 0,4 %.
V pondělí má být zveřejněno jen málo ekonomických údajů z USA, ale úterní údaj o indexu spotřebitelských cen by mohl poskytnout další vodítka ohledně toho, jak vysoko bude muset Fed v letošním roce zvýšit sazby.
Ekonomové očekávají, že údaje ukáží, že měsíční sazby v lednu vzrostly, ale roční míry se snížily.
V průběhu týdne by mělo vystoupit několik představitelů Fedu, včetně Michelle Bowmanové později v pondělí.
Výsledková sezóna se nyní začíná chýlit ke konci, ale stále ještě zbývá oznámit výsledky řady důležitých společností, včetně Coca-Coly
Evropská unie se vyhne recesi – EK

Evropská komise v pondělí zvýšila své ekonomické prognózy pro EU a dodala, že se blok pravděpodobně vyhne recesi, mimo jiné díky poklesu cen plynu.
Ve svých průběžných zimních projekcích výkonný orgán EU uvedl, že nyní očekává, že 27 členských států v roce 2023 poroste dohromady o 0,8 %, což je o 0,5 procentního bodu více než v podzimní prognóze. Eurozóna, kterou tvoří země používající měnu euro, by měla v roce 2023 růst o 0,9 %, což je o 0,6 procentního bodu více než v předchozím odhadu.
To je jistě dobrá zpráva, ale Komise s potěšením zdůraznila, že ekonomika EU se stále potýká s problémy – včetně rostoucí jádrové inflace, pokračujícího zpřísňování měnové politiky a nízké spotřeby.
Ropa vrátila část zisků z minulého týdne
Ceny ropy v pondělí klesly a odevzdaly část zisků z minulého týdne kvůli obavám, že trvale vysoká inflace ve Spojených státech povede ke zpomalení ekonomiky v zemi, která je největším spotřebitelem ropy na světě, což vyvolá krátkodobé oslabení poptávky.
Vliv mělo také obnovení vývozu ázerbájdžánské ropy v tureckém terminálu Ceyhan o víkendu poté, co zemětřesení v regionu začátkem tohoto měsíce narušilo dodávky.
Futures na americkou ropu klesaly o 0,5 % na 79,32 USD za barel, zatímco ropa Brent o 0,5 % na 86,00 USD za barel.
Ceny ropy minulý týden vzrostly o více než 8 %, k čemuž přispělo prohlášení Ruska, že od března sníží svou těžbu o 500 000 barelů denně v reakci na západní cenové limity na svůj vývoz.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky