Pražská burza přerušila sérii oslabení, k posílení jí pomohly akcie ČEZ
Index PX po čtyřech poklesech v řadě stoupl o 0,68 procenta na 1388,72 bodu. Nahoru burze pomohly především akcie energetické firmy ČEZ, které zdražily téměř o čtyři procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
V zelených číslech dnes uzavírala obchodování polovina z hlavních emisí pražské burzy a druhá polovina oslabovala, nebo stagnovala. Z posilujících zaznamenaly nejvýraznější zdražení právě akcie ČEZ, se kterými se zároveň obchodovalo v největším objemu. Připsaly si 3,86 procenta na 995 korun. Druhého největšího posílení dosáhly cenné papíry stavitele solárních elektráren Photon Energy, a to o 1,79 procenta na 68,20 koruny.
Růst burzy naopak brzdily emise Komerční banky a Moneta Money Bank, které patřily spolu s akciemi ČEZ k nejobchodovanějším. Cenné papíry Monety zlevnily o 1,05 procenta na 85 korun, což bylo největší oslabení z hlavních emisí. Akcie Komerční banky odepsaly 0,67 procenta na 741 korun.
Koruna dnes stagnovala k oběma hlavním světovým měnám
Koruna dnes stagnovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru se kolem 17:00 obchodovala za 23,72 Kč/EUR, tedy ve stejném kurzu jako při pondělním závěru. K dolaru si pak česká měna polepšila o haléř na 22,18 Kč/USD.
V polovině minulého týdne se koruna pohybovala kolem hranice 23,60 Kč/EUR, a byla tak k euru nejsilnější od konce července 2008. Následující dny ale oslabovala.
Podle analytika Purple Trading Jaroslava Tupého se na koruně podobně jako na ostatních rizikových aktivech začíná odrážet očekávání obchodníků, že centrální banky budou ještě pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. „A hlavně, že současné vysoké úrokové sazby budou banky držet ještě výrazně delší dobu, než se původně očekávalo. Trhy akceptovaly, že inflace jak v USA, tak i v EU postupně klesá. Primární otázkou, kterou aktuálně trhy řeší, není zda, ale jak rychle bude inflace klesat,“ uvedl.

Češi se lepší ve znalostech investic, cítí se ale často nezkušení
Češi se ve znalostech investic stále zlepšují, jejich investiční gramotnost se meziročně zvýšila, přesto se ale téměř polovina lidí v Česku považuje za nepříliš zkušené a znalé. Ukazují to aktualizovaná data průzkumu investiční platformy Portu vypracovaného s agenturou Ipsos na konci roku 2022. O výsledcích průzkumu informovali jeho autoři ČTK v tiskové zprávě. Nejvíc se podle nich v investiční gramotnosti zlepšují mladí lidé a čtyřicátníci.
Znalosti žen se podle autorů průzkumu proti prvnímu měření z roku 2021 výrazně zlepšily, muži však mají v investiční gramotnosti před ženami stále náskok, i když rozdíl se postupně snižuje. Za zcela nezkušené či neznalé se sice považuje o pět bodů méně žen než při posledním měření, většinově si ale ženy v investování nevěří, a to ani navzdory zlepšujících se znalostem, ukázal průzkum.
Důvodem zlepšování mladých je podle jeho autorů řešení osobní finanční situace s ohledem na vysokou inflaci a úrokové sazby. „Mladí lidé se tématu investic více věnují a informace si aktivně vyhledávají prostřednictvím médií či podcastů. Těší mě viditelný pozitivní trend u mladé generace,“ uvedl mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.
Z regionálního pohledu je podle průzkumu nejlepší investiční gramotnost v Praze. Nejslabšími regiony zůstávají v ČR Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj, Ústecký kraj a Olomoucký kraj.
Zhruba tři čtvrtiny Čechů podle průzkumu chápou správně pojem inflace, rozdíl mezi investováním a spořením i to, že k větším výnosům se váže také větší riziko. To, že na rozdíl od spoření nejsou výnosy v investování zaručeny, si v Indexu investiční gramotnosti uvědomuje třetina. „Minulé výnosy nejsou relevantní pro určení výnosů budoucích. Proti poklesům na akciových trzích se nelze pojistit,“ připomněl zakladatel Portu Radim Krejčí.
Investiční sebevědomí Čechů kleslo v průzkumu napříč všemi věkovými kategoriemi a neodpovídá investičním znalostem. Téměř polovina lidí se považuje za nepříliš zkušené a znalé, v investiční gramotnosti jsou však nadprůměrní, ukázalo dotazování. Naopak za velmi zkušené a znalé investory se podle něj považuje 1,2 procenta lidí, jejich sebevědomí ale vůbec neodpovídá jejich znalostem a umisťují se až na předposledním místě. Vedou si tedy téměř stejně jako ti, kteří se označují za zcela nezkušené.
„Hodně lidí začalo investovat během covidové pandemie. To byly na trzích zlaté časy, kdy v podstatě většina aktiv rostla na ceně. Mnozí tak mohli nabýt dojmu, že jsou v investování experti,“ dodal ředitel Portu Martin Luňáček.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky