Společnost Shell vykázala za celý rok 2022 upravený zisk ve výši 39,9 miliardy dolarů. USD, což pohodlně překonává 28,4 miliardy USD z roku 2008, což byl podle Shellu předchozí roční rekord firmy, a je to více než dvojnásobek celoročního zisku za rok 2021 ve výši 19,29 miliardy USD.
Analytici oslovení společností Refinitiv očekávali, že čistý zisk za celý rok 2022 dosáhne 38,3 miliardy USD.
Za poslední čtvrtletí roku 2022 vykázala společnost Shell upravený zisk ve výši 9,8 miliardy USD.
Společnost Shell oznámila program zpětného odkupu akcií v hodnotě 4 miliard USD, který by měl být dokončen do výsledků za první čtvrtletí 2023 – ty by měly být zveřejněny začátkem května – a 15% zvýšení dividendy na akcii za čtvrté čtvrtletí.
„Pro společnost Shell je to obrovský rok a také obrovský rok, za kterým se můžeme ohlédnout,“ řekl generální ředitel společnosti Shell Wael Sawan Stevu Sedgwickovi z televizní stanice CNBC ve svém prvním rozhovoru o výsledcích od 1. ledna, kdy se ujal funkce.
„Cítím se poctěn, že nastupuji do této role v tak skvělém okamžiku v historii společnosti. Když se díváme dopředu, myslím, že máme jedinečnou příležitost uspět jako vítěz v oblasti přechodu na energetiku. Máme portfolio, které podle mého názoru nemá konkurenci,“ řekl Sawan.

„Můj zájem se bude do značné míry soustředit na výkonnost a kapitálovou disciplínu,“ dodal.
Výsledky jdou ve stopách historických ročních zisků hlavních amerických ropných společností Exxon Mobil a Chevron, přičemž podle údajů společnosti Refinitiv se očekává, že největší ropné a plynárenské společnosti na Západě dosáhnou za rok dohromady zisku téměř 200 miliard dolarů.
Mimořádný rozsah zisků tohoto odvětví vyvolal novou kritiku a volání po zavedení daně z neočekávaných zisků velkých ropných společností.
Společnost Shell minulý měsíc uvedla, že v důsledku nových daní v Evropské unii a Velké Británii očekává za poslední tři měsíce roku 2022 ztrátu ve výši 2 miliard dolarů.
„Daně jsou v konečném důsledku záležitostí vlád, které o nich rozhodují. My se samozřejmě angažujeme a poskytujeme perspektivy a klíčovou perspektivou, kterou se snažíme poskytnout, je kontext kolem skutečnosti, že společnosti jako my, které potřebují investovat několik miliard dolarů na podporu energetické transformace, vyžadují bezpečné a stabilní investiční prostředí,“ řekl Sawan.
„Například neočekávané daně nebo cenové stropy jednoduše podkopávají důvěru v tuto investiční stabilitu, a proto se obávám některých kroků, které se provádějí,“ pokračoval.
„Myslím, že je třeba zaujmout jiný přístup, který skutečně přitáhne investiční kapitál v době, kdy potřebujeme být schopni začlenit energetickou bezpečnost do širšího energetického systému zde v Evropě.“

Akcie společnosti kótované na londýnské burze ve čtvrtek během ranních obchodů vzrostly o 0,6 %.
„Energetické trilema“
Společnost Shell uvedla, že její výhled hotovostních kapitálových výdajů pro rok 2023 se pohybuje mezi 23 a 27 miliardami dolarů. Sawan uvedl, že z toho zhruba třetina, ne-li o něco více, půjde do oblastí, jako jsou obnovitelné zdroje energie.
Společnost Shell, jejímž cílem je stát se do roku 2050 podnikem s nulovými čistými emisemi, uvedla, že upravený zisk její jednotky pro obnovitelné zdroje a energetická řešení dosáhl za poslední tři měsíce roku 2022 293 milionů dolarů, což je méně než 383 milionů dolarů ve třetím čtvrtletí.
„Společnost Shell nemůže tvrdit, že je v přechodu, dokud investice do fosilních paliv převyšují investice do obnovitelných zdrojů,“ řekl Mark van Baal, zakladatel nizozemské skupiny Follow This.
„Většina investic společnosti Shell je i nadále vázána na podnikání v oblasti fosilních paliv, protože společnost nemá cíl snížit v tomto desetiletí celkové emise CO2, jak je požadováno pro dosažení cílů Paříže.“
V posledních čtvrtletích manažeři velkých ropných společností obhajovali své rostoucí zisky a tvrdili, že výrazné narušení globálních energetických trhů v důsledku války na Ukrajině znovu potvrdilo důležitost pomoci při řešení „energetického trilema“.
Podle prohlášení generálního ředitele BP Bernarda Looneyho pro investory z konce loňského roku se tím myslí „bezpečná, cenově dostupná a nízkouhlíková energie“.
Bojovníci za klima a aktivističtí akcionáři byli ostře kritičtí.

„To, že se roční zisky společnosti Shell v loňském roce více než zdvojnásobily, zatímco miliony lidí stály před nemožnou volbou mezi jídlem na stole a vytápěním svých domovů, je prostě ohromující,“ uvedla Sana Yusufová, klimatická aktivistka organizace Friends of the Earth.
„Lidé vidí nespravedlnost v tom, že musí platit do očí bijící náklady na energii, zatímco velké ropné a plynárenské firmy shrábnou miliardy,“ dodala Yusufová.
Americký ropný gigant Exxon Mobil v úterý oznámil zisk 56 miliard dolarů za rok 2022, což představuje historické maximum pro západní ropný průmysl a Chevron v pátek vykázal rekordní zisk 36,5 miliardy dolarů za loňský rok.
Britská ropná společnost BP má oznámit celoroční zisk 7. února a francouzská TotalEnergies 8. února.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky