Podle údajů společnosti Refinitiv Lipper investoři letos přidali do podílových a burzovně obchodovaných fondů se sídlem v USA, které nakupují čínské akcie, více než 2 miliardy dolarů v čistém vyjádření. To odráží pět po sobě jdoucích týdnů přílivu a znamená obrat oproti druhé polovině loňského roku, kdy stáhli téměř 1 miliardu USD. Shoduje se to také s odlivem investorů z akciových fondů zaměřených na USA.
Pevninská Čína počátkem ledna plně otevřela své hranice poté, co ukončila politiku nulové tolerance vůči Covid-19, která do značné míry odřízla čínské spotřebitele od zbytku světa. Ceny akcií se již odrazily ode dna a komodity vzrostly, protože investoři se snaží zachytit znovuotevření obchodu, které v letech 2020 a 2021 pohánělo americké akcie.
Index MSCI China, který sleduje čínské společnosti kótované v USA, Hongkongu a na pevnině, se od svého říjnového dna vyšplhal asi o 45 %, ale stále je zhruba o 45 % níže než na začátku roku 2021. A koš průmyslových kovů, který se obchoduje v Londýně a který zahrnuje hliník, měď, olovo, zinek, cín a nikl, právě zaznamenal nejlepší leden za více než deset let.
Americké akcie a dluhopisy na začátku roku 2023 rostly, ale někteří investoři se obávají, že nálada na trhu se může obrátit a Federální rezervní systém by mohl pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby zpomalil ekonomiku. Mezitím se očekává, že tempo růstu podnikových zisků v USA v letošním roce zpomalí, protože zpřísnění úrokových sazeb ze strany FEDu si razí cestu ekonomikou.

„Myslím, že letos uvidíte růst zisků, a to potenciálně značný růst zisků v Číně oproti stagnujícím nebo klesajícím ziskům v USA,“ dodal Draho.
Ekonomové v posledních týdnech zvýšili své prognózy růstu na základě prvních známek toho, že čínští spotřebitelé opět začínají utrácet v restauracích a barech a opět dojíždějí do práce v národním metru.
Agentura Fitch Ratings ve středu zlepšila svou prognózu růstu čínské ekonomiky v roce 2023 ze 4,1 % na 5 % s poukazem na důkazy, že spotřeba a aktivita se zotavují rychleji, než se původně očekávalo. Mezinárodní měnový fond nedávno zvýšil svou prognózu globálního růstu s odkazem na vliv opětovného otevření čínské ekonomiky.
Ocenění mnoha čínských společností kleslo na výprodejové úrovně, když byla ekonomika země pod tlakem přísných pandemických kontrol a když obavy z regulačního tlaku zasáhly vysoce prosperující technologické společnosti v zemi. Ačkoli někteří investoři tvrdí, že čínské akcie již nejsou po rallye při znovuotevření trhu, která začala loni na podzim, křiklavým nákupem, poukazují na potenciál růstu zisků a nedávný pokles amerického dolaru jako na prodejní body.
Podle společnosti FactSet se čínská internetová společnost Alibaba Group Holding Ltd. obchoduje na 12,4násobku očekávaného zisku v příštích 12 měsících, zatímco hongkongský index Hang Seng se obchoduje na 10,1násobku zisku. Pro srovnání, násobek indexu S&P 500 je 18,2.

Zdá se také, že tlak regulačních orgánů na společnosti Alibaba, Tencent Holdings Ltd. a další velké technologické společnosti polevuje. V prosinci americký regulátor auditu uvedl, že poprvé zajistil úplný přístup k auditním dokumentům čínských společností kótovaných na americkém trhu, čímž se snížilo riziko hromadného vyřazení z obchodování na amerických burzách.
Americké depozitní certifikáty společnosti Alibaba letos v New Yorku vzrostly o 19 %, zatímco Tencent o 16 %.
David Bianco, investiční ředitel pro Ameriku ve společnosti DWS Group, správci aktiv v hodnotě 900 miliard dolarů, uvedl, že v poslední době zvýšil expozici vůči čínským akciím a poukázal na jejich levnější ocenění ve srovnání s jejich americkými protějšky.
„Pokud je čínská vláda nechá chvíli na pokoji, aby si mohly dělat své věci, snese zlatá husa svá vejce, aby se tyto akcie mohly odrazit od svého ocenění?“ Bianco se zeptal na čínské technologické akcie.
Mezi globálními akciemi, které zaznamenaly oživení v důsledku opětovného otevření Číny, jsou akcie společností vyrábějících luxusní zboží, jako je LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE, a kasinových společností včetně MGM Resorts International. Růst zaznamenaly i nadnárodní společnosti, jako jsou Volkswagen AG a Apple Inc., které v Číně významně podnikají.

Otevření trhu také odstartovalo prudkou rallye cen nerostných surovin, protože Čína je největším světovým spotřebitelem komodit. Futures na americkou měď zaznamenaly nejlepší první měsíc roku od roku 2003. Ceny hliníku v Londýně letos zatím vzrostly o zhruba 1,5 %. Zinek přidal 4,2 % a cín posílil o 11 %.
Tyto kovy se používají k výrobě předmětů, jako jsou letadla a elektrické dráty, a jsou klíčové pro výrobu větrných turbín, solárních panelů a baterií potřebných pro přechod od fosilních paliv.
Za jejich zisky stojí sázky na to, že i když Spojené státy postihne potenciální hospodářské zpomalení, Čína zaznamená mírný růst, který bude nadále zvyšovat ceny.
Navzdory dobrému příběhu o růstu nejsou někteří američtí investoři, kteří se obávají politických rizik, připraveni do toho skočit.
„Příležitost tu určitě je, ale myslím, že to jsou obchody, ne investice,“ řekla Nancy Tenglerová, investiční ředitelka společnosti Laffer Tengler Investments.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky