Podle údajů zpravodajské společnosti Kpler byly celkové toky v minulém měsíci nejvyšší za celou dobu od invaze na Ukrajinu před rokem a překonaly rekord z dubna 2020. Vývoz topného oleje se vyšplhal na historické maximum.
Nákupní horečku pravděpodobně podpořily soukromé rafinerie, ale státní zpracovatelé nyní projevují větší zájem o ruskou ropu poté, co je obavy z možného úderu ze strany USA a spojenců držely stranou.
Poté, co válka na Ukrajině přetvořila globální energetické toky, je Čína spolu s Indií největším odběratelem ruské ropy. Moskva musela nabídnout slevy, aby přilákala zmenšující se okruh zákazníků, což asijští odběratelé snažící se kontrolovat inflaci uvítali. Západ chce připravit Kreml o prostředky na válku, ale zároveň by rád udržel pod pokličkou světové ceny ropy.
Podle údajů společnosti Kpler z 20. února dosáhl celkový ruský vývoz ropy a topné nafty do Číny minulý měsíc 1,66 milionu barelů denně. To je více než předchozí rekord z dubna 2020, kdy se tato asijská země dostávala z počátečních virových omezení. Toky ropy a kondenzátu vzrostly na 1,52 milionu barelů denně, což je jen o málo méně než rekord dosažený před téměř třemi lety.

Nárůst čínských nákupů je důkazem, že hospodářské oživení v této zemi nabírá na obrátkách, což by mělo pomoci podpořit globální ceny ropy. Mezinárodní agentura pro energii minulý týden ve svých prognózách poptávky uvedla Čínu jako příčinu zvýšení poptávky, zatímco Írán, který je producentem ropy v rámci OPEC, tipuje, že cena ropy Brent v letošním roce vzroste nad 100 dolarů za barel.
Nákladům odeslaným ze západních ruských přístavů může trvat více než šest týdnů, než dorazí do Číny, zatímco barely odeslané z Dálného východu obvykle dorazí ještě týž měsíc.
Nabídky na ruskou ropu Urals a ropu ESPO byly podle obchodníků stanoveny s diskontem 13, resp. 8 dolarů za barel ropy Brent s dodáním. To je mnohem levnější než podobné západoafrické druhy, jejichž cena se blížila paritě nebo prémii k Brentu.
Největší asijská ekonomika od konce roku 2022 dominuje v nákupech ropy ESPO, což je třída, kterou lze rychle přepravovat z ruského Dálného východu. Klíčovými odběrateli byly soukromé rafinerie, ale obchodníci sledují poptávku ze strany státních rafinerií, jako je China Petroleum & Chemical Corp. neboli Sinopec, a také CNOOC Ltd.
Čína nejenže nakoupila celý měsíční plán nakládky ropy ESPO na leden, ale nakoupila také arktické druhy a Ural, uvedl Viktor Katona, hlavní analytik ropy ve společnosti Kpler. Její nákupní horečka v oblasti topného oleje pochází především z oblasti Černého a Baltského moře, uvedl.

Údaje ze sledování lodí naznačují, že více ropy by mohlo do Číny proudit ze západních ruských přístavů Primorsk a Novorossijsk, kde se nakládají druhy včetně Uralu. Podle lidí obeznámených s touto záležitostí lze nárůst částečně přičíst tomu, že státní rafinerie urychlily nákupy.
Ruský vývoz přímého topného oleje a topného oleje s vysokým obsahem síry do Číny dosáhl v lednu podle společnosti Kpler rekordní úrovně přibližně 142 000 barelů denně.
Topný olej může být zpracováván místo ropy ve velkých destilačních jednotkách nebo používán v sekundárních zařízeních, jako jsou koksovny, k výrobě nafty nebo benzinu. HSFO lze také přimíchávat do lodního paliva nebo asfaltu. Obchodníci uvedli, že jeho cena byla před zdaněním o 16 až 17 dolarů za barel nižší než cena ropy Brent.
Soukromé čínské rafinerie od konce roku 2022 nakupují více přímého topného oleje kvůli atraktivním cenám, uvedla Mia Geng, analytička průmyslové poradenské společnosti FGE. Soukromé rafinerie někdy upřednostňují rafinaci topného oleje před surovou ropou ve snaze obejít vládou stanovené kvóty, které mají omezit dovoz ropy, ale nedávný nárůst nákupů byl podle ní spíše způsoben tím, že zpracovatelé mohli dosáhnout značných zisků ze zpracování.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky