Podle osob obeznámených s touto záležitostí mohou být nizozemské a japonské vývozní kontroly dohodnuty a dokončeny již koncem ledna. Japonský premiér Fumio Kišida a nizozemský premiér Mark Rutte jednali o svých plánech s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě na začátku tohoto měsíce.
„Jsem si poměrně jistý, že se nám to podaří,“ řekl Rutte ve čtvrtek v rozhovoru pro agenturu Bloomberg News na okraj Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.
Haag a Tokio pravděpodobně nepůjdou tak daleko jako omezení Washingtonu, která nejen omezují vývoz strojů vyrobených v USA, ale také brání americkým občanům pracovat s čínskými výrobci čipů. Přesto se Peking může ocitnout ještě více odříznutý od technologií nebo know-how, které potřebuje k výrobě nejmodernějších druhů polovodičů, jakmile všechny tři země zakročí.
Zatímco v USA sídlí největší skupina výrobců čipů, Nizozemsko se může pochlubit společností ASML Holding NV, která ovládá trh s litografickou technologií, jež je jedním z nejdůležitějších kroků při výrobě elektronických součástek. Japonská společnost Tokyo Electron Ltd. je významným soupeřem amerických společností v oblasti jiných typů strojů. Bez přístupu k jejich nejmodernějším výrobkům a výrobkům dodávaným americkými firmami Applied Materials Inc. a Lam Research Corp. a KLA Corp. by podle analytiků bylo pro čínské společnosti téměř nemožné vybudovat výrobní linky schopné vyrábět nejmodernější čipy.

Společnosti Applied Materials, Lam Research a KLA se obchodovaly s poklesem o více než 2 % v souladu s širšími pohyby na trhu.
Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu se k tomu odmítla vyjádřit.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin v pátek na pravidelném tiskovém brífinku v Pekingu prohlásil, že snaha USA ukazuje jejich „sobecký hegemonistický zájem“ a že Washington „se snaží získat prospěch pro sebe na úkor svých spojenců“.
Peking „bude sledovat vývoj a hájit své vlastní zájmy,“ dodal Wang.
Bidenova administrativa vydala v říjnu rozsáhlá nová pravidla, která zahrnují omezení dodávek nejmodernějších zařízení pro výrobu čipů čínským výrobcům a omezení pro Američany pracující pro čínské polovodičové firmy, což má za cíl omezit přístup k určitým odborným znalostem.
Lhůta pro podání připomínek k pravidlům ministerstva obchodu, proti nimž se staví některé americké polovodičové společnosti, ale které podporují zákonodárci z obou stran, končilo 31. ledna. Republikáni v Kongresu tlačili na ministryni obchodu Ginu Raimondovou, aby ještě více zpřísnila opatření proti čínským výrobcům čipů, a ve středečním dopise se ptali, zda jsou kontroly vývozu dostatečně prosazovány.
Polovodiče se staly klíčovým bojištěm rostoucího soupeření mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Spojené státy jsou vynálezcem a největším dodavatelem této technologie, zatímco Čína je největším jednotlivým trhem. Závislost Pekingu spolu s rostoucími snahami Washingtonu omezit přístup k vyspělým čipům a jejich vojenskému využití přiměly Čínu ke snaze snížit svou závislost na dovozu.

Podle Bidena rozšíření jeho postupu proti Číně o Nizozemsko a Japonsko přispěje k jeho účinnosti. Pro Nizozemce a Japonce, stejně jako pro některé americké společnosti, musí být geopolitické obavy zváženy proti ztrátě přístupu na obrovský trh.
„Chválím Bidenovu administrativu za spolupráci s našimi partnery při uplatňování kontroly vývozu zařízení používaných k výrobě vyspělých polovodičů a jsem zvědav, co konkrétního z těchto jednání vzejde,“ uvedl v prohlášení pro agenturu Bloomberg texaský zástupce Michael McCaul, který předsedá zahraničnímu výboru Sněmovny reprezentantů. „Republikánský Kongres je připraven využít svých pravomocí k ochraně národní bezpečnosti USA a obraně lidských práv, pokud by výsledky v podstatě neodpovídaly současným kontrolním opatřením.“
McCaul se má ve čtvrtek sejít s Raimondovou, aby o této záležitosti jednali. Není jisté, jak dlouho bude ostatním zemím trvat, než svá opatření zavedou.
„Mohlo by to být i něco, co se prostě stane bez velkých oznámení,“ řekl Rutte v rozhovoru. „Ještě to není jasné. Záleží trochu na tom, jak se budou vyvíjet diskuse s různými zeměmi.“
Po říjnovém oznámení USA byly některé americké společnosti nuceny varovat investory, že mohou přijít o miliardy dolarů budoucích příjmů z Číny. Od té doby argumentují, že je to také vystavuje ztrátě podílu na trhu, pokud bude zámořským konkurentům umožněno v Číně nadále relativně neomezeně působit.
Společnost Tokyo Electron uvedla, že všeobecné omezení zákazníků v Číně již poškozuje její podnikání, zatímco ASML prohlásila, že poptávka po jejích nejmodernějších produktech jinde ve světě může nahradit případný výpadek příjmů z Číny.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky