Banka HSBC se sídlem v Londýně aktivně jedná s partnery o struktuře nových tzv. dluhových swapů v zemích, kde již působí, uvedl pro agenturu Bloomberg Farnam Bidgoli, výkonný ředitel banky a globální ředitel pro řešení ESG.
Pro země, které nemají přímý přístup na trhy s dluhopisy nebo půjčkami, mohou být „swapy dluhu za přírodu atraktivním způsobem uvolnění kapitálu“ snížením dluhového zatížení výměnou za environmentální závazky, uvedl Bidgoli. „Podporujeme to a je vzrušující vidět tyto nástroje na trhu,“ řekla v rozhovoru.
Jedná se o trh, jehož největší obchody dosud všechny zařídila Credit Suisse, která nyní čelí nejisté budoucnosti, protože se UBS Group AG rozhoduje, které jednotky si ponechá a které vyřadí poté, co v březnu souhlasila s vládou řízenou akvizicí. V této situaci se nyní do hry zapojují další banky. Bank of America Corp. připravuje výměnu za Gabon a Deutsche Bank AG rovněž projevila zájem o tyto transakce.
Zároveň je trh s dluhovými swapy proti přírodním zdrojům stále poměrně nový a podle Bidgoliho je banka HSBC stále „opatrná“, pokud jde o to, zda jsou tyto struktury „nejefektivnějším způsobem“, jak rozšířit financování klimatických řešení založených na přírodě. Říká, že rozvíjející se země, které mají přímý přístup na dluhové trhy, by mohly lépe prozkoumat jiné struktury.

V některých případech by zelené dluhopisy nebo dluhopisy vázané na udržitelnost stále nabízely „větší dopad při nižším poplatku, nižších nákladech a likvidnějším nástroji pro trh,“ uvedla.
Podle Bidgoliho zůstává z některých dosud uzavřených transakcí typu „dluh za přírodu“ jen „zlomek celkového finančního balíku“ na projekty v oblasti přírody a klimatu. „Je třeba se zamyslet nad tím, zda se dostaneme k rozsahu, který potřebujeme na úrovni těchto nástrojů, nebo zda potřebujeme něco, co je více programové, širší platformu.“
Ramzi Issa, který vedl práci Credit Suisse při zavádění swapů dluhu za přírodu na soukromé trhy, nedávno řekl agentuře Bloomberg, že jeho tým chce tento obchod ještě rozvinout poté, co právě dokončil dosud největší takový obchod v Ekvádoru. Tato transakce následovala po podobných dohodách pro Belize a Barbados.
Mezi investory, kteří se o tyto transakce zajímají, patří Legal & General Investment Management a Nordea Asset Management.
Seznam zemí, které projevily zájem o výměnu dluhu za přírodu, se mezitím rozrůstá. Surinam a Srí Lanka údajně zkoumají možnosti. Podporu takovým finančním dohodám vyjádřili zástupci Gambie, Kolumbie, Pákistánu, Eswatini a Keni. Podle některých odhadů má trh potenciál vzrůst až na 2 biliony dolarů.

Podle Bidgoliho je však sjednávání obchodů na míru, které odpovídají jedinečným okolnostem každého emitenta, spojeno s určitými náklady. „Z obchodního hlediska pro nás nejsou příliš atraktivní,“ řekla. „Jsou extrémně časově náročné a extrémně náročné na zdroje.“
Aby bylo možné uzavřít jednu dohodu, je třeba zapojit „mnoho různých hráčů“, řekla. To má za následek vysoké transakční poplatky pro zemi, ale zároveň „nemusí nutně znamenat, že jsou pro nás nesmírně ekonomicky výhodné, protože jde stále o několik let času při strukturování“.
Odborníci na dluh a nevládní organizace patří k těm, kteří vyjádřili obavy ohledně nákladů spojených s těmito swapy, zejména poté, co byly tyto produkty upraveny pro soukromé trhy. Analytici společnosti Barclays Plc nedávno zpochybnili označení modrých dluhopisů, které bylo připojeno ke swapovým transakcím pro Belize a Barbados, poté, co zjistili, že ne všechny výnosy půjdou na ochranu moří.
„Při vytváření struktury, která je velmi přizpůsobená potřebám klienta, z definice omezujete okruh potenciálních investorů,“ řekl Bidgoli. „Kvůli likviditě musíte vyvinout strukturu, která je jednodušší a konvenčnější.“
„Možná je odpovědí širší platforma, která by mohla investovat do projektů založených na přírodě na těchto trzích,“ řekla. A pak se podívat „na problém neudržitelného zadlužení samostatně“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky