Narušení dodávek, které se v loňském roce prohloubilo v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, zvýšilo náklady na komodity a podpořilo celosvětový nárůst inflace. Ceny potravin ve Francii a mnoha dalších zemích však nadále rostly i poté, co náklady na energie a zemědělské komodity prudce klesly.
JAK FRANCOUZŠTÍ MALOOBCHODNÍCI STANOVUJÍ CENY POTRAVIN?
Zatímco ve většině zemí upravují maloobchodníci a výrobci potravin ceny výrobků často, ve Francii je zákonem stanoveno tříměsíční období, kdy mohou taková jednání probíhat, a to od 1. prosince do 1. března každého roku.
Ceny jsou pak blokovány na celý rok, pokud individuální smlouvy neobsahují ustanovení o přezkumu.
JAK SOUVISÍ CENY POTRAVIN SE SUROVINAMI?
Francie přijala v roce 2018, během prvního funkčního období prezidenta Emmanuela Macrona, takzvanou legislativu EGAlim, jejímž cílem je zvýšit příjmy zemědělců.
Podle právních předpisů, aktualizovaných v roce 2021, jsou výrobci a prodejci potravin povinni při stanovování vlastních cen zohlednit pohyb cen zemědělských komodit, ať už směrem nahoru, nebo dolů.
Tyto pohyby jsou založeny na indexech dohodnutých jednotlivými sektory. Zaměřují se pouze na zemědělské vstupy, jako je obilí, mléko, cukr a maso, nikoli na další náklady, jako je energie, pracovní síla a obaly, které nejsou regulovány.
CO SE UKÁZALO JAKO NEZAMÝŠLENÝ DŮSLEDEK FRANCOUZSKÉ LEGISLATIVY?

Podle loňské zprávy francouzského Senátu se revizní doložky týkaly pouze 20 % smluv.
Ceny byly nejčastěji vázány na roční cenová jednání a příliš pomalu reagovaly na pohyb cen vstupů jedním nebo druhým směrem.
V letošním roce se výrobcům potravin podařilo zajistit vyšší ceny na základě prudkého nárůstu nákladů na suroviny, ale mnohé z nich poté prudce klesly. Například pšenice se nyní obchoduje o 40 % levněji než před rokem.
Příslib potravinářských společností, že od příštího měsíce sníží své ceny, znamená, že francouzská vláda získala snížení cen ještě před dalším kolem reindexace, které proběhne letos v zimě.
JAKÉ ZÁRUKY ZÍSKALA VLÁDA OD VÝROBCŮ A MALOOBCHODNÍKŮ?
Ke snížení cen se zavázalo přibližně 75 společností a Le Maire, který uvedl, že tento týden obdrží úplný seznam výrobků, jichž se snížení týká, zmínil jako některé z potravin, u nichž dojde ke snížení cen, těstoviny, drůbeží maso a olej.
Orgán pro boj proti podvodům DGCCRF bude v supermarketech pravidelně kontrolovat, zda se ceny skutečně snížily, a v případě nedodržení by společnostem mohly hrozit finanční sankce.
Pokud společnosti nedodrží svůj slib snížit ceny, může je vláda také veřejně „pojmenovat a zostudit“.
CO NEVÍME O PODMÍNKÁCH DOHODY?

Potravinářská lobbistická skupina Ania stanovila pro francouzské společnosti následující podmínky, za kterých by měly souhlasit se snížením cen:
- že během posledního kola jednání zvýšili ceny o více než 10 %.
- že jejich vstupní náklady klesly od 1. března o více než 20 %.
Není jasné, kolik společností tato kritéria splnilo.
Mluvčí společnosti Ania rovněž slíbil, že budou více využívat propagační akce ke snížení cen. Podíl propagačních akcí na dohodě a jejich načasování však není jasný.
Podle právních předpisů EGAlim nesmějí maloobchodníci zlevnit výrobky o více než 34 % jejich hodnoty a v rámci propagační nabídky nesmějí prodat více než 25 % objemu výrobku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky