Na základě vědeckého výzkumu a příkladů ze života ukazuje, jak mohou drobné změny v chování vést k vytvoření nových návyků a pomoci vám dosáhnout velkých úspěchů.
O autorovi
James Clear je autor a podnikatel, který se zaměřuje na návyky a jejich potenciál podporovat sebezdokonalování. V týdenním zpravodaji, který dostávají statisíce lidí, Clear píše o vědě o návycích a lidském chování a sdílí příběhy ze svého života i ze života špičkových osobností v podnikání, sportu, umění a dalších oborech.
Co z toho budu mít? Zjistěte, jak mohou mít malé návyky velký vliv na váš život.
Jakou pozitivní změnu byste chtěli ve svém životě provést? Možná chcete jíst zdravěji. Možná chcete číst více knih, naučit se nový jazyk nebo zvládnout hru na klarinet. Ať už byste chtěli udělat jakékoliv změny, skutečně je uskutečnit a dodržet je je snazší říct než udělat. To, že chcete jíst více salátu, ještě neznamená, že to skutečně uděláte. Pouhé prohlášení, že budete číst více knih, neznamená, že si místo sledování Netflixu vezmete do ruky Vojnu a mír.
Ale právě tady přicházejí na řadu návyky.
V následujících řádcích vás seznámím s klíčovými myšlenkami z bestselleru Jamese Cleara Atomic Habits.
Společně zjistíme, že klíč k velkým změnám ve vašem životě nemusí zahrnovat velké převraty; nemusíte revolučně měnit své chování ani se znovu objevovat. Spíše můžete provést drobné změny ve svém chování, které se při opakovaném používání stanou návyky, jež mohou vést k velkým výsledkům.

Drobné návyky mohou mít na váš život překvapivě silný vliv
Na začátek bych vás chtěl požádat, abyste si představili letadlo, které se chystá vzlétnout z Los Angeles. Jeho cílem je New York. Pilot zadá do počítače letadla všechny správné informace a letadlo odstartuje správným směrem. Nyní si však představte, že nedlouho po startu pilot omylem mírně změní trasu letu. Změní ji jen o 3,5 stupně – což je téměř nic, jen pár metrů. Příď letadla se mírně posune na jednu stranu a nikdo – ani pilot, ani cestující – si ničeho nevšimne.
Ale na cestě napříč Spojenými státy by tato nepatrná změna měla značný dopad. Na konci cesty by zmatení cestující – a ještě zmatenější pilot – zjistili, že přistávají ve Washingtonu, nikoliv v New Yorku.
Proč vám to tedy říkám?
Protože – stejně jako zmatený pilot – si drobných změn ve svém životě nevšímáme. Malé změny zanechávají zanedbatelný okamžitý dopad. Pokud dnes nejste ve formě a půjdete si na dvacet minut zaběhat, nebudete ve formě ani zítra. Pokud si dáte k večeři pizzu velikosti rodinného oběda, nezpůsobí to, že byste přes noc přibrali.
Pokud však toto drobné chování opakujeme den za dnem, naše rozhodnutí se stupňují do významných výsledků. Pokud budete jíst pizzu každý den, pravděpodobně po roce výrazně přiberete. Choďte každý den 20 minut běhat a nakonec budete štíhlejší a zdatnější, i když si této změny nevšimnete.
Pravděpodobně jste přišli na hlavní poznatek: jde o to, že malé návyky mohou mít překvapivě silný dopad na váš život – a tento dopad nemusíte nutně vidět v reálném čase. Výsledky svých návyků uvidíte až po nějaké době.

Víme, že nevidět dopad svého úsilí může být skličující. Pokud se to děje i vám – pokud se cítíte znechuceni nedostatkem okamžité pozitivní změny – pak je důležité, abyste se snažili soustředit spíše na svou aktuální trajektorii než na aktuální výsledky.
Řekněme, že máte v bance málo peněz. Ale každý měsíc něco ušetříte. Vaše současné výsledky nemusí být tak skvělé – vaše hnízdečko je stále dost malé. Můžete si však být jisti, že vaše trajektorie je správná. Pokračujte tímto směrem a za několik měsíců nebo let zaznamenáte výrazné zlepšení. Když vás nedostatek vnímaného pokroku srazí na kolena, vzpomeňte si, že děláte správné věci a že jdete správným směrem.
Jak se ale dostat na správnou trajektorii? Musíte si vytvořit návyky. V příštích řádcích se dozvíte, jak se budují.
Návyky jsou zautomatizované chování, které jsme se naučili na základě zkušeností
Když vejdete do tmavé místnosti, nepřemýšlíte o tom, co dělat dál, ale instinktivně sáhnete po vypínači. Sáhnout po vypínači je zvyk – je to chování, které jste opakovali tolikrát, že se nyní děje automaticky.
Takové návyky ovládají náš život, od čištění zubů až po řízení auta. Jsou nesmírně silné.
Jak se ale vytvářejí?

V devatenáctém století se na tuto otázku pokusil odpovědět psycholog Edward Thorndike. Nejprve umístil několik koček do černé krabice. Poté měřil, jak dlouho jim trvá, než utečou. Na začátku se každá kočka chovala přesně tak, jak byste očekávali, když byla umístěna do krabice. Zoufale hledala cestu k útěku. Očichávala a hrabala se v rozích, drápala se po stěnách. Nakonec kočka našla páčku, která po stisknutí otevřela dvířka a umožnila jí útěk.
Thorndike pak vzal kočky, které úspěšně unikly, a pokus zopakoval: umístil je zpět do krabice. A co zjistil? Po několikerém umístění do krabice se každá kočka naučila tento trik. Místo toho, aby se kočky minutu či více potácely kolem, šly rovnou k páce. Po 20 nebo 30 pokusech dokázala průměrná kočka utéct za pouhých šest sekund.
Jinými slovy, kočky si na proces úniku z krabice zvykly.
Thorndike svým experimentem zjistil něco důležitého: chování, které přináší uspokojivé důsledky – v tomto případě získání svobody -, má tendenci se opakovat, dokud se nestane automatickým.
V desetiletích po Thorndikeově experimentu jsme se o návycích dozvěděli mnohem více. Nyní víme, že návyky se skládají ze čtyř různých prvků.
Za prvé je to pokyn neboli spouštěč k jednání. Když vejdete do tmavé místnosti, je to pro vás signál k provedení činnosti, která vám umožní vidět. Pak přichází touha po změně stavu – v tomto případě ze tmy na světlo. Pak přichází reakce neboli akce – cvaknutí vypínačem. Posledním krokem procesu a konečným cílem každého návyku je odměna. V tomto případě je to pocit mírné úlevy a pohodlí, který plyne z toho, že můžete vidět své okolí.
Každý návyk probíhá stejným způsobem. Pijete každé ráno kávu? Probuzení je pro vás signálem, který vyvolává touhu cítit se bděle. Vaší reakcí je vytáhnout se z postele a udělat si šálek kávy.

Odměnou vám je pocit, že jste vzhůru a připraveni čelit světu.
Závěrečné shrnutí
Zde je to, co jsme se dozvěděli
Drobná změna vašeho chování nezmění váš život přes noc. Ale proměňte toto chování ve zvyk, který budete provádět každý den, a rozhodně to může vést k velkým změnám. Změnit svůj život neznamená udělat velký průlom nebo revoluci ve všem, co děláte. Jde spíše o vybudování pozitivního systému návyků, jejichž kombinace přináší pozoruhodné výsledky.
A na závěr bych vám rád zanechal jednu radu: K zavádění nového chování používejte stohování návyků.
Pokud chcete vybudovat nový návyk, můžete ho zkusit naskládat na již existující návyk. Řekněme, že chcete začít meditovat, ale nedaří se vám najít čas. Zkuste se zamyslet nad těmi věcmi, které děláte bez námahy každý den, například ranní pití kávy. Pak už jen navršte nový návyk. Zavažte se, že budete meditovat každé ráno, když dopijete kávu, a stavte na přirozeném impulsu, který vychází z již zavedeného návyku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky