Jinde údaje o čínském obchodu poukazují na pomalé oživení druhé největší světové ekonomiky po skončení COVID, zatímco OECD mírně zlepšila výhled globálního růstu pro rok 2023.
1. Obchodníci reagují na zásah SEC proti kryptoměnám
Cena přední světové kryptoměny bitcoin ve středu vzrostla o více než 4 % a zotavila se ze ztrát z předchozího obchodování, protože obchodníci vstřebávali dopad dvou žalob podaných americkými regulačními orgány proti předním kryptoburzám Coinbase Global
Akcie společnosti Coinbase mezitím v předobchodní fázi vzrostly a mírně se odrazily od úterního prudkého poklesu poté, co Komise pro cenné papíry a burzy zažalovala firmu kvůli provozování nelicencované burzy. Pokles se přidal k prudkým ztrátám zaznamenaným v pondělí, které vyvolala podobná obvinění vznesená SEC proti konkurenční Binance.
Podle údajů z webových stránek Cathie’s Ark, které sledují investiční aktivity skupiny Ark, navzdory zásahu zvýšila společnost Cathie Wood’s Ark Invest svůj podíl ve společnosti Coinbase. Většinu nákupů provedl vlajkový fond Woodové ARK Innovation ETF
Wood opakovaně podpořil společnost Coinbase a širší kryptografický průmysl a tvrdil, že Bitcoin by se mohl ukázat jako účinná ochrana proti inflaci.
2. Pokles čínského vývozu
Čínský vývoz se v květnu snížil více, než se očekávalo, což je nový důkaz toho, že po zrušení tvrdých omezení COVID-19 se země potýká s protivětrem.
Podle středečních údajů Celní správy se vývoz během měsíce snížil o 7,5 % oproti stejnému období loňského roku, protože druhou největší světovou ekonomiku zasáhla slabá zahraniční poptávka po místním zboží.
V posledních třech měsících se hodnota zvyšovala, protože místní výrobci se předháněli v uspokojování nevyřízených objednávek po uvolnění pravidel proti COVID. Po odstranění těchto nevyřízených objednávek však čínské firmy čelí nedostatku nových zakázek.
Dovoz se rovněž snížil o 4,5 %, i když tento pokles byl menší než odhady a pomalejší než dubnový propad o 7,9 %.
Po zohlednění údajů o vývozu i dovozu se přebytek čínské obchodní bilance v květnu nečekaně snížil na roční minimum.
3. OECD zvýšila výhled ročního růstu, ale překážka zůstává
Podle nové středeční prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se nyní očekává, že světová ekonomika poroste v roce 2023 mírně rychlejším tempem, než se původně předpokládalo.
Organizace se sídlem v Paříži uvedla, že nižší ceny energií snižují zatížení rozpočtů domácností a zlepšuje se také podnikatelská a spotřebitelská nálada. K oživení globální aktivity přispělo také opětovné otevření Číny.
V nejnovějším hospodářském výhledu OECD proto skupina předpověděla, že světový hrubý domácí produkt letos vzroste o 2,7 %, což je o něco více než předchozí prognóza 2,6 %. Pokud však nebudeme počítat s rokem 2020, který je zasažen pandemií, bude to stále nejnižší roční tempo od finanční krize v letech 2008-2009, poznamenala OECD.
V příštím roce se očekává zrychlení růstu na 2,9 %, což je nezměněná úroveň oproti březnovým předpovědím OECD. OECD očekává, že během této doby bude nedávné zvýšení úrokových sazeb centrálními bankami, jehož cílem je omezit inflaci, postupně více zatěžovat soukromé investice.
OECD to oznámila poté, co Světová banka v úterý rovněž zvýšila svůj výhled globálního růstu na rok 2023, ale upozornila, že přísná měnová politika a válka na Ukrajině ohrožují celou ekonomiku. Zároveň snížila svou prognózu pro rok 2024 na 2,4 % z předchozího výhledu 2,7 %.
4. Futures směřují níže
Futures na americké akcie se ve středu mírně posunuly do červených čísel, ale držely se převážně v blízkosti rovné úrovně poté, co hlavní indexy v předchozí seanci vzrostly, protože obchodníci očekávali důležité rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách, které bude přijato příští týden.
Futures kontrakt na Dow klesl o 62 bodů, tj. 0,18 %, futures na S&P 500 poklesl o 7 bodů, tj. 0,16 %, a futures na Nasdaq 100 ztratil 43 bodů, tj. 0,29 %.
Posílení finančních a spotřebitelských akcií pomohlo v úterý zvýšit zisky na Wall Street a indexy Dow Jones Industrial Average a S&P 500 uzavřely na vyšší úrovni.
Technologický index Nasdaq Composite také skončil na své dosud nejlepší letošní uzavírací hodnotě, a to i přes obnovené obavy ohledně odvětví kryptoměn v návaznosti na stížnosti SEC proti společnostem Coinbase a Binance.
5. Ropa volatilní v obavách z oživení v Číně
Ceny ropy ve středu kolísaly poté, co slabší než očekávané údaje o čínském obchodu prohloubily obavy z možného zpomalení rodícího se postpandemického oživení v zemi a podkopaly naděje, že největší světový dovozce ropy bude v letošním roce v čele prudkého růstu poptávky.
Úterní údaje z průmyslu mezitím ukázaly, že zásoby ropy v USA, které jsou největším spotřebitelem ropy, se minulý týden snížily více, než se očekávalo. Nárůst zásob benzinu uprostřed klíčové letní řidičské sezóny v USA však ovlivnil sentiment.
Futures kontrakty na americkou ropu obchodovaly zhruba beze změny na úrovni 71,74 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent rovněž osciloval kolem pevné hranice na úrovni 76,28 USD za barel.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky