Někteří investoři se však obávají, že tato výkonnost spočívá pouze na několika málo těžkých akciích.
Index S&P 500 letos vzrostl o 11 % a je připraven vstoupit do nového býčího trhu poté, co od říjnového dna vzrostl o téměř 20 %. Většina hlavních indexů v Evropě vzrostla v roce 2023 o více než 10 %, přičemž francouzský CAC 40 patří mezi indexy, které se pohybují blízko historických maxim.
Výkonnost překvapila správce aktiv, kteří se na začátku roku drželi stranou kvůli obavám z vývoje úrokových sazeb a globální ekonomiky. Indexy se zbavily bankovní krize a patové situace ohledně dluhového stropu v USA a obav z recese v Evropě.
Pro některé investory a analytiky však situace pod povrchem nevypadá tak vesele. Šířka trhu, která odráží, kolik akcií se účastní rally, se zúžila, což signalizuje možné budoucí problémy.
„Pokud se podíváte na úroveň indexu S&P 500, můžete se nechat zmást, že se trhu skutečně daří, že aktivita je silná a že růst zisků je v režimu plného oživení,“ uvedla Seema Shah, hlavní globální manažerka společnosti Principal Asset Management. „Ale to by byl zcela nesprávný odraz toho, co se děje pod povrchem.“
Posledních několik let bylo pravidelně ve znamení technologické dominance amerických akcií. V poslední době se však toto sevření ještě více upevnilo. Osm největších technologických a růstových společností v USA -Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Netflix, Tesla a Nvidia – nyní tvoří 30 % tržní kapitalizace indexu S&P 500. To je více než 22 % na začátku roku.

Jedním ze znaků zužující se šíře indexu je to, jak se letos dařilo indexu S&P 500 ve srovnání s jeho stejně váženým protějškem, který dává stejnou váhu každé společnosti v indexu. V porovnání s 11% ziskem tradičního indexu přidala stejně vážená verze 1,1 %. Podle analýzy Dow Jones Market Data provedené do 5. června na základě údajů počínaje rokem 1990 se jedná o největší výkonnost indexu S&P 500 od počátku roku.
Varovné signály se objevily i u dalších ukazatelů šíře trhu. Podíl akcií v indexu S&P 500 uzavírajících nad 200denním klouzavým průměrem klesl minulý týden až na 38 %.
Trh je obecně považován za zdravější, pokud roste více akcií dohromady, a historie ukazuje, že širší rally jsou obvykle udržitelnější.
Naopak omezená šíře může často předcházet poklesu. Podle analýzy Adama Turnquista a Jeffreyho Buchbindera ze společnosti LPL Financial založené na údajích z roku 1991 mají výnosy z indexu S&P 500 v následujícím měsíci, třech měsících, pololetí a roce tendenci být záporné, pokud se méně než 48 % akcií obchoduje nad svým průměrem za posledních 200 dní.
V poslední době stratégové upozorňují, že zužující se šíře trhu maskuje obavy investorů. Správci peněz se zbavují akcií společností působících v ekonomicky citlivých odvětvích, což způsobilo, že akcie různých společností, jako jsou Etsy, Boston Properties a Charles Schwab, se letos propadly o více než 25 %.
Investoři se naopak vrhli na technologické akcie s velkou tržní kapitalizací, jako jsou Alphabet a Nvidia, nadšeni rozruchem kolem umělé inteligence a sázejí na to, že silné rozvahy technologických společností budou odolné, pokud se ekonomika náhle vydá do strany. Nvidia se letos více než zdvojnásobila, zatímco Alphabet vzrostl o 43 %.

Podle stratégů může mít velký vliv několika hvězdných akcií na akciový trh vliv na rychlé oslabení, pokud se technologický sektor náhle zadrhne nebo upadne v nemilost. To se stalo v září 2020, kdy náhlý zvrat v technologických akciích srazil index S&P 500 během tří týdnů o téměř 10 %.
Podle Altafa Kassama, vedoucího oddělení investiční strategie a výzkumu pro Evropu, Blízký východ a Afriku ve společnosti State Street Global Advisors, zúžení rozsahu samo o sobě nemusí nutně znamenat konec rally. Navíc se v posledních několika obchodních seancích některé známky šíře trhu zlepšily.
„V minulosti jste zažili rallye, které překvapily velmi malým rozsahem,“ řekl. Ale „obavy z úzké rallye spočívají v tom, že když se otočí, otočí se velmi prudce.“
Podobně jako v USA i na evropských trzích se objevuje několik význačných firem, které pomáhají k růstu, i když převážně v oblasti luxusu, nikoli technologií. Mezi tyto akcie patří francouzské společnosti LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton a Hermès, které letos posílily o 20 %, resp. 33 %.
V Evropě uzavřelo43 % akcií indexu Stoxx Europe 600 nad 50denním klouzavým průměrem, zatímco ve francouzském indexu CAC 40 tuto hranici překročilo pouze 20 % akcií.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky