Obchodní pozice nekomerčních hráčů, jako jsou hedgeové fondy, se v kombinaci všech hlavních kontraktů na ropu pohybují blízko nejsilnějších medvědích úrovní přinejmenším od roku 2011. A pokud jde o sázky, které snad nejvíce vypovídají o očekávání recese, kombinované názory spekulantů na naftu a plynovou naftu – paliva, která pohánějí ekonomiku – se blíží nejvíce medvědím úrovním od počátku pandemie Covid-19.
Ropný trh se letos potýká s chmurnou náladou z více stran, včetně očekávání, že zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem vyvolá pokles, a nepříliš úspěšného oživení Číny po omezení Covid-19. Když k tomu připočteme hrozbu platební neschopnosti USA, pokud se politikům nepodaří zvýšit dluhový strop, a možnost, že OPEC+ nedodrží všechna omezení těžby, k nimž se zavázal, nemají obchodníci nouzi o medvědí scénáře.
„Je pozoruhodné vidět takovou pozici,“ řekl v rozhovoru Greg Sharenow, který ve společnosti Pacific Investment Management Co. spravuje portfolio zaměřené na energie a komodity.
Je jisté, že investoři, kteří tvoří nekomerční skupinu, jsou různorodou skupinou s různými přístupy, od hedgeových fondů sázejících na makro strategie až po algoritmicky řízené obchodníky zaměřené na hybnost cen a trendy. Pozice v motorové naftě a americké motorové naftě v posledním týdnu mírně vzrostly. A komerční obchodníci – ti, kteří pracují pro producenty i další obchodníky s ropou – nejsou tak medvědí, někteří dokonce snižují zajištění proti případnému poklesu cen.

Extrémní míra medvědího postoje finančních obchodníků však zvyšuje riziko volatility, pokud se Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci rozhodnou dále snížit produkci. Takový scénář může vyvolat spěch při ukončování sázek, který způsobí prudký růst cen ropy a zhoršení inflace.
Goldman Sachs Group Inc. předpokládá, že jakýkoli výrazný růst cen ropy by mohl vyvolat nákupy americké ropy a ropy Brent v hodnotě až 40 miliard dolarů od poradců pro obchodování s komoditami, kteří sledují trend, uvádí se v poznámce klientům, kterou viděla agentura Bloomberg. Naopak případný velký pokles cen pravděpodobně s umístěním dále příliš nepohne, předpovídá banka.
Obchodníci s ropou se však se svými sázkami na recesi příliš nepředhánějí. Z 27 prognostiků oslovených začátkem května agenturou Bloomberg jich 22 očekávalo, že se americká ekonomika v příštím roce propadne. Počáteční bod poklesu se však stále odsouvá, protože silný trh práce udržuje růst mezd a úspory nashromážděné během pandemie zvyšují kupní sílu Američanů.
Podle nejnovějšího průzkumu Bank of America Corp. se nálada mezi globálními manažery fondů zhoršila na nejhorší v tomto roce a 65 % účastníků průzkumu nyní očekává slabší ekonomiku.
Podkladové fyzické trhy mezitím neodrážejí hrozivý stav, na který se obchodníci připravují. Rafinerie zpracovávají nejvíce ropy v tomto ročním období od začátku pandemie. Letecká doprava roste téměř všude a poptávka po benzinu v USA je nyní na nejvyšší úrovni od prosince 2021. Současně jsou zásoby pohonných hmot v USA pod sezónními normami pro benzin a naftu a škrty OPEC+ a kanadské požáry omezily nabídku ropy.

Tyto trendy vedou producenty ropy a další hráče v odvětví ke stažení zajištění proti poklesu. Podle účastníků trhu se pozice swapových obchodníků, kteří jsou obvykle čistě krátcí, protože provádějí zajištění pro producenty ropy, stávají méně medvědími, protože někteří těžaři odkupují svou ochranu proti náhlému poklesu cen.
Mezinárodní energetická agentura nedávno zvýšila očekávání růstu celosvětové poptávky po ropě v letošním roce v souvislosti s oživením Číny po pandemii, které se navzdory silnému nárůstu spotřeby nepodařilo naplnit optimistické prognózy. Je to proto, že v centru pozornosti obchodníků byla průmyslová poptávka a slabost ve zpracovatelském průmyslu a nákladní dopravě jim bránila v dlouhém nákupu nafty.
„Obchodníci se soustředí na oživení v Číně, zejména na to, zda růst spotřebitelské spotřeby dokáže významně překonat slabou průmyslovou poptávku,“ uvedla Rebecca Babinová, vedoucí obchodnice s energiemi ve společnosti CIBC Private Wealth.
Spekulativní obchodníci také váhají s uvolňováním medvědích pozic kvůli pokračující patové situaci v jednáních o dluhovém stropu v USA. Tato nejistota negativně ovlivňuje aktiva citlivá na riziko, včetně ropy, uvedl Fawad Razaqzada, analytik trhu ve společnosti StoneX Group.
Ačkoli se nezdá, že by mělo dojít ke změně medvědího sentimentu, pokračující pokles zásob může ropě pomoci překonat ostatní třídy aktiv.
„Pokud skutečně věříte, že se nacházíme v prostředí kapitálové nedisciplinovanosti a nedostatečného investování, pak až se ekonomika stabilizuje, komodity a v jejich rámci ropa budou pravděpodobně po delší dobu dosahovat lepších výsledků,“ řekl Sharenow z Pimco.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky