Oba technologičtí magnáti však již nyní svádějí bitvu o uživatele sociálních sítí.
Zuckerberg zaznamenal první úspěch, když nalákal nespokojené uživatele Twitteru na svého nového konkurenta Threads, který byl spuštěn začátkem tohoto měsíce a během několika dní rychle nasbíral 100 milionů uživatelů. A část tohoto úspěchu může být zásluhou Muska.
Zdá se, že rostoucí kritika Muska – od jeho změn na Twitteru až po jeho časté online trollingy – Zuckerbergovi a Threads rozhodně prospívá, protože popularita generálního ředitele společnosti Tesla u široké veřejnosti utrpěla. Podle průzkumu společnosti Morning Consult na konci roku 2022, poté co získal Twitter, Muskova čistá přízeň mezi dospělými Američany klesla o 13 bodů.
Je to možná poněkud ironický obrat pro generálního ředitele společnosti Meta, který v průběhu let čelil vlastnímu odporu veřejnosti, a to již v roce 2018 v souvislosti se skandálem Cambridge Analytica.

Ještě loni odborníci zpochybňovali Zuckerbergovy vůdčí schopnosti a tvrdili, že pomalu tlačí společnost Meta k neúspěchu. Miliardář a podnikatel také čelil veřejné kontrole poté, co propustil tisíce zaměstnanců během hromadného propouštění v oblasti technologií v roce 2022.
Ačkoli zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by rostoucí počet Muskových odpůrců poskytl příznivý vliv na Zuckerbergovu vlastní přízeň, rozhodně by to mohlo přinést obchodní prospěch – který by mohl odrážet to, čemu psychologové říkají „efekt společného nepřítele“.
„Efekt společného nepřítele je psychologický fenomén, při kterém se s ostatními lidmi sbližujeme kvůli společnému protivníkovi nebo problému, i když nás spojuje jen málo věcí,“ říká pro CNBC Make It psycholog Dr. Cortney Warrenová, která vystudovala na Harvardu. „Pomáhá nám to cítit se jako člen skupiny, čímž nám dává pocit sounáležitosti.“
K tomuto jevu může docházet z mnoha důvodů, vysvětluje Warrenová, ale z velké části proto, že antipatie vytváří silnější vazby než empatie, jak ukazuje výzkum. V tomto případě by společné opovržení Muskovým Twitterem mohlo být příčinou přílivu nových uživatelů služby Thread.
„Mít společného nepřítele nám pomáhá cítit se pod kontrolou a oprávněně,“ říká Warrenová.

Zatím se zdá, že Musk je společným nepřítelem pro mnoho uživatelů a bývalých zaměstnanců Twitteru, kteří kritizují jeho drastické změny platformy. Od loňské akvizice Twitteru za 44 miliard dolarů tento technologický magnát propustil tisíce zaměstnanců, obnovil zakázané účty, donutil uživatele platit za ověření a zavedl limity rychlosti, které omezují počet tweetů, jež si uživatelé mohou denně přečíst.
Tyto aktualizace přiměly mnoho uživatelů k tomu, aby si hledali alternativu, což způsobilo příliv návštěvnosti platforem, jako je Zuckerbergův Threads, spolu s Bluesky a dokonce i Spill, kterou vlastní bývalí zaměstnanci Twitteru.
Platforma Threads byla spuštěna začátkem tohoto měsíce se slibem, že „umožní pozitivní a produktivní konverzaci“ v době, kdy byl Twitter kritizován a kdy od něj utíkali inzerenti, protože pod Muskovým vedením se na platformě údajně prudce zvýšil počet nenávistných projevů.
Není jasné, zda Zuckerberg aktivně využívá nechuti veřejnosti k Muskovi, aby podpořil svůj nejnovější produkt, nebo zda se jeho nově objevený úspěch dostavil přirozeně, protože lidé hledají alternativu Twitteru. Warrenová však dává jasně najevo, že růst podniku pomocí „efektu společného nepřítele“ nemusí být udržitelný.

„Pokud to podnikatel nebo lídr dělá záměrně, aby získal popularitu tím, že pomlouvá nebo vyvolává odpor k protivníkovi, je to docela manipulativní. Tímto způsobem se odvádí pozornost od skutečných problémů a zaměřuje se na charakter
Podle studie webu SimilarWeb, který se zabývá sledováním dat, již došlo k poklesu angažovanosti na síti Threads, když počet denně aktivních uživatelů klesl během jednoho týdne ze 49 milionů na 23,6 milionu.
„Efekt společného nepřítele“ je často kluzkým místem pro budování podnikání, i když může být účinný při získávání lidí pro společnou věc,“ říká Warrenová.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky