Mark Zuckerberg, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Meta, oznámil debut aplikace Threads ve středu, čímž oficiálně představil novou aplikaci pro zasílání zpráv zaměřenou na textové zprávy giganta v oblasti sociálních sítí. Threads představuje pokus společnosti Meta zachytit vlnu uživatelů, kteří opustili Twitter v souvislosti s často nepředvídatelným vlastnictvím generálního ředitele společností Tesla a SpaceX Elona Muska.
Aplikace Threads je nyní k dispozici ke stažení zdarma v obchodě Apple App Store a v internetovém obchodě Google Play ve více než 100 zemích, uvedla společnost Meta v příspěvku na blogu. Podle snímků obrazovky aplikace Threads, které jsou k dispozici v obchodě Apple App Store, sdílí aplikace Threads vizuální estetiku Twitteru jako aplikace pro zasílání textových sociálních zpráv, v níž mohou uživatelé zveřejňovat krátké zprávy, které mohou ostatní lajkovat, sdílet a komentovat.
Lidé budou moci sledovat stejné účty Threads, které sledují na Instagramu, a odpovídat na ostatní veřejné příspěvky způsobem podobným tomu, jak lidé používají Twitter.
Zuckerberg uvedl, že Threads během prvních čtyř hodin překonaly hranici 5 milionů registrací.

Oficiální vydání přichází poté, co Instagram v pondělí zveřejnil předběžnou objednávku aplikace Threads v Apple App Store, kde se tehdy uvádělo, že aplikace by měla debutovat 6. července. Mnoho uživatelů Instagramu také nedávno mohlo získat pozvánky k přístupu do Threads ze svých účtů na Instagramu.
Přestože je aplikace Threads propojena s Instagramem a uživatelé mohou používat svá stávající uživatelská jména z Instagramu, služba pro zasílání zpráv je samostatnou aplikací, kterou si lidé budou muset stáhnout.
„Threads je místo, kde se scházejí komunity, aby diskutovaly o všem, od témat, která vás zajímají dnes, až po to, co bude trendy zítra,“ uvedl Instagram v popisu Threads v Apple App Store. „Ať už vás zajímá cokoli, můžete sledovat své oblíbené tvůrce a další, kteří mají rádi stejné věci, a přímo se s nimi spojit – nebo si vybudovat vlastní věrné příznivce a podělit se o své nápady, názory a kreativitu se světem.“
Meta v příspěvku na blogu uvedla, že jednotlivé kanály lidí v nové aplikaci pro zasílání zpráv budou kromě doporučeného obsahu sdíleného od tvůrců, které uživatelé nemusí znát, obsahovat i „vlákna“, která byla zveřejněna jinými uživateli, které sledují.
Lidé budou moci publikovat příspěvky ve vláknech, které budou mít až 500 znaků, a přestože je aplikace zaměřena na text, lidé budou moci sdílet také odkazy, fotografie a videa, která mohou být dlouhá až 5 minut. Uživatelé Instagramu budou moci své příspěvky Threads sdílet kromě „jakékoli jiné platformy, kterou si vyberete“, také prostřednictvím funkce příběhu aplikace, uvádí se v příspěvku na blogu.
Společnost Meta uvedla, že aplikaci Threads vyvinula „s nástroji umožňujícími pozitivní a produktivní konverzace“ a lidé budou moci v aplikaci spravovat, kdo je zmiňuje nebo na ně odpovídá.
„Stejně jako na Instagramu můžete přidávat skrytá slova a filtrovat tak odpovědi na vaše vlákna, které obsahují určitá slova,“ uvádí se v příspěvku na blogu. „Klepnutím na nabídku se třemi tečkami můžete v aplikaci Threads zrušit sledování, zablokovat, omezit nebo nahlásit profil a všechny účty, které jste zablokovali na Instagramu, budou automaticky zablokovány i v aplikaci Threads.“

Závodění v mezidobí, kdy Twitter upadá
Vydání aplikace Threads přichází v době, kdy Twitter pod vlastnictvím generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska postihla vlna nezdarů, takže populární aplikace pro zasílání zpráv na sociálních sítích je zranitelná vůči konkurenčním aplikacím.
Naposledy Musk uvedl, že uživatelé Twitteru budou moci vidět pouze určitý počet tweetů denně ve snaze vypořádat se s „extrémní mírou sběru dat“ a „manipulací se systémem“ ve službě pro zasílání zpráv.
Řada uživatelů Twitteru si veřejně stěžovala na to, že Musk zavedl dočasné takzvané „omezení rychlosti“ na Twitteru, a tvrdila, že omezení počtu tweetů činí aplikaci méně poutavou.
BlueSky, konkurenční aplikace pro zasílání zpráv na sociálních sítích, kterou podporuje spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey, uvedla, že po Muskově oznámení omezení rychlosti na Twitteru zaznamenala „rekordní návštěvnost“, a dočasně pozastavila registraci, aby se vypořádala s přílivem nových uživatelů, kteří musí být v současné době k používání aplikace pozváni.
Stejně jako BlueSky bude Threads využívat decentralizovanou technologii, která teoreticky umožňuje uživatelům kontrolovat a spravovat svá data v jiných aplikacích, které obsahují stejný základní software.
Zatímco BlueSky je postavena na decentralizované síťové technologii označované jako AT Protocol, Threads bude časem obsahovat jinou decentralizovanou technologii nazvanou ActivityPub, uvedl šéf Instagramu Adam Mosseri v příspěvku Threads, který byl ve středu krátce k dispozici veřejnosti. Software ActivityPub pohání také další aplikaci pro zasílání zpráv podobnou Twitteru s názvem Mastadon, která rovněž zaznamenala příliv nových uživatelů hledajících alternativu k Twitteru.

Mosseri uvedl, že jeho tým nebyl schopen zahrnout podporu pro ActivityPub včas do oficiálního vydání Threads kvůli „řadě komplikací, které s sebou nese decentralizovaná síť“. Zopakoval však, že podpora se chystá.
„Pokud se ptáte, proč na tom záleží, tady je důvod: jednoho dne můžete Threads opustit, nebo, doufejme, že ne, skončit de-platformou,“ řekl Mosseri. „Pokud se to někdy stane, měli byste mít možnost vzít si své publikum s sebou na jiný server. Otevřenost to může umožnit.“
Společnost Meta ve svém blogovém příspěvku dodala, že ActivityPub umožní lidem bez účtů na Threads prohlížet Threads a komunikovat s uživateli Threads, kteří mají veřejné profily, prostřednictvím jiných sociálních aplikací, které obsahují stejnou decentralizovanou technologii.
„Pokud máte veřejný profil na Threads, znamená to, že vaše příspěvky budou přístupné z jiných aplikací, což vám umožní oslovit nové lidi bez dalšího úsilí,“ uvedla Meta v příspěvku na blogu. „Pokud máte soukromý profil, mohli byste na Threads schvalovat uživatele, kteří vás chtějí sledovat a komunikovat s vaším obsahem, podobně jako na Instagramu.“
Společnost Meta uvedla, že Threads je první aplikací společnosti „zamýšlenou jako kompatibilní s otevřeným protokolem sociálních sítí“, což by podle ní mohlo předznamenat „novou éru rozmanitých a vzájemně propojených sítí“.
V roce 2019 společnost Meta, tehdy známá jako Facebook, debutovala s aplikací pro zasílání zpráv pro uživatele Instagramu, která se rovněž jmenovala Threads. Na rozdíl od současné iterace aplikace Threads, která je určena pro textové zprávy, se předchozí aplikace Threads soustředila spíše na to, aby lidé posílali svým přátelům krátké videozprávy a fotografie, jako by používali Snapchat.
Společnost Meta nakonec aplikaci Threads v roce 2021 uzavřela a přesměrovala lidi, aby používali Instagram a viděli všechny své předchozí zprávy v aplikaci Threads.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky