Silný dolar v důsledku kampaně Federálního rezervního systému na zvýšení úrokových sazeb, která začala v březnu 2022, zasadil rozvíjejícím se trhům těžkou ránu tím, že zhoršil inflaci, zvýšil jejich dluhovou zátěž a vyvolal strašidlo odlivu kapitálu.
V poslední době však dolar začal vykazovat známky oslabování, přičemž dolarový index, který měří zelenou bankovku vůči koši šesti hlavních měn, ztratil za posledních 12 měsíců téměř 6 %. Dolarový index se 14. července ponořil pod úroveň 100, což znamenalo jeho nejnižší úroveň od poloviny dubna 2022. Naposledy se dolarový index obchodoval kolem hodnoty 101.
Akcie rozvíjejících se trhů pravděpodobně překonají své protějšky z rozvinutých trhů, napsala ve středeční zprávě banka UBS, přičemž zpomalení dolaru poskytne vítr do plachet, který rovněž umožní centrálním bankám rozvíjejících se trhů začít uvolňovat vlastní sazby.
„Myslím, že by bylo nedbalé nezmínit se o tom, že pokud uvažujete o přetrvávajícím slabším dolaru, je tu výhoda pro americké investory investující mimo USA,“ uvedl Shannon Saccocia, hlavní investiční ředitel společnosti Neuberger Berman Private Wealth.

Podle vedoucího výzkumu ETF společnosti CFRA Aniketa Ullala mohou z oslabení dolaru těžit rozvíjející se trhy, které mají „významný dovoz komodit“. Většina komodit je denominována v dolarech, takže slabší dolar má za následek nižší vstupní náklady, zejména na energie. Ulllal jako příklad uvedl Indii, která je „významným čistým dovozcem“ ropy. Naopak země orientované na vývoz, jako je Vietnam, mají ze slabého dolaru menší prospěch, což snižuje konkurenceschopnost jejich vývozu, uvedl Ullal.
Dluh denominovaný v dolarech
Dostupnost kapitálu určeného pro rozvíjející se trhy se v prostředí slabšího dolaru zlepšuje, což snižuje riziko, že se státy a společnosti dostanou do napětí. Rozvíjející se trhy prodávají dluh v dolarech; v důsledku toho, pokud dolar vůči domácí měně oslabí, je pro podniky snazší uhradit své nesplacené dluhy v dolarech.
„Ale také se prostě uvolní obecné prostředí financování a věřitelé a dodavatelé kapitálu jsou prostě trochu volnější, pokud jde o finanční prostředky, když je dolar na rozvíjejících se trzích slabší,“ řekl Yung-Yu Ma, vedoucí investiční ředitel BMO Wealth Management.
„Takže je tu prostě dynamika, kdy se celkový přístup ke kapitálovému financování zlepšuje, když je na rozvíjejících se trzích slabší dolar, a naopak. Při silném dolaru má [to vše] tendenci se zmenšovat,“ dodal Ma.
Hra ESG
Podle banky UBS se akcie rozvíjejících se trhů v současné době obchodují se značnou mezerou v ocenění. Švýcarská banka zjistila, že index MSCI Emerging Markets se obchoduje s téměř 36% diskontem oproti indexu S&P 500. Stratég Xingchen Yu vybral Latinskou Ameriku, jižní a jihovýchodní Asii a střední a východní Evropu jako regiony, které budou mít „stále příznivější prostředí“ pro akcie EM.
$41.92
Yu dodal, že investoři, kteří se zajímají o rozvíjející se trhy, by měli také zvážit environmentální, sociální a správní faktory. Poznamenal, že index MSCI EM ESG Leaders v uplynulém roce nedosáhl lepších výsledků než širší benchmark EM v důsledku regulačních šoků a přesunu k růstovým akciím z hodnotových jmen – což činí ocenění pro investory atraktivní.
„V posledních letech výběr společností na základě jejich charakteristik ESG podpořil výkonnost a zmírnil rizika a tento trend bude podle našeho očekávání pokračovat,“ řekl Yu.
Nejjednodušší způsob, jak získat expozici na rozvíjejících se trzích, je prostřednictvím ETF. Mezi tři největší patří např: Vanguard FTSE Emerging Markets ETF, iShares Core MSCI Emerging Markets ETF a iShares MSCI Emerging Markets ETF. Core MSCI je v roce 2023 vyšší o 9,6 %, iShares MSCI Emerging Markets o 8,2 % a Vanguard FTSE Emerging Markets získal 7,4 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky