Podle odhadů společnosti Refinitiv vykázala společnost Shell za tříměsíční období do konce června upravený zisk ve výši 5,1 miliardy dolarů, čímž zaostala za očekáváním analytiků, kteří očekávali 6 miliard dolarů.
Ve stejném období loňského roku společnost vykázala upravený zisk ve výši 11,5 miliardy USD a za první tři měsíce roku 2023 ve výši 9,6 miliardy USD.
Společnost Shell zvýšila čtvrtletní dividendu o 15 % na 0,33 USD na akcii, jak již dříve oznámila v polovině června. Oznámila také zpětný odkup akcií v hodnotě 3 miliard dolarů, přičemž tento program by měla dokončit během následujících tří měsíců.
„Nakonec máme vyváženou strategii energetické transformace. Jde nám o to, abychom byli schopni dělat správné věci pro současnost i pro budoucnost, a to jak pro naše akcionáře, tak pro planetu,“ řekl ve čtvrtek v pořadu „Squawk Box Europe“ televize CNBC generální ředitel společnosti Shell Wael Sawan.

„Zaměřujeme se na vytváření větší hodnoty s nižšími emisemi,“ řekl Sawan. „A to znamená, že budeme pokračovat ve využívání všech pák k dalšímu růstu hodnoty organizace a zároveň budeme pokračovat v plnění našich agresivních cílů v oblasti snižování emisí – jak našich vlastních emisí, tak i emisí našich zákazníků.“
Akcie největší ropné společnosti kótované na londýnské burze ve čtvrtek klesly o 2 %.
„Společnost již dříve připravila scénu snížením svých odhadů zisků, které odrážejí normálnější obchodní prostředí, ale dnešními výsledky přesto nenaplnila očekávání,“ uvedl Stuart Lamont, investiční manažer společnosti RBC Brewin Dolphin.
„Program zpětného odkupu akcií a zvýšení dividendy jsou pro akcionáře dobrou zprávou, ale v současném prostředí s sebou nevyhnutelně nesou otazníky,“ dodal.
„Změkčující se prostředí v oblasti ropy a plynu“
Francouzská ropná společnost TotalEnergies ve čtvrtek rovněž oznámila slabší než očekávané výsledky, když vykázala upravený čistý zisk za druhé čtvrtletí ve výši 5 miliard USD, což představuje 49% pokles oproti nárazovému zisku, který společnost zaznamenala ve stejném období loňského roku.
Generální ředitel společnosti TotalEnergies Patrick Pouyanne uvedl, že „solidní“ zisk firmy byl dosažen v „příznivém, ale změkčujícím se prostředí v oblasti ropy a plynu“.
Norský ropný a plynárenský gigant Equinor ve středu oznámil 57% pokles meziročního zisku za druhé čtvrtletí, protože ceny ropy a plynu klesly z loňských vysokých úrovní.

Pět největších ropných společností na Západě vykázalo v roce 2022 společný zisk ve výši téměř 200 miliard dolarů, protože ceny fosilních paliv prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu. Společnost Shell zase vykázala za celý rok 2022 rekordní roční zisk ve výši téměř 40 miliard dolarů.
Ceny ropy a zemního plynu však byly v první polovině roku pod tlakem, protože globální ekonomické obavy převážily nad fundamentálními faktory nabídky a poptávky.
Dopad nižších cen komodit se pravděpodobně projeví napříč celým energetickým průmyslem, přičemž v nadcházejících dnech mají své hospodářské výsledky oznámit britská BP a američtí konkurenti Exxon Mobil a Chevron.
„Aktivistický šum“
Společnost Shell byla v posledních měsících kritizována za to, že ustoupila od nového snížení těžby ropy. Společnost minulý měsíc před svou konferencí Capital Markets Day v New Yorku oznámila, že v rámci snahy získat více hotovosti ze své ropné divize zachová těžbu ropy na současné úrovni až do konce desetiletí.
Současně zopakovala svůj závazek k plnění cílů v oblasti klimatu a uvedla, že dělá „dobrý pokrok“ na cestě k dosažení nulového čistého zisku do roku 2050.
Spalování fosilních paliv, jako je ropa a plyn, je hlavní příčinou klimatické krize.

Společnost Shell ve čtvrtek snížila rozsah kapitálových výdajů pro rok 2023 na 23 až 26 miliard dolarů, což je méně než odhad z prvního čtvrtletí, kdy se pohybovaly mezi 23 a 27 miliardami dolarů za celý rok.
Na otázku, zda plány firmy investovat v příštích třech letech až 15 miliard dolarů do nízkouhlíkových projektů budou stačit k potlačení tlaku klimatických aktivistů, Sawan ze společnosti Shell odpověděl: „Musíme dělat to, co je pro společnost správné a co podle našeho názoru povede k vyvážené energetické transformaci.“
„To, na co se díváme, jsou příležitosti, abychom byli schopni tento kapitál nasadit tak, abychom mohli prokázat návratnost pro naše akcionáře. To je hranice toho, co v tuto chvíli vidíme,“ dodal.
„Pokud se objeví nové příležitosti, které nám dají přímý výhled na takové výnosy, o které by společnosti, jako je ta naše, měly usilovat, pak rozhodně budeme náš kapitál zvyšovat, ale nemůžeme ho zvyšovat na základě aktivistického šumu. To není správný přístup.“
Výroční valnou hromadu společnosti Shell v květnu opakovaně narušili protestující proti klimatickým změnám, což odráží hmatatelný pocit frustrace během sezóny hlasování o zmocněncích velkých ropných společností.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky