Odvážný krok nejdůležitějšího člena koalice OPEC+ byl učiněn za cenu toho, že se vzdá svých pozic u dvou klíčových spojenců: Rusko, které se nezavázalo k hlubšímu snížení produkce, a Spojené arabské emiráty, které si zajistily vyšší produkční kvótu pro rok 2024. Ceny ropy se v pondělí zvýšily.
Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán prohlásil, že „udělá vše, co bude nutné, aby na tento trh přinesl stabilitu“. Vzhledem k tomu, že na ceny ropy doléhají mírnější hospodářské vyhlídky, zejména v Číně, znamená dosažení tohoto cíle převzetí břemene škrtů. Zbytek skupiny 23 zemí nenabídl žádná další opatření na podporu současného trhu, ale zavázal se zachovat stávající škrty do konce roku 2024.
Poté, co předchozí kolo omezení, které bylo schváleno teprve před dvěma měsíci, nevedlo k trvalému růstu cen, království zdvojnásobuje své úsilí. Organizace zemí vyvážejících ropu oznámila na začátku dubna překvapivé snížení dodávek o přibližně 1,6 milionu barelů denně, ale od té doby slabé ekonomické údaje z Číny zatížily futures na ropu, které v květnu v New Yorku klesly o 11 %.
Cena West Texas Intermediate v pondělí na začátku seance vyskočila o téměř 5 % a poté snížila své zisky a obchodovala se nad 73 dolary za barel. Světový benchmark Brent se vyšplhal k 78 dolarům za barel.

Podle prince Abdulazíze by mohlo být další snížení příští měsíc prodlouženo, ale Saúdové budou trh držet „v napětí“, zda k tomu dojde. Ministr se opakovaně snažil poškodit medvědí ropné spekulanty a v přípravě na nedělní zasedání je varoval, aby si „dali pozor“.
„V nejbližší době budou ceny ropy do značné míry záviset na zkoušce vůle,“ řekl Bob McNally, prezident poradenské společnosti Rapidan Energy Group a bývalý úředník Bílého domu. Bude to bitva „mezi Saúdskou Arábií usilující o stabilitu a medvědími obchodníky s papíry“.
Snaha Saúdské Arábie zvýšit cenu svého nejdůležitějšího vývozního artiklu vyžaduje obětování dalšího podílu na trhu. Celosvětová poptávka po ropě dosáhne v letošním roce podle prognóz rekordní úrovně, ale další škrty oznámené v neděli povedou k tomu, že saúdská produkce v červenci dosáhne přibližně 9 milionů barelů denně, což je nejnižší úroveň od června 2021, kdy se těžba stále ještě vzpamatovávala z hlubin pandemie Covid-19.
Hlavním vítězem víkendových jednání OPEC+ se staly Spojené arabské emiráty, které získaly navýšení svého těžebního limitu na příští rok na úkor některých afrických členů, kteří byli požádáni, aby se vzdali části svých nevyužitých kvót. Ministr energetiky Suhail Al Mazrouei poděkoval svým kolegům za navýšení a vyjádřil loajalitu země vůči kartelu.
„Vždy budeme podporovat OPEC a vždy budeme držet pohromadě,“ řekl Al Mazrouei. Bylo to důležité prohlášení země, která již nejméně jednou pohrozila, že skupinu opustí, pokud nedostane vyšší kvótu.

Rusko, druhý největší producent v rámci OPEC+, letos nemuselo provádět žádné další škrty, ale stejně jako ostatní členové prodloužilo stávající omezení o 12 měsíců do konce roku 2024. Moskva stále více konkuruje svým blízkovýchodním spojencům z OPEC na asijských trzích od doby, kdy Evropa zakázala většinu dovozu své ropy. V posledních měsících se také objevily otázky, zda plně realizovala své přislíbené snížení produkce kvůli vysokým objemům svého vývozu.
Oznámení dohody OPEC+ bylo o několik hodin odloženo, protože ministři se dohadovali o podrobnostech. Nejspornějším bodem byla revize výchozích hodnot, podle nichž se měří snížení produkce několika zemí. Podle delegátů byly nejsilnějšími odpůrci africké země Angola a Nigérie, které se potýkaly s problémy při plnění svých těžebních cílů téměř od jejich zavedení před třemi lety.
Přestože země nemohou dnes plně využít své produkční kvóty, nechtějí se jich vzdát, uvedli delegáti. Několik z nich usiluje o nové investice, aby v příštích letech zvýšily těžbu, a omezující produkční kvóty OPEC+ by mohly snížit jejich atraktivitu pro zahraniční investory.
Byla to pro ně hořká politická pilulka, kterou museli spolknout, a jednání se protáhla přes sobotní noční zasedání ve vídeňských hotelech a v neděli pokračovala v sídle OPEC. Nakonec se podařilo patovou situaci vyřešit a africké země souhlasily se snížením limitů těžby pod podmínkou nezávislého přezkoumání svých produkčních kapacit.
Další kontroverzí zasedání bylo, že tři zpravodajské organizace, Bloomberg, Reuters a Wall Street Journal, měly zakázán vstup do vídeňského sídla OPEC. Na otázku ohledně vyloučení novinářů odkázal princ Abdulaziz generálního tajemníka OPEC Haithama Al Ghaise. Ten neposkytl žádné vysvětlení tohoto rozhodnutí.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky