Podle údajů poskytovatele LSEG Deals Intelligence prodaly veřejně kótované společnosti a jejich podporovatelé, jako jsou soukromé kapitálové společnosti, od konce dubna ve Spojených státech prostřednictvím následných a sekundárních prodejů akcie v hodnotě více než 28 miliard USD. Ve srovnání se 7,3 miliardy dolarů za stejné období před rokem.
Podle bankéřů je tento nárůst dobrým znamením pro trh IPO, protože jak nové kotace, tak sekundární prodeje akcií jsou závislé na silné poptávce ze strany kapitálových investorů.
„Z historického hlediska by následná aktivita tohoto rozsahu měla vést ke vzniku zvířecí nálady na trhu IPO,“ řekl Daniel Burton-Morgan, vedoucí amerického syndikátu pro kapitálové trhy v Bank of America Corp.

Trh IPO se nachází v útlumu od začátku roku 2022, kdy ruská invaze na Ukrajinu a prudký nárůst inflace podnítily záchvat volatility trhu, protože investoři se obávali zvýšení úrokových sazeb v USA. Podle poskytovatele údajů Dealogic se v roce 2022 v rámci IPO bez účelových akvizičních společností celosvětově vybralo 154 miliard USD, což je o 65 % méně než v rekordním roce 2021.
Vzhledem k tomu, že investoři nyní předpovídají konec zvyšování sazeb Federálního rezervního systému ještě v tomto roce, volatilita opadla. Index VIX, který měří volatilitu a je známý jako „ukazatel strachu“ Wall Street, se po většinu druhého čtvrtletí trvale pohyboval pod hodnotou 20 – což je hranice, při jejímž překročení je nervozita na trhu považována za příliš nepřátelskou pro IPO. Nyní je na jedné z nejnižších úrovní od února 2020.
Barometr emisí IPO společnosti Goldman Sachs Group Inc, který měří, jak příznivé je makroekonomické prostředí pro IPO, je nyní na nejvyšší úrovni od března 2022.
„Stabilizace cen akcií byla hlavním motorem oživení Barometru emisí IPO,“ napsali analytici Goldman Sachs ve zprávě klientům na začátku tohoto měsíce.
V týdnu od 5. června se ve Spojených státech uskutečnilo 19 následných a sekundárních prodejů akcií s celkovým výnosem 6,6 miliardy USD, což je jeden z nejvyšších týdenních počtů od konce roku 2021.
Součet zahrnoval prodej akcií společnosti Intel Corp v hodnotě 1,6 miliardy dolarů v bývalé jednotce samořídicích technologií Mobileye Global a prodej podílu společnosti General Electric v GE Healthcare Technologies v hodnotě 2 miliard dolarů.
NADĚJE NA IPO
Významné společnosti čekají na svůj debut na trhu v září, kdy se po letním útlumu tradičně otevírá okno pro IPO.

Patří mezi ně výrobce čipů Arm Holdings, který je ve vlastnictví SoftBank Group Corp, a firma Klaviyo, která se zabývá automatizací dat a marketingu. Přesné načasování bude záviset na podmínkách na trhu a může se změnit.
Jedna ze společností, která se minulý týden vrhla na IPO, sklidila ovoce. Akcie řetězce středomořských restaurací Cava Group v jednu chvíli zdvojnásobily svou hodnotu od svého čtvrtečního vstupu na burzu při ocenění 2,45 miliardy dolarů, a to nad očekávaným rozsahem IPO, který předtím oživil směrem nahoru.
„IPO společnosti Cava je potenciálně významným signálem pro další společnosti, které zvažují testování trhu ve spotřebitelském i jiných odvětvích,“ uvedl Alex Wellins, spoluzakladatel a řídící partner poradenské společnosti Blueshirt Group zabývající se kapitálovými trhy.
„Podle všeho to pro mě byl úspěch a myslím, že to dodá ostatním jistotu,“ řekl Keith Townsend, právník pro kapitálové trhy v advokátní kanceláři King & Spalding.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky