Indický hospodářský růst pravděpodobně předstihne čínský a tato jihoasijská země se do konce tohoto desetiletí stane třetí největší ekonomikou, předpovídá banka.
To znamená, že indická poptávka po komoditách pravděpodobně prudce vzroste a mohla by pokrýt více než polovinu výpadku čínské poptávky, zejména v energetickém sektoru, uvedla banka v nedávné zprávě.
„Indická poptávka po komoditách by měla rychle růst, což bude podpořeno příznivým demografickým vývojem, urbanizací, rozvojem výroby a vývozu a budováním infrastruktury,“ napsali analytici ANZ.
Indie předstihla Čínu a stala se nejlidnatější zemí a podle údajů ANZ se očekává, že míra její urbanizace do roku 2030 vzroste na 40 % ze současných 35 % – což podnítí poptávku po průmyslových kovech a energetických komoditách, které jsou často spojeny s růstem poptávky po infrastruktuře a výrobě.
Podle odhadu banky se očekává, že roční poptávka Indie po hlavních komoditách – jako je ropa, uhlí, plyn, měď, hliník a ocel – vzroste od současnosti do roku 2030 dohromady o více než 5 %.

Pro srovnání, čínská poptávka po stejných komoditách se zpomalí na 1 až 3 %, což doprovodí předpokládané zpomalení růstu HDP na 3,5 % do konce tohoto desetiletí. HDP Číny ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 6,3 %, což bylo pod očekáváním trhu, který předpokládal růst o 7,3 %.
Nejvýraznější oživení?
Podle prognózy ANZ bude nárůst poptávky v Indii nejvýraznější u ropy a uhlí, což odpovídá vysoké závislosti země na dovozu ropy, která činí více než 80 %.
„Indie zvýší své úsilí o dekarbonizaci do roku 2030, ale toto úsilí může být zmařeno rychle rostoucími energetickými potřebami země, jejichž značnou část bude možná stále nutné pokrýt fosilními palivy,“ napsali analytici.
Spotřeba ropných produktů v Indii v roce 2024 podle odhadů vzroste o téměř 5 % oproti současným hodnotám na 233 805 tisíc tun, předpokládá indický útvar pro plánování a analýzu ropy.

Podle analytického scénáře společnosti ANZ, i když se růst Číny nezpomalí, se odhaduje, že Indie v roce 2030 nahradí 60 % čínského výpadku v poptávce po uhlí a 66 % v případě ropy.
Rostoucí důraz indické vlády na rozvoj infrastruktury, přechod na novou energetiku a kapitálové výdaje by také mohl znamenat, že se v zemi zvýší poptávka po oceli a železe.
„Kovy a suroviny mohou zaznamenat silný nárůst poptávky,“ uvádí se ve zprávě.
ANZ uvedla, že obrovský nedostatek, který zanechala Čína v poptávce po oceli a hliníku, může být obtížnější zaplnit.
„V případě hliníku a oceli nemusí být indický nárůst poptávky, který zůstal nerealizován v Číně, příliš významný jednoduše proto, že rozsah spotřeby těchto položek v Číně je velmi velký,“ zdůraznila ANZ.
Čína spotřebovává více než 50 % světové produkce průmyslových kovů a oceli.
Zatímco Čína si i nadále zachová status giganta na komoditních trzích, Indie může být stále „významným ovlivňovatelem“, tvrdí ANZ.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky