Britská energetická společnost vykázala ve druhém čtvrtletí základní zisk z reprodukčních nákladů, který se používá jako ukazatel čistého zisku, ve výši 2,6 miliardy USD. Analytici podle odhadů společnosti Refinitiv očekávali, že BP vykáže ve druhém čtvrtletí zisk ve výši 3,5 miliardy USD.
Výsledek za druhé čtvrtletí je srovnatelný se ziskem 4,96 miliardy USD zaznamenaným v prvních třech měsících roku a s 8,5 miliardy USD zaznamenanými ve druhém čtvrtletí roku 2022.
Společnost BP uvedla, že zisk odráží výrazně nižší realizované rafinérské marže, vyšší úroveň činností spojených s obnovou a údržbou a slabý výsledek obchodování s ropou.
Přesto energetický gigant zvýšil dividendu za druhé čtvrtletí o 10 % na 7,27 centů na kmenovou akcii. Společnost BP rovněž uvedla, že v příštích třech měsících odkoupí své akcie v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.
„Velmi dobré čtvrtletí a to dodalo představenstvu … důvěru k tomu, aby oznámilo program zpětného odkupu akcií za čtvrtletí ve výši 1,5 miliardy dolarů a navíc jsme zvýšili dividendu o 10 %,“ řekl v úterý v pořadu „Squawk Box Europe“ televize CNBC generální ředitel BP Bernard Looney.
„Celkově vzato tedy děláme to, co jsme si řekli, že budeme dělat, což je výkonnost při transformaci, a s výsledky jsme velmi spokojeni,“ dodal.

Akcie společnosti BP kotované na londýnské burze během ranních obchodů vzrostly o 0,6 %.
Hlavním ropným společnostem se nepodařilo dosáhnout rekordních zisků, které vykázaly ve stejném období loňského roku, a to v souvislosti se slabšími cenami komodit.
Britský konkurent Shell a francouzská ropná společnost TotalEnergies ve čtvrtek vykázaly prudký pokles zisku za druhé čtvrtletí, zatímco zisk americké společnosti Exxon Mobil se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o 56 %.
„Rychlý“ a „spořádaný“ přechod
Pět největších ropných společností na Západě vykázalo v roce 2022 společný zisk ve výši téměř 200 miliard dolarů, protože ceny ropy a plynu prudce vzrostly po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu. Společnost BP zase vykázala za celý rok 2022 rekordní roční zisk ve výši 27,7 miliardy dolarů.
Ceny ropy a zemního plynu se však v první polovině letošního roku dostaly pod tlak, protože globální ekonomická nervozita převážila nad fundamentálními faktory nabídky a poptávky.
Stejně jako společnost Shell, i BP v posledních měsících sklidila kritiku za zmírnění svých klimatických závazků. V roce 2020 se společnost zavázala, že se stane společností s nulovými emisemi „do roku 2050 nebo dříve“, a poté letos uvedla, že omezí plány na snížení emisí uhlíku snížením těžby ropy a plynu.
Dříve se zavázala, že do konce desetiletí sníží emise o 35 až 40 %, ale na začátku února uvedla, že nyní se zaměřuje na snížení o 20 až 30 %.
Na úterní dotaz, proč BP tyto cíle posunula, Looney odpověděl: „My jsme vlastně v únoru oznámili, že se přikláníme k naší strategii, a oznámili jsme, že v tomto desetiletí vložíme do energetické transformace o 8 miliard dolarů více, přičemž vynaložíme 55 [miliard] až 65 miliard dolarů.“
„Zároveň jsme oznámili, že zvýšíme investice do ropy a plynu, a to proto, že je nezbytné investovat do dodávek dnešního energetického systému, abychom uspokojili poptávku,“ dodal Looney.

„Pokud to neuděláme, stane se jen jedna věc, a to, že ceny půjdou nahoru,“ dodal. „Potřebujeme rychlý přechod a musíme se ujistit, že tento přechod bude spořádaný.“
Ropa a zemní plyn v Severním moři
Generální ředitel BP byl rovněž požádán, aby se vyjádřil k tomu, zda se společnost bude podílet na udělování nových licencí na těžbu ropy a plynu v Severním moři, což v pondělí potvrdil britský premiér Rishi Sunak.
Sunak trval na tom, že tento krok je „zcela v souladu“ se závazky země týkajícími se nulové čisté produkce, přestože účastníci kampaně toto rozhodnutí odsoudili jako „strašné pro naši energetickou bezpečnost, životní náklady a klima“.
Looney z BP uvedl, že očekává, že region Severního moře bude „velkou součástí naší společnosti po mnoho příštích desetiletí“, a zdůraznil, že podporuje politiku, která usnadňuje rychlý a řádný přechod k energetice.
„Abychom toho dosáhli, musíme investovat do dnešního systému těžby ropy a plynu [a] ve Spojeném království to znamená investovat do Severního moře,“ dodal.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky