Rally na ropě nabrala na tempu a cena ropy Brent se dotkla 95 dolarů za barel.
Benchmarkové indexy v Asii klesly, zatímco futures na evropské a americké akcie se snížily. Akcie v pevninské Číně klesly kvůli spekulacím, že hospodářské oživení v zemi slábne.
Akcie energetických společností posílily, když ropa Brent i West Texas Intermediate rostly již čtvrtý den v podmínkách napjatého trhu s fyzickými dodávkami. Cena ropy Brent poprvé od listopadu překonala 95 USD za barel a zvýšila rizika inflačních tlaků, které jsou již nyní klíčovým tématem centrálních bank.
„Všichni jsme nyní ve stavu ‚sledování centrálních bank‘,“ řekl David Chao, globální tržní stratég pro Asii a Tichomoří mimo Japonsko ve společnosti Invesco Ltd., protože investoři a politici zohledňují zvýšené ceny ropy, lepkavé údaje o spotřebitelských cenách z USA z minulého týdne a další faktory. „Také čínské údaje – přestože v mnoha ukazatelích překonaly konsenzuální očekávání – stále ukazují, že trh s nemovitostmi se snaží najít dno. Všechny tyto proměnné zatěžují náladu na trhu v době, kdy se blíží rozhodnutí FOMC,“ uvedl.
Federální rezervní systém stanoví svou politiku ve středu, Bank of England ve čtvrtek a Bank of Japan v pátek.

Dolar se vůči většině svých hlavních protějšků zvýšil, zatímco státní dluhopisy se příliš nezměnily. Jüan vůči zelené bankovce oslabil.
Vzhledem k tomu, že Fed podle prognózy tento týden ponechá úrokové sazby na stejné úrovni, obchodníci se zaměří na tzv. dot plot souhrn ekonomických prognóz. Dvěma hlavními otázkami jsou, zda tvůrci politiky zachovají své projekce pro jedno další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů do konce roku a jak velký rozsah uvolňování plánují na rok 2024. V červnu předpokládali snížení o jeden procentní bod.
„To je pravděpodobně příliš mnoho vzhledem k tomu, kde se nachází růst a inflace v USA,“ řekl Joey Chew, vedoucí asijského devizového výzkumu v HSBC Holdings Plc, o možných škrtech v příštím roce v televizi Bloomberg. Podle ní by investoři měli očekávat, že dolar získá podporu, pokud bodové grafy ukáží, že se pro příští rok plánuje méně snížení sazeb.
Pozitivní zprávy od developerských společností Country Garden Holdings Co. a Sunac China Holdings Ltd. nedokázaly zlepšit náladu v Asii. Společnost Country Garden získala souhlas držitelů dluhopisů s poslední ze série osmi místních dluhopisů, u nichž usilovala o prodloužení splátek, zatímco společnost Sunac získala souhlas věřitelů se svým plánem restrukturalizace dluhu.
Investiční institut BlackRock snížil své hodnocení pro akcie rozvíjejících se trhů z „overweight“ na „neutral“ s tím, že čínský sektor nemovitostí, který se potýká s problémy, zůstává brzdou růstu, zatímco politické stimuly nejsou tak rozsáhlé jako v minulosti, napsali stratégové včetně Jeana Boivina a Weie Liho ve své výzkumné zprávě.

Klíčové události tohoto týdne:
- Tento týden se očekává setkání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s Joem Bidenem v Bílém domě, účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku a další akce.
- OECD zveřejní průběžnou zprávu o ekonomickém výhledu světové ekonomiky, úterý
- Index spotřebitelských cen v eurozóně
(konečná hodnota za srpen) , úterý - Konference Bloomberg Future of Finance ve Frankfurtu, na které vystoupí mimo jiné německý ministr financí Christian Lindner, úterý
- Zahájení výstavby bytů v USA, úterý
- Japonský obchod, středa
- Základní úrokové sazby z úvěrů v Číně, středa
- Index spotřebitelských cen ve Spojeném království, středa
- Politické zasedání Federálního rezervního systému a následná tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella, středa
- Bank of Canada vydá shrnutí zářijového politického zasedání, středa
- Spotřebitelská důvěra v eurozóně, čtvrtek
- Politické zasedání Bank of England, čtvrtek
- Předstihový index USA, počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, prodeje stávajících domů, čtvrtek
- Čínský summit o bundách, pátek
- Japonský index spotřebitelských cen, indexy PMI, pátek
- Rozhodnutí Bank of Japan o úrokových sazbách, pátek
- Eurozóna S&P Global Eurozone PMI, pátek
- USA S&P Global Manufacturing PMI, pátek
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie
- Futures na index S&P se v 6:48 londýnského času příliš nezměnily. S&P 500 uzavřel bez větších změn
- Futures na Nasdaq 100 klesly o 0,1 %. Nasdaq 100 vzrostl o 0,2 %
- Japonský Topix klesl o 0,2 %
- Australský index S&P/ASX 200 klesl o 0,5 %.
- Hongkongský Hang Seng klesl o 0,2 %.
- Shanghai Composite klesl o 0,2 %
- Futures na Euro Stoxx 50 se příliš nezměnily

Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se změnil jen nepatrně.
- Euro kleslo o 0,1 % na 1,0678 USD
- Japonský jen klesl o 0,1 % na 147,80 za dolar.
- Zámořský jüan klesl o 0,2 % na 7,3032 za dolar
- Australský dolar klesl o 0,1 % na 0,6430 USD
- Cena britské libry se téměř nezměnila a činila 1,2373 USD.
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,3 % na 26 843,32 dolaru
- Ether se změnil jen nepatrně na 1 638,57 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů se téměř nezměnil a činil 4,31 %.
- Výnosy japonských desetiletých dluhopisů vzrostly o 1,5 bazického bodu na 0,715 %.
- Australský desetiletý výnos klesl o čtyři bazické body na 4,17 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 1 % na 92,42 USD za barel.
- Spotové zlato kleslo o 0,2 % na 1 930,66 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky