Tento hodnotový investor, kterého Munger nazval „čínským Warrenem Buffettem“, od té doby navýšil tuto částku na zhruba 400 milionů dolarů.
„Dlouho, velmi dlouho jsme dosahovali neskutečně dobrých výnosů,“ řekl Munger pro nový profil Liho v rozhovoru pro Financial Times. „Z těch 88 milionů dolarů se stal čtyř- nebo pětinásobek.“
Charlie Munger, kterému je 99 let, je Buffettovým obchodním partnerem a místopředsedou společnosti Berkshire Hathaway. S Li se seznámil v roce 2003 při obědě na Den díkůvzdání a udělal na něj takový dojem, že když Li v roce 2004 založil nový fond, Munger ho podpořil vlastními penězi, uvedly FT.
Mezi Liovy vítězné sázky patří Kweichow Moutai, značka destilovaného alkoholu, jejíž hodnota za posledních dvacet let prudce vzrostla a která nyní patří mezi největší čínské společnosti kótované na burze.
„Bylo to opravdu levné, čtyř až pětinásobek zisku,“ řekl Munger. „A Li Lu prostě nacouval k náklaďáku, nakoupil, co se dalo, a vydělal balík.“
Liho nejslavnějším výběrem akcií je však bezpochyby společnost BYD. Do výrobce baterií a elektromobilů investoval v roce 2002 a připravil tak Buffettovi a Mungerovi cestu k nákupu vlastního podílu o šest let později. Tato sázka patřila v posledních 15 letech k nejúspěšnějším akcím Berkshire.

„Fungovalo to tak dobře, že počáteční investice do BYD byla malým zázrakem,“ řekl Munger novinám.
Nestárnoucí investor se také pozastavil nad Liovou minulostí jakožto protestujícího studenta na náměstí Nebeského klidu.
„Li Lu už není revolucionář,“ řekl Munger. „Je to kapitalista. Nenajdete kapitalističtějšího kapitalistu, než je Li Lu.“
Buffett, Munger a Li Lu se znají už dlouho. Li se například rozhodl pro kariéru investora poté, co v roce 1993 vyslechl Buffettovu přednášku na Kolumbijské univerzitě.
Munger prohlásil, že Li je jediným člověkem zvenčí, kterému kdy svěřil své peníze, a kdysi předpověděl, že Li nakonec převezme vedoucí úlohu v Berkshire.
Li navíc přestěhoval svou firmu Himalaya Capital Management z New Yorku do Kalifornie, aby byl Mungerovi blíže, a v roce 2018 ji umístil do státu Washington s nižšími daněmi. Svou kancelář si také zařídil jako mini-Berkshire, kde se týmy analytiků zabývají několika vybranými společnostmi a svá zjištění sdělují přímo jemu, uvedl FT.

Himalaya držela na konci června akcie Berkshire v hodnotě 306 milionů dolarů, jak vyplývá z dokumentů Komise pro cenné papíry. Buffettova společnost byla jednou z několika málo pozic v jeho akciovém portfoliu v USA v hodnotě 1,8 miliardy dolarů, spolu s Alphabetem, East West Bancorp a dvěma vlajkovými společnostmi Berkshire: Apple a Bank of America.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky