BYD a další čínské značky elektromobilů se v minulém týdnu sjely na německý autosalon, aby oznámily plány pro evropský trh. Vývoz automobilů zůstává světlým bodem v celkovém propadu čínského obchodu, ukazují celní údaje.
Tyto zahraniční prodeje pomohly ve druhém čtvrtletí zvýšit příjmy čínského automobilového sektoru o 46 % oproti předchozímu roku, uvedl ve středeční zprávě Lei Meng, čínský akciový stratég společnosti UBS Securities.
Celkově BYD, státní SAIC a další čínské společnosti získaly ve druhém čtvrtletí 9 % celosvětového trhu s elektromobily, což je více než 5 % ve druhém čtvrtletí, uvedla společnost Counterpoint Research.
To je navíc k podílu těchto společností na domácím čínském trhu – celosvětově největším trhu s automobily.
Společnost CLSA 4. září zvýšila cílovou cenu společnosti BYD o 10 hongkongských dolarů na 310 HKD, což představuje 25% nárůst oproti závěrečné hodnotě společnosti BYD za minulý týden.

Analytik Xiao Feng a jeho tým očekávají, že letos se společnost BYD dostane mezi deset největších světových výrobců originálních zařízení – a v roce 2026 se pak vyšplhá do první pětky.
Podle zprávy CLSA je na prvním místě celosvětově Toyota s 10,43 milionu prodaných kusů v roce 2022. Analytici očekávají, že prodeje společnosti BYD letos vzrostou o 65 % na 3,05 milionu kusů – včetně 250 000 až 300 000 vyvážených vozidel.
To je krok ve stopách Toyoty.
Přibližně před 60 lety začala japonská automobilka zvyšovat svůj vývoz do zahraničí a v průběhu desetiletí rostla, až v roce 2008 překonala General Motors jako největší výrobce automobilů na světě, uvádí Britannica.
Dnes se japonský automobilový gigant snaží udržet stejně silnou pozici na trhu plně elektrických automobilů.

Kromě elektromobilů
Zpomalující se růst v Číně také přiměl společnosti, včetně začínajících, aby se poohlédly po zahraničí.
Ve druhém čtvrtletí zaznamenaly akcie pevninské Číny, známé jako akcie typu A, meziroční propad zisků o 8 %, uvedl Meng z UBS.
Uvedl však, že „dalším odvětvím, které se vezlo na silném vývozu, je strojírenství: meziroční růst zisků H123 se obrátil do kladných čísel, a to i přes meziroční pokles v prvním čtvrtletí“.
Společnost XCMG, která je kótovaná na burze v Šen-čenu, v dokumentech z posledních dvou týdnů uvedla, že její mezinárodní tržby v prvním pololetí vzrostly o 33,5 % na 21 miliard jüanů
To představovalo 41 % celkových příjmů, což je o 11 procentních bodů více než před rokem, uvedla společnost, jejíž celý název zní Xuzhou Construction Machinery Group.
Tvrdila, že příjmy ze západní Asie, severní Afriky a Střední Ameriky se v prvním pololetí více než ztrojnásobily. Tržby z Evropy vzrostly o 150 %, zatímco tržby ze střední Asie a Severní Ameriky se zdvojnásobily, uvedla společnost.
Pro celý letošní rok má společnost XCMG stanoven cíl růstu exportních tržeb ve výši 50 %, uvedla ve zprávě ze 4. září Phyllis Wangová, analytička společnosti UBS, a její tým.

Analytici na základě vyššího očekávání zisku zvýšili cílovou cenu z 6,20 jüanu na 6,70 jüanu a zároveň zachovali neutrální hodnocení. Zhruba na této hodnotě akcie v pátek uzavřely.
Čínské společnosti se již léta snaží „globalizovat“, přičemž Peking je v tom tiše podporuje.
Státem vlastněný lodní gigant Cosco má lodě po celém světě. Společnost Haier, kótovaná na burze v Šanghaji, získala v roce 2016 jednotku GE vyrábějící spotřebiče. Společnost Mingyang, rovněž kótovaná v Šanghaji, je světovým lídrem v oblasti větrné energie.
ZMÍNĚNÉ ČÍNSKÉ AKCIE S ROSTOUCÍ GLOBÁLNÍ EXPOZICÍ
COMPANY | Ticker | How to buy |
BYD | 1211-HK | Via a broker that offers international trading access to Hong Kong; part of iShares MSCI China ETF |
XCMG | 425-SZ | Via a broker that offers international trading; accessible via Hong Kong’s Shenzhen Connect. Part of iShares MSCI China A ETF |
MINDRAY | 300760-SZ | Via a broker that offers international trading; accessible via Hong Kong’s Shenzhen Connect. Part of iShares MSCI China A ETF |
V oblasti zdravotnických prostředků patří největší domácí čínský výrobce Mindray mezi 50 největších na světě, uvedli analytici JPMorgan s odvoláním na společnosti Omed a S&P Capital IQ.
Tržby společnosti Mindray v zahraničí ve druhém čtvrtletí „výrazně zrychlily“ a oproti předchozímu roku vzrostly o 40 %, uvedla Helen Zhu z JPMorgan a její tým ve zprávě z 31. srpna. Prodeje v Evropě se podle nich v první polovině roku zvýšily o 20 % oproti předchozímu roku.
Akcie společnosti obchodované v Šen-čenu mají téměř 67% nárůst cílové ceny JPMorgan na 433 jüanů – a to i poté, co analytici snížili svá růstová očekávání kvůli pokračujícímu protikorupčnímu zásahu v čínském zdravotnictví.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky