Místo toho se potýká se souběhem problémů: Čína se potýká s pomalými spotřebitelskými výdaji, rozkolísaným trhem nemovitostí, klesajícím vývozem v době, kdy USA usilují o „snížení rizika“, rekordní nezaměstnaností mladých lidí a vysokým zadlužením místních vlád. Dopad těchto problémů se začíná projevovat po celém světě, a to od cen komodit až po akciové trhy. A co hůř, vláda prezidenta Si Ťin-pchinga nemá velké možnosti, jak situaci napravit. To vyvolalo diskusi o tom, zda čínská ekonomika po 30 letech bezprecedentního růstu nesměřuje k neduhu v japonském stylu.
1. Jak špatná je čínská ekonomika?
Oficiálním cílem Číny je v letošním roce růst o přibližně 5 %. Při očekávaném růstu světové ekonomiky o 2,8 % v roce 2023 to na první pohled nevypadá špatně. Skutečnost je však taková, že Čína byla v roce 2022 ještě pod pravidly Covid Zero, což dává nízkou srovnávací základnu. Po odečtení tohoto vlivu bude růst v roce 2023 vypadat blíže 3 % – méně než polovina průměru před pandemií, uvedla agentura Bloomberg Economics. Kromě toho se míra spotřebitelské inflace v Číně v červnu nezměnila, zatímco ceny v továrnách dále klesaly, což podněcuje obavy z rizika deflace – škodlivé klesající cenové spirály, která může ekonomiku zničit.
2. Proč je to problém?
Zdroj: Getty Images
Na Číně s jejím obrovským trhem a výrobními halami závisí velká část světové produkce a pracovních míst. MMF předpovídá, že Čína bude v příštích pěti letech největším přispěvatelem ke světovému růstu, přičemž její podíl na celkovém světovém růstu by měl činit 22,6 %, což je dvakrát více než podíl USA. Hlavním způsobem, jakým čínská expanze ovlivňuje podniky po celém světě, je obchod a země vyvážející nerostné suroviny, jako je Brazílie a Austrálie, jsou obzvláště citlivé na čínské cykly v oblasti infrastruktury a nemovitostí. Ceny klíčových komodit včetně futures na ocelové výztuže a železnou rudu letos klesly, protože poptávka v zemi, která je největším spotřebitelem kovů na světě, se nezvýšila tak výrazně, jak obchodníci očekávali. Propad zasahuje zejména vývozce high-tech zboží, přičemž dodávky z Jižní Koreje a Tchaj-wanu v první polovině roku klesaly každý měsíc o dvouciferná čísla. Čínští cestovatelé po letech omezení Covid zatím neobnovili masové cestování do zahraničí, protože jejich příjmy a důvěra v zaměstnání zůstávají slabé, což poškozuje země závislé na cestovním ruchu. S rizikem dalšího zvyšování úrokových sazeb, které uvrhne USA do recese, se zvýšila možnost, že se obě světové ekonomické velmoci propadnou současně, což ještě umocní bolest všech.
3. Kde je problém?
Čínská ekonomika v hodnotě 18 bilionů dolarů se potýká s problémy v celé řadě odvětví. Údaje zveřejněné na konci června ukázaly, že výrobní aktivita opět poklesla. Vývoz – stálá podpora během pandemie, kdy čínské továrny spěchaly, aby naplnily americké a evropské objednávky – se zmenšil. Od rekordního vrcholu 340 miliard dolarů v prosinci 2021 se vývoz v květnu snížil na 284 miliard dolarů, protože rostoucí úrokové sazby zatěžují hospodářskou aktivitu v USA a Evropě. Situaci zhoršují snahy USA odříznout Čínu od dodávek vyspělých polovodičů a dalších technologií, které mají v budoucnu podpořit hospodářský růst – což představitelé Washingtonu nazývají „strategickou konkurencí“ a Čína to odsuzuje jako „zadržování“. Celkový dovoz zboží do Číny se v prvních pěti měsících letošního roku meziročně snížil o 6,7 % poté, co v roce 2022 vzrostl o 1,1 %. Skrytý dluh u takzvaných místních vládních finančních nástrojů (LGFV) představuje pro některá města a okresy s nedostatkem hotovosti další zátěž. Obce během pandemie zvýšily objem těchto mimoburzovních půjček, protože tradičnější zdroj příjmů – prodej pozemků developerům – vyschl v důsledku poklesu trhu s bydlením. Ve scénáři, v němž se zhroutí výstavba nemovitostí, snížený prodej pozemků zasáhne vládní výdaje, recese v USA oslabí globální poptávku a čínské trhy přejdou do režimu risk-off, kdy se obchodníci soustředí na ochranu kapitálu, model SHOK agentury Bloomberg ukazuje, že růst Číny se sníží o dalších 1,2 procentního bodu.
4. Kde jsou nakupující po Covidu?
Zdroj: Getty Images
Na začátku roku 2023 panoval optimismus, že v Číně dojde k rychlému oživení spotřebitelských výdajů, které bude podpořeno pomstou za nákupy, stravováním a cestováním. V první polovině roku však obavy z toho, co slabší růst znamená pro nezaměstnanost a příjmy, a také negativní vliv na bohatství v důsledku propadu v sektoru nemovitostí – lidé mají pocit, že jejich domy mají nižší hodnotu – přiměly lidi spíše šetřit než utrácet. Domácí výdaje na cestování během červnových prázdnin na festival dračích lodí byly nižší než před pandemií a červnové prodeje automobilů se oproti předchozímu roku snížily. Další velkou brzdou spotřeby je nezaměstnanost mladých lidí, která dosahuje 20,8 %, což je čtyřikrát více než v celostátním měřítku ve městech. Částečně za to mohou regulační zásahy Pekingu proti velkým technologickým společnostem v posledních letech, které mnoha mladým ambiciózním absolventům vzaly lukrativní kariérní cestu.
5. Co se děje s nemovitostmi?
Vláda se v roce 2020 pokusila zasáhnout proti silně zadluženým developerům, aby snížila riziko pro finanční systém. To stlačilo ceny bydlení dolů a řada slabších společností se dostala do platební neschopnosti. Mnoho developerů přestalo stavět domy, které již prodali, ale ještě nedodali, což přimělo některé majitele domů přestat splácet hypotéky. Tyto turbulence byly budíčkem pro mnoho Číňanů, kteří nemovitosti dlouho považovali za jistou investici a používali je jako zásobárnu bohatství. Koncem loňského roku představili politici záchranný plán, který však nedokázal rozpoutat nákupní horečku. V polovině roku 2023 ceny nových i použitých domů klesaly každý měsíc po dobu delší než jeden rok, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by tento pokles přilákal nové kupce potřebné k nastartování oživení. Banky loni poskytly domácnostem nejmenší objem dlouhodobějších úvěrů za posledních téměř deset let a v prvních pěti měsících letošního roku se objem půjček snížil o dalších 13 %, což naznačuje, že si nové hypotéky bere méně lidí. V červenci Čína oznámila, že rozšíří opatření na podporu developerů, kteří mají nedostatek peněz, a podpoří tak problémový sektor, včetně povolení odkladu splátek úvěrů o jeden rok.
6. Co dělá čínská vláda?
Zdroj: Getty Images
Čínská lidová banka v červnu snížila úrokové sazby, což je tradiční nástroj na podporu růstu. Tento překvapivý krok vyvolal očekávání dalších měnových a fiskálních stimulů. Mezi zmiňované možnosti patří další uvolnění omezení v oblasti nemovitostí, daňové úlevy pro spotřebitele, větší investice do infrastruktury a pobídky pro výrobce, zejména v sektoru špičkových technologií. Od začátku července však byly politické změny převážně postupné, například prodloužení daňových úlev pro nová energetická vozidla do roku 2027. Vysoký veřejný dluh a Siova snaha omezit spekulace s nemovitostmi – součást jeho úsilí o „společnou prosperitu“ – by mohly omezit jakékoli velké výdajové plány. Největší státní banky začaly nabízet LGFV půjčky s velmi dlouhou splatností a dočasnými úrokovými úlevami, aby pomohly odvrátit úvěrovou krizi, uvedla v červenci agentura Bloomberg News. Některá města snížila požadavky na akontaci a zrušila omezení pro nákup více nemovitostí, aby pomohla oživit trh s nemovitostmi.
7. Jaké jsou vyhlídky čínské ekonomiky?
Masivní přebytek nabídky bytů znamená, že bude chvíli trvat, než se jakýkoli realitní stimul promítne do skutečné výstavby, pokud se tak vůbec stane. S klesajícím počtem obyvatel a zpomalující se urbanizací je v Číně také méně strukturálních faktorů, které pohánějí poptávku po bydlení. To znamená, že země může čelit delšímu období slabého růstu, zatímco bude řešit své problémy s dluhem, podobně jako tomu bylo v Japonsku v takzvané „ztracené dekádě“ po splasknutí bublin na trhu nemovitostí a akciových trzích. Celkově hrozí, že tato dynamika zmaří snahu Číny překonat Spojené státy jako největší světovou ekonomiku, což se zdálo být možné již na počátku roku 2030.
Místo toho se potýká se souběhem problémů: Čína se potýká s pomalými spotřebitelskými výdaji, rozkolísaným trhem nemovitostí, klesajícím vývozem v době, kdy USA usilují o „snížení rizika“, rekordní nezaměstnaností mladých lidí a vysokým zadlužením místních vlád. Dopad těchto problémů se začíná projevovat po celém světě, a to od cen komodit až po akciové trhy. A co hůř, vláda prezidenta Si Ťin-pchinga nemá velké možnosti, jak situaci napravit. To vyvolalo diskusi o tom, zda čínská ekonomika po 30 letech bezprecedentního růstu nesměřuje k neduhu v japonském stylu.1. Jak špatná je čínská ekonomika?Oficiálním cílem Číny je v letošním roce růst o přibližně 5 %. Při očekávaném růstu světové ekonomiky o 2,8 % v roce 2023 to na první pohled nevypadá špatně. Skutečnost je však taková, že Čína byla v roce 2022 ještě pod pravidly Covid Zero, což dává nízkou srovnávací základnu. Po odečtení tohoto vlivu bude růst v roce 2023 vypadat blíže 3 % – méně než polovina průměru před pandemií, uvedla agentura Bloomberg Economics. Kromě toho se míra spotřebitelské inflace v Číně v červnu nezměnila, zatímco ceny v továrnách dále klesaly, což podněcuje obavy z rizika deflace – škodlivé klesající cenové spirály, která může ekonomiku zničit.2. Proč je to problém?Na Číně s jejím obrovským trhem a výrobními halami závisí velká část světové produkce a pracovních míst. MMF předpovídá, že Čína bude v příštích pěti letech největším přispěvatelem ke světovému růstu, přičemž její podíl na celkovém světovém růstu by měl činit 22,6 %, což je dvakrát více než podíl USA. Hlavním způsobem, jakým čínská expanze ovlivňuje podniky po celém světě, je obchod a země vyvážející nerostné suroviny, jako je Brazílie a Austrálie, jsou obzvláště citlivé na čínské cykly v oblasti infrastruktury a nemovitostí. Ceny klíčových komodit včetně futures na ocelové výztuže a železnou rudu letos klesly, protože poptávka v zemi, která je největším spotřebitelem kovů na světě, se nezvýšila tak výrazně, jak obchodníci očekávali. Propad zasahuje zejména vývozce high-tech zboží, přičemž dodávky z Jižní Koreje a Tchaj-wanu v první polovině roku klesaly každý měsíc o dvouciferná čísla. Čínští cestovatelé po letech omezení Covid zatím neobnovili masové cestování do zahraničí, protože jejich příjmy a důvěra v zaměstnání zůstávají slabé, což poškozuje země závislé na cestovním ruchu. S rizikem dalšího zvyšování úrokových sazeb, které uvrhne USA do recese, se zvýšila možnost, že se obě světové ekonomické velmoci propadnou současně, což ještě umocní bolest všech.3. Kde je problém?Čínská ekonomika v hodnotě 18 bilionů dolarů se potýká s problémy v celé řadě odvětví. Údaje zveřejněné na konci června ukázaly, že výrobní aktivita opět poklesla. Vývoz – stálá podpora během pandemie, kdy čínské továrny spěchaly, aby naplnily americké a evropské objednávky – se zmenšil. Od rekordního vrcholu 340 miliard dolarů v prosinci 2021 se vývoz v květnu snížil na 284 miliard dolarů, protože rostoucí úrokové sazby zatěžují hospodářskou aktivitu v USA a Evropě. Situaci zhoršují snahy USA odříznout Čínu od dodávek vyspělých polovodičů a dalších technologií, které mají v budoucnu podpořit hospodářský růst – což představitelé Washingtonu nazývají „strategickou konkurencí“ a Čína to odsuzuje jako „zadržování“. Celkový dovoz zboží do Číny se v prvních pěti měsících letošního roku meziročně snížil o 6,7 % poté, co v roce 2022 vzrostl o 1,1 %. Skrytý dluh u takzvaných místních vládních finančních nástrojů představuje pro některá města a okresy s nedostatkem hotovosti další zátěž. Obce během pandemie zvýšily objem těchto mimoburzovních půjček, protože tradičnější zdroj příjmů – prodej pozemků developerům – vyschl v důsledku poklesu trhu s bydlením. Ve scénáři, v němž se zhroutí výstavba nemovitostí, snížený prodej pozemků zasáhne vládní výdaje, recese v USA oslabí globální poptávku a čínské trhy přejdou do režimu risk-off, kdy se obchodníci soustředí na ochranu kapitálu, model SHOK agentury Bloomberg ukazuje, že růst Číny se sníží o dalších 1,2 procentního bodu.4. Kde jsou nakupující po Covidu?Na začátku roku 2023 panoval optimismus, že v Číně dojde k rychlému oživení spotřebitelských výdajů, které bude podpořeno pomstou za nákupy, stravováním a cestováním. V první polovině roku však obavy z toho, co slabší růst znamená pro nezaměstnanost a příjmy, a také negativní vliv na bohatství v důsledku propadu v sektoru nemovitostí – lidé mají pocit, že jejich domy mají nižší hodnotu – přiměly lidi spíše šetřit než utrácet. Domácí výdaje na cestování během červnových prázdnin na festival dračích lodí byly nižší než před pandemií a červnové prodeje automobilů se oproti předchozímu roku snížily. Další velkou brzdou spotřeby je nezaměstnanost mladých lidí, která dosahuje 20,8 %, což je čtyřikrát více než v celostátním měřítku ve městech. Částečně za to mohou regulační zásahy Pekingu proti velkým technologickým společnostem v posledních letech, které mnoha mladým ambiciózním absolventům vzaly lukrativní kariérní cestu.5. Co se děje s nemovitostmi?Vláda se v roce 2020 pokusila zasáhnout proti silně zadluženým developerům, aby snížila riziko pro finanční systém. To stlačilo ceny bydlení dolů a řada slabších společností se dostala do platební neschopnosti. Mnoho developerů přestalo stavět domy, které již prodali, ale ještě nedodali, což přimělo některé majitele domů přestat splácet hypotéky. Tyto turbulence byly budíčkem pro mnoho Číňanů, kteří nemovitosti dlouho považovali za jistou investici a používali je jako zásobárnu bohatství. Koncem loňského roku představili politici záchranný plán, který však nedokázal rozpoutat nákupní horečku. V polovině roku 2023 ceny nových i použitých domů klesaly každý měsíc po dobu delší než jeden rok, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by tento pokles přilákal nové kupce potřebné k nastartování oživení. Banky loni poskytly domácnostem nejmenší objem dlouhodobějších úvěrů za posledních téměř deset let a v prvních pěti měsících letošního roku se objem půjček snížil o dalších 13 %, což naznačuje, že si nové hypotéky bere méně lidí. V červenci Čína oznámila, že rozšíří opatření na podporu developerů, kteří mají nedostatek peněz, a podpoří tak problémový sektor, včetně povolení odkladu splátek úvěrů o jeden rok.6. Co dělá čínská vláda?Čínská lidová banka v červnu snížila úrokové sazby, což je tradiční nástroj na podporu růstu. Tento překvapivý krok vyvolal očekávání dalších měnových a fiskálních stimulů. Mezi zmiňované možnosti patří další uvolnění omezení v oblasti nemovitostí, daňové úlevy pro spotřebitele, větší investice do infrastruktury a pobídky pro výrobce, zejména v sektoru špičkových technologií. Od začátku července však byly politické změny převážně postupné, například prodloužení daňových úlev pro nová energetická vozidla do roku 2027. Vysoký veřejný dluh a Siova snaha omezit spekulace s nemovitostmi – součást jeho úsilí o „společnou prosperitu“ – by mohly omezit jakékoli velké výdajové plány. Největší státní banky začaly nabízet LGFV půjčky s velmi dlouhou splatností a dočasnými úrokovými úlevami, aby pomohly odvrátit úvěrovou krizi, uvedla v červenci agentura Bloomberg News. Některá města snížila požadavky na akontaci a zrušila omezení pro nákup více nemovitostí, aby pomohla oživit trh s nemovitostmi.7. Jaké jsou vyhlídky čínské ekonomiky?Masivní přebytek nabídky bytů znamená, že bude chvíli trvat, než se jakýkoli realitní stimul promítne do skutečné výstavby, pokud se tak vůbec stane. S klesajícím počtem obyvatel a zpomalující se urbanizací je v Číně také méně strukturálních faktorů, které pohánějí poptávku po bydlení. To znamená, že země může čelit delšímu období slabého růstu, zatímco bude řešit své problémy s dluhem, podobně jako tomu bylo v Japonsku v takzvané „ztracené dekádě“ po splasknutí bublin na trhu nemovitostí a akciových trzích. Celkově hrozí, že tato dynamika zmaří snahu Číny překonat Spojené státy jako největší světovou ekonomiku, což se zdálo být možné již na počátku roku 2030.