Tento odliv kapitálu z Číny se stupňuje i přesto, že hospodářský růst ve třetím čtvrtletí překonal prognózy ekonomů pro druhou největší ekonomiku světa.
Státní devizový úřad, čínský měnový regulátor, odhalil, že minulý měsíc banky na pevnině prodaly svým klientům zahraniční měny v čisté hodnotě 19,4 miliardy dolarů, což je číslo nevídané od vrcholu obchodní války mezi USA a Čínou v listopadu 2018. Jménem svých klientů tyto banky také převedly do zahraničí čistých 53,9 miliardy USD, což představuje nejvýznamnější měsíční odliv za téměř šest let od ledna 2016, tedy těsně poté, co tvůrci měnové politiky v srpnu 2015 povolili devalvaci měny.
Skupina Goldman Sachs vykázala odpovídající trend prostřednictvím své preferované metriky, která agreguje údaje z přímého spotového trhu na pevnině, forwardového trhu a souboru dat, který vypočítává čisté platby jüanu z pevniny do zahraničí. Goldman Sachs poznamenal, že čistý odliv se v září vyšplhal na zhruba 75 miliard USD, což je hodnota, která nemá obdoby od konce roku 2016 a znamená téměř 80% nárůst oproti srpnu.

Tento odliv působí na jüan směrem dolů, který tak v říjnu zatím oslabil jak v offshore, tak v onshore obchodování.
Hlavní faktor způsobující tento únik kapitálu spočívá v rostoucím rozporu mezi mezinárodními a čínskými úrokovými sazbami, přičemž národní centrální banka udržuje nízké sazby, aby stimulovala ekonomiku. Tato politika rozšířila rozdíl ve výnosech mezi americkými a čínskými úroky na nejširší úroveň za posledních dvacet let.
Analytici z Goldman Sachs, včetně Maggie Wei a Hui Shan, ve své zprávě poznamenali, že “nepříznivý úrokový rozdíl mezi Čínou a USA bude v nadcházejících měsících pravděpodobně znamenat přetrvávající tlaky na znehodnocování a odliv”.
Významné faktory, které přispěly k zářijovému odlivu z běžného i kapitálového účtu, jak ukazují oficiální údaje, zahrnují deficit služeb spojený s výjezdními cestami, pokles přímých investic a dlouhodobý odliv související s cennými papíry.
Pokles čínského akciového trhu také způsobuje, že zahraniční fondy vypouštějí své podíly. Údaje společnosti China Central Depository & Clearing Co. odhalily pokles čínských státních dluhopisů v držení těchto fondů v září o 1,85 miliardy dolarů, což vedlo k celkovému držení dluhu ve výši 2,07 bilionu jüanů, což je nejméně od března 2021.

Zdůrazňujíc dominový efekt na různé sektory, globální fondy ve čtvrtek prodaly prostřednictvím hongkongských obchodních vazeb akcie na pevnině v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, což představuje nejvýraznější výprodej za více než dva měsíce. Referenční index CSI 300 se propadl na nové minimum, zatímco index Shanghai Composite se v pátek ponořil pod hranici 3 000 bodů.
Společnost Morgan Stanley tuto situaci, kterou označila za “bezprecedentní fázi”, zaznamenala a naznačila, že pokud nedojde k dalšímu uvolnění politiky, může trend výprodejů pokračovat.
Mezi 7. srpnem a 19. říjnem byl zaznamenán bezprecedentní odliv kapitálu, který dosáhl 22,1 miliardy USD, což je nejvíce v historii Stock Connect, obchodního propojení mezi Hongkongem a pevninskou Čínou, které bylo koncem roku 2016 rozšířeno o burzy v Šanghaji a Šen-čenu, poznamenali stratégové včetně Laury Wangové ve svém klientském prohlášení.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky