Americká ropa klesla pod 75 dolarů za barel poté, co OPEC odložil zasedání
Ceny americké ropy zaznamenaly pokles o více než 4 % poté, co Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila odklad klíčového zasedání, které bylo původně stanoveno na nadcházející víkend.
Konkrétně lednový kontrakt West Texas Intermediate (WTI) zaznamenal pokles o 3,27 USD, tj. 4,2 %, a stanovil novou hodnotu na 74,50 USD za barel. Podobně lednový kontrakt na ropu Brent zaznamenal snížení o 3,32 USD, což představuje 4,03 %, a cena za barel tak činí 79,13 USD.
OPEC ve zveřejněném prohlášení oznámil, že jeho zasedání ministrů energetiky bude odloženo na nadcházející čtvrtek, přičemž konkrétní důvod tohoto odkladu nebyl uveden. Zdroje agentuře Bloomberg prozradily, že tato anomálie vznikla kvůli námitkám Saúdské Arábie ohledně výše produkce ostatních členských zemí.
Prosazení dodržování pravidel stojí před OPEC a jeho spojenci, kteří jsou souhrnně označováni jako OPEC+, jako hlavní výzva, neboť mnohé z těchto členských zemí mají motivaci stanovené produkční kvóty nedodržovat. Podrobný pohled poskytl Tamas Varga, analytik společnosti PVM Oil Associates. Varga předpovídá do budoucna “slabý” přístup k dodržování kvót, neboť vyzdvihl Rusko, které údajně potřebuje financovat svůj probíhající konflikt na Ukrajině.
V očích obchodníků se stupňovala předvídavá atmosféra, že OPEC+ by mohl zavést další omezení produkce, zejména proto, že ceny ropy od svého zářijového zenitu výrazně poklesly. K tomuto vývoji přispěly rekordní produkce mimo OPEC a obávaná poptávka v Číně.
OPEC+ již od roku 2022 vyřadil z globálního trhu 5,16 milionu barelů denně. Rozdělení tohoto čísla zahrnuje 3,66 barelů denně pocházející ze skupiny a dobrovolné snížení o 1,5 milionu barelů denně, na němž se podílí Rusko a Saúdská Arábie. Kurz ropy Brent nicméně v průběhu několika obchodních seancí v posledních týdnech čelil poklesu pod 80 dolarů za barel, a to i přes tato kardinální omezení produkce.
Nadnárodní investiční banka a finanční společnost Goldman Sachs odhaduje, že OPEC využije své cenové výsady a omezí cenu ropy Brent v rozmezí 80 až 100 dolarů za barel. Většina analytiků předpokládá, že prodloužení současných škrtů ze strany OPEC+ do roku 2024 se jeví jako nejpravděpodobnější možnost. Přesto neodmítají ani možnost ještě výraznějších škrtů, zejména s ohledem na převládající situaci na trhu.
Samostatnou událostí, která by mohla ovlivnit volatilitu světových cen ropy, je středeční dohoda mezi Izraelem a Hamásem o čtyřdenním příměří. Cílem tohoto příměří je usnadnit propuštění několika rukojmích, kteří jsou v současné době drženi v Gaze. Ceny ropy zaznamenaly v říjnu krátkodobý nárůst, který vyvolaly obavy, že by se konflikt mohl potenciálně rozšířit na celý Blízký východ. S postupem času však obchodníci považují pravděpodobnost regionálních neshod za méně pravděpodobnou.
Konkrétně lednový kontrakt West Texas Intermediate zaznamenal pokles o 3,27 USD, tj. 4,2 %, a stanovil novou hodnotu na 74,50 USD za barel. Podobně lednový kontrakt na ropu Brent zaznamenal snížení o 3,32 USD, což představuje 4,03 %, a cena za barel tak činí 79,13 USD.OPEC ve zveřejněném prohlášení oznámil, že jeho zasedání ministrů energetiky bude odloženo na nadcházející čtvrtek, přičemž konkrétní důvod tohoto odkladu nebyl uveden. Zdroje agentuře Bloomberg prozradily, že tato anomálie vznikla kvůli námitkám Saúdské Arábie ohledně výše produkce ostatních členských zemí.Prosazení dodržování pravidel stojí před OPEC a jeho spojenci, kteří jsou souhrnně označováni jako OPEC+, jako hlavní výzva, neboť mnohé z těchto členských zemí mají motivaci stanovené produkční kvóty nedodržovat. Podrobný pohled poskytl Tamas Varga, analytik společnosti PVM Oil Associates. Varga předpovídá do budoucna “slabý” přístup k dodržování kvót, neboť vyzdvihl Rusko, které údajně potřebuje financovat svůj probíhající konflikt na Ukrajině.V očích obchodníků se stupňovala předvídavá atmosféra, že OPEC+ by mohl zavést další omezení produkce, zejména proto, že ceny ropy od svého zářijového zenitu výrazně poklesly. K tomuto vývoji přispěly rekordní produkce mimo OPEC a obávaná poptávka v Číně.OPEC+ již od roku 2022 vyřadil z globálního trhu 5,16 milionu barelů denně. Rozdělení tohoto čísla zahrnuje 3,66 barelů denně pocházející ze skupiny a dobrovolné snížení o 1,5 milionu barelů denně, na němž se podílí Rusko a Saúdská Arábie. Kurz ropy Brent nicméně v průběhu několika obchodních seancí v posledních týdnech čelil poklesu pod 80 dolarů za barel, a to i přes tato kardinální omezení produkce.Nadnárodní investiční banka a finanční společnost Goldman Sachs odhaduje, že OPEC využije své cenové výsady a omezí cenu ropy Brent v rozmezí 80 až 100 dolarů za barel. Většina analytiků předpokládá, že prodloužení současných škrtů ze strany OPEC+ do roku 2024 se jeví jako nejpravděpodobnější možnost. Přesto neodmítají ani možnost ještě výraznějších škrtů, zejména s ohledem na převládající situaci na trhu.Samostatnou událostí, která by mohla ovlivnit volatilitu světových cen ropy, je středeční dohoda mezi Izraelem a Hamásem o čtyřdenním příměří. Cílem tohoto příměří je usnadnit propuštění několika rukojmích, kteří jsou v současné době drženi v Gaze. Ceny ropy zaznamenaly v říjnu krátkodobý nárůst, který vyvolaly obavy, že by se konflikt mohl potenciálně rozšířit na celý Blízký východ. S postupem času však obchodníci považují pravděpodobnost regionálních neshod za méně pravděpodobnou.
Čínská společnost REFIRE, přední hráč v oblasti vodíkových technologií, oznámila svůj vstup na hongkongskou burzu cenných papírů. Tento krok představuje...