Rally na přelomu roku, která byla podpořena šancemi na méně agresivní Federální rezervní systém a čínský růst, se brzy změnila na slabou, protože globální bankovní turbulence otřásly důvěrou investorů. Tato nervozita způsobila, že rozvojové akcie snížily svůj počáteční zisk a na konci čtvrtletí vzrostly o pouhých 3,5 %, což je zhruba polovina výnosu srovnatelných akcií na rozvinutých trzích. Dolarové dluhopisy EM si připsaly 1,7 %, tedy méně než ostatní globální segmenty s pevným výnosem.
Ale i mírné zvýšení „ve světě, kde se rozvinuté trhy masivně snaží zpomalit poptávku“, ukazuje na určitou odolnost po chmurném roce 2022, řekl Steven Quattry, finanční manažer společnosti Morgan Stanley Investment Management.
„Kdybych vám před více než rokem řekl, že se sazba Fedu bude blížit 5 %, dolar posílil a EM se stále drží, možná byste byli překvapeni,“ řekl Quattry z New Yorku. V lednu jeho firma přivítala začátek desetiletého období, kdy EM překonávají výkonnost, a vyvedla peníze z amerických akcií, aby si pořídila rizikovější aktiva za atraktivní ocenění.
V loňském roce dluh v EM dolarech způsobil investorům ztráty ve výši 15 % a akcie poklesly o 22 %, což je nejhorší výsledek od roku 2008. Brzký návrat do roku 2023 přerušily otřesy v globálním finančním systému.
Navzdory tomuto zádrhelu a potenciálním dalším záchvěvům nestability, jak si svět zvyká na vyšší výpůjční náklady, zůstávají základní ukazatele EM atraktivní díky lepšímu výhledu růstu, očekávanému poklesu inflace a opětovnému uvolnění Číny z omezení Covid.
„Stále existují atraktivní prémie, ale zda to znamená, že EM překonají trhy s pevným výnosem rozvinutých trhů, je velmi těžké říci,“ řekl Liam Spillane, vedoucí oddělení dluhu rozvíjejících se trhů ve společnosti Aviva Investors Global Services Ltd. „Domníváme se však, že fundamenty EM vypadají ve srovnání s rozvinutými trhy relativně silně.“
Podle údajů společnosti EPFR Global do 29. března do globálních akciových fondů EM přiteklo 40,9 miliardy dolarů, což je nejvíce za poslední rok, přičemž téměř čtvrtina z této částky připadá na čínské fondy. Dluhopisové fondy mezitím v tomto období zaznamenaly čisté výběry ve výši 1,6 miliardy dolarů po odlivu 13 miliard dolarů v posledních třech měsících roku 2022.
Na kvalitě záleží

Dluh EM s vysokým výnosem utrpěl únikem ke kvalitě na globálních trzích. Podle údajů společnosti JPMorgan Chase & Co. se dodatečný výnos, který investoři požadují za držení státních dluhopisů spekulativního stupně oproti americkým státním dluhopisům, ve čtvrtletí zvýšil o 62 bazických bodů, zatímco u dluhopisů investičního stupně o 19 bazických bodů.
Tím se rozdíl mezi nimi – rozpětí rozpětí – zvýšil na 732 bazických bodů, což je více než dvojnásobek průměru za posledních 20 let. To podněcuje otázky, zda nejsou junk bonds relativně přeprodané a zda je nečeká období lepší výkonnosti.
Wall Street je rozpolcená. Spillane ze společnosti Aviva uvedl, že kvalitnější dluh v investičním pásmu pomůže zvýšit celkové výnosy, zatímco Jean-Charles Sambor, vedoucí oddělení EM s pevným výnosem ve společnosti BNP Paribas Asset Management, sází na dluhopisy s vysokým výnosem a hraniční dluhopisy.
„Pokaždé, když došlo k tak velké dislokaci vysokých výnosů oproti investičnímu stupni, vždy se to normalizovalo. Tentokrát by to neměla být výjimka,“ řekl Sambor. „Už loni jste měli masivní odliv, takže těžko dojde k dalšímu odlivu, když jsou lidé stále velmi podvážení a ocenění v EM je mnohem atraktivnější.“
Společnost AllianceBernstein Ltd. mezitím varuje, že napětí na předních trzích bude přetrvávat, a doporučuje snížit držbu akcií v rizikovějších segmentech EM.
„Je velmi obtížné být optimistický předtím, než dosáhneme dna globálního ekonomického cyklu,“ řekl Adriaan du Toit, ředitel ekonomického výzkumu EM ve firmě se sídlem v Londýně. „Státy, které nemají institucionální rámec, který by dokázal vyvážit některá z těchto sociálních rizik, by mohly vést k dalšímu zhoršení úvěrové situace.“
Vznikající skromnost

Odolnost se projevuje také u dluhu místních vlád, který se letos vrátil přibližně o 3 %, a u měn. Mexické a chilské peso v posledních třech měsících posílilo o 7 % a více a maďarský forint rovněž posílil.
Pokud finanční nestabilita omezí chuť k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA, mohlo by to oslabit dolar a podpořit měny EM, uvedla společnost Gramercy Funds Management LLC, které předsedá Mohamed el-Erian, ve zprávě zveřejněné minulý týden.
Zpráva odráží skromnější investiční výhled poté, co společnost Gramercy v říjnu zdůraznila, že vyhýbání se rozvojovým trhům by bylo „nenapravitelnou chybou“. Nyní uznává, že „nikdo nikdy neřekl, že odstranění punče se obejde bez problémů“.
Organizace OPEC+ o víkendu oznámila nečekané snížení produkce ropy o více než 1 milion barelů denně, což v pondělí v New Yorku způsobilo nárůst futures na ropu až o 8 %. Toto rozhodnutí představuje nová rizika pro světovou ekonomiku a komplikuje úkoly centrálních bank včetně Fedu, které se snaží zkrotit přetrvávající inflaci.
Podle Claudie Calichové, vedoucí oddělení dluhu rozvíjejících se trhů ve společnosti M&G Investments, sice bude svět po opuštění prostředí velmi nízkých úrokových sazeb více „bolet“, ale existují důvody k opatrnému optimismu.
„Trh je velmi citlivý na to, co bude dál,“ řekla. „Stále jsme v režimu hlubokého sledování dat, a to jak z hlediska ekonomické aktivity, tak i inflace.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky