OPEC+ se blíží k řešení sporu o výrobní kvóty, klíčové zasedání bylo přeloženo na jiný termín
Organizace zemí vyvážejících ropu a její partnerské země (OPEC+) jsou údajně na pokraji vyřešení sporného sporu o těžební kvóty, který si vyžádal odložení klíčového zasedání.
Spor vyplynul z požadavků kladených na africké členy OPEC+ v rámci dřívější dohody a soustředí se na produkční cíle Angoly a Nigérie pro rok 2024.
Ve snaze o nápravu situace se těžební kartel ve spolupráci s delegovaným zástupcem snaží tyto cíle překalibrovat. Neshody vyvolaly odklad veledůležitého zasedání, což vyvolalo nejasnosti ohledně politického výhledu skupiny na nadcházející rok.
Před tímto oznámením se ceny ropy v pátek potýkaly se stabilitou během obchodní seance, která se po americkém svátku Dne díkůvzdání vyznačovala nízkou objemovou aktivitou. West Texas Intermediate (WTI) snížila ztráty ze středečního vypořádání a obchodovala se poblíž 77 USD za barel. Naopak globální benchmark Brent vzrostl na 82 dolarů za barel.
Podle Rebeccy Babinové, seniorní obchodnice s energiemi ve společnosti CIBC Private Wealth, “důvěra v dosažení dohody omezuje pokles ocasu a pomáhá ropě ke stabilizaci”.
Původně plánované kritické jednání bylo odloženo na tento víkend, ale kvůli pokračujícím následkům nedohody bude probíhat online, nikoliv osobně, a to až do 30. listopadu.
Ropa je na nejlepší cestě zaznamenat po sobě jdoucí měsíční ztrátu. Z vrcholu na konci září se ceny propadly přibližně o 19 %. Tento pokles byl způsoben ukazateli rostoucích dodávek ze zemí mimo OPEC+, rostoucím trendem zásob v USA a odezníváním prémie vyvolané válkou mezi Izraelem a Hamásem.
Současně Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpokládá, že trh s ropou v příštím roce pravděpodobně opět sklouzne do přebytku. Tato prognóza má konotace jak pro ceny ropy, tak pro globální ekonomické prostředí, takže řešení sporu OPEC+ a výsledky nadcházejícího přeloženého zasedání jsou pro energetický sektor klíčové.
Mezinárodní důsledky tohoto zpoždění v důsledku sporu pocítily trhy po celém světě a vytvořily auru nejistoty vzhledem k významné roli OPEC+ v celosvětové produkci ropy. Tato převážně arabská organizace tvoří téměř polovinu celkové světové produkce ropy, což jí dává značný vliv na světové ceny ropy.
Zpráva o možném řešení sporu o těžební kvóty signalizuje pozitivní vývoj na světových energetických trzích. Řešení by mohlo posílit světové ceny ropy, snížit volatilitu a nabídnout jistější výhled na rok 2022. Jakákoli dohoda se však musí vypořádat s problémy, které představují požadavky na africké členy, aby změnili svou prognózu produkce na rok 2024, což bylo příčinou původního sporu.
Uvidíme, zda odložené zasedání OPEC+ přinese dohodu, která uspokojí všechny strany. Pod drobnohledem budou produkční cíle pro Nigérii a Angolu, které tvoří jádro jednání. Následná rozhodnutí mají potenciál ovlivnit vývoj na trhu a určit směr vývoje cen ropy a nabídky v příštím roce.
Zatímco svět čeká na přeložené zasedání 30. listopadu, energetické trhy fungují v prostředí nejistoty. Pokud se však spor podaří úspěšně vyřešit, bude mít OPEC+ dobrou pozici pro účinnější regulaci těžby ropy, posílení cenové stability a lepší zvládnutí zkoušek, kterým bude energetický sektor v nadcházejícím období čelit.
Spor vyplynul z požadavků kladených na africké členy OPEC+ v rámci dřívější dohody a soustředí se na produkční cíle Angoly a Nigérie pro rok 2024.Ve snaze o nápravu situace se těžební kartel ve spolupráci s delegovaným zástupcem snaží tyto cíle překalibrovat. Neshody vyvolaly odklad veledůležitého zasedání, což vyvolalo nejasnosti ohledně politického výhledu skupiny na nadcházející rok.Před tímto oznámením se ceny ropy v pátek potýkaly se stabilitou během obchodní seance, která se po americkém svátku Dne díkůvzdání vyznačovala nízkou objemovou aktivitou. West Texas Intermediate snížila ztráty ze středečního vypořádání a obchodovala se poblíž 77 USD za barel. Naopak globální benchmark Brent vzrostl na 82 dolarů za barel.Podle Rebeccy Babinové, seniorní obchodnice s energiemi ve společnosti CIBC Private Wealth, “důvěra v dosažení dohody omezuje pokles ocasu a pomáhá ropě ke stabilizaci”.Původně plánované kritické jednání bylo odloženo na tento víkend, ale kvůli pokračujícím následkům nedohody bude probíhat online, nikoliv osobně, a to až do 30. listopadu.Ropa je na nejlepší cestě zaznamenat po sobě jdoucí měsíční ztrátu. Z vrcholu na konci září se ceny propadly přibližně o 19 %. Tento pokles byl způsoben ukazateli rostoucích dodávek ze zemí mimo OPEC+, rostoucím trendem zásob v USA a odezníváním prémie vyvolané válkou mezi Izraelem a Hamásem.Současně Mezinárodní agentura pro energii předpokládá, že trh s ropou v příštím roce pravděpodobně opět sklouzne do přebytku. Tato prognóza má konotace jak pro ceny ropy, tak pro globální ekonomické prostředí, takže řešení sporu OPEC+ a výsledky nadcházejícího přeloženého zasedání jsou pro energetický sektor klíčové.Mezinárodní důsledky tohoto zpoždění v důsledku sporu pocítily trhy po celém světě a vytvořily auru nejistoty vzhledem k významné roli OPEC+ v celosvětové produkci ropy. Tato převážně arabská organizace tvoří téměř polovinu celkové světové produkce ropy, což jí dává značný vliv na světové ceny ropy.Zpráva o možném řešení sporu o těžební kvóty signalizuje pozitivní vývoj na světových energetických trzích. Řešení by mohlo posílit světové ceny ropy, snížit volatilitu a nabídnout jistější výhled na rok 2022. Jakákoli dohoda se však musí vypořádat s problémy, které představují požadavky na africké členy, aby změnili svou prognózu produkce na rok 2024, což bylo příčinou původního sporu.Uvidíme, zda odložené zasedání OPEC+ přinese dohodu, která uspokojí všechny strany. Pod drobnohledem budou produkční cíle pro Nigérii a Angolu, které tvoří jádro jednání. Následná rozhodnutí mají potenciál ovlivnit vývoj na trhu a určit směr vývoje cen ropy a nabídky v příštím roce.Zatímco svět čeká na přeložené zasedání 30. listopadu, energetické trhy fungují v prostředí nejistoty. Pokud se však spor podaří úspěšně vyřešit, bude mít OPEC+ dobrou pozici pro účinnější regulaci těžby ropy, posílení cenové stability a lepší zvládnutí zkoušek, kterým bude energetický sektor v nadcházejícím období čelit.
Čínská společnost REFIRE, přední hráč v oblasti vodíkových technologií, oznámila svůj vstup na hongkongskou burzu cenných papírů. Tento krok představuje...