Bitcoin stoupá nad 40 000 dolarů, zatímco ropa ustupuje kvůli nejistotě ohledně skutečného rozsahu nově oznámeného snížení produkce OPEC+. Zasedání COP28 se blíží ke konci, přičemž jeho konečná dohoda je sporná.
Futures klesají poté, co index S&P dosáhl maxima za rok 2023
Futures na americké akcie v pondělí klesly a odevzdaly část nedávných zisků na začátku posledního měsíce roku.
Aktuálně byl futures kontrakt na Dow o 78 bodů, tj. 0,2 %, nižší, futures na S&P 500 klesl o 13 bodů, tj. 0,3 %, a futures na Nasdaq 100 o 60 bodů, tj. 0,4 %.
Referenční index S&P 500 se v pátek dostal na nejvyšší úroveň v tomto roce, čímž jeho celoroční zisky dosáhly téměř 20 %. Blue-chip index Dow rovněž postupuje již pět týdnů v řadě a za celý rok vzrostl o více než 9 %, zatímco technologický Nasdaq Composite vzrostl v roce 2023 o 37 %.
Hlavní indexy těžily z rostoucích očekávání, že Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby beze změny ještě tento měsíc, než začne snižovat v příštím roce.
Předseda Fedu Jerome Powell v pátek uvedl, že rizika toho, že americká centrální banka zpomalí ekonomiku více, než je nutné, se stala „vyváženějšími“ s riziky toho, že se úrokové sazby nepohnou dostatečně vysoko, aby bylo možné kontrolovat inflaci, což naznačuje opatrnost do budoucna.
V průběhu týdne nebudou zveřejněny žádné aktuální informace od představitelů Fedu, protože centrální banka vstupuje do tradičního období výpadku před svým zasedáním 12. – 13. prosince, což znamená, že investoři se budou muset soustředit na zveřejňování údajů, které jim napoví další směry měnové politiky, a zejména na páteční oficiální zprávu o zaměstnanosti
Tento týden se uzavírají data o listopadových mzdách ve Spojených státech
Klíčovým zveřejněním ekonomických údajů tohoto týdne bude páteční listopadová zpráva o zaměstnanosti, v níž se investoři budou snažit posoudit, zda se růst největší světové ekonomiky nadále vyrovnává.
Ekonomové očekávají, že americká ekonomika v listopadu vytvořila 180 000 pracovních míst poté, co v říjnu vzniklo 150 000 pracovních míst, přičemž míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 3,9 %. Průměrný hodinový výdělek by měl meziměsíčně vzrůst o 0,3 %, což představuje meziroční nárůst o 4,0 %.
Příliš velké číslo by podkopalo sázky na to, že Fed začne uvolňovat svou restriktivní měnovou politiku dříve, než se očekávalo, což by představovalo překážku pro rally akcií a dluhopisů ve čtvrtém čtvrtletí.
Slabé číslo by naopak mohlo vyvolat obavy, že ekonomika po zvýšení sazeb o 525 bazických bodů ochladne, což by mohlo utlumit chuť k riziku.
Bitcoin překonal magickou hranici 40 000 USD
Bitcoin, největší světová kryptoměna, v pondělí na začátku obchodování překonal hranici 40 000 dolarů, čímž letos více než zdvojnásobil svou hodnotu a vyšplhal se na nejvyšší úroveň od května 2022, těsně předtím, než se sektor kryptoměn otřásl a ceny se propadly v důsledku kolapsu stablecoinu Terra.
Bitcoin a trh kryptoměn jako celek těží ze zvýšených očekávání, že úrokové sazby v USA v příštím roce zamíří dolů – koneckonců díky uvolněné měnové politice a zvýšenému spekulativnímu obchodování dosáhl token v roce 2021 rekordní hodnoty téměř 69 000 USD.
K pozitivnímu sentimentu přispěly i spekulace o možném schválení amerického ETF, které by přímo sledovalo cenu kryptoměny, a to v souvislosti s rostoucí důvěrou, že by to přilákalo velké množství institucionálního kapitálu.
Schválení takového produktu americkou Komisí pro cenné papíry by pravděpodobně znamenalo oficiální přijetí kryptografického průmyslu – odvětví, které bylo zmítáno řadou významných bankrotů a regulačních zásahů.
Závěrečné prohlášení COP28 je v centru dění
Konference OSN o změně klimatu 2023 pokračuje v pondělí v Dubaji, ale světoví lídři již odjeli, takže případná prohlášení budou mít pravděpodobně omezenější rozsah.
Pro výsledek summitu je klíčové, jak země zformulují konečnou dohodu o budoucnosti fosilních paliv.
Předseda summitu, Sultan al Jaber ze Spojených arabských emirátů, vyvolal o víkendu kontroverzi tvrzením, že „neexistuje žádný vědecký poznatek“, který by naznačoval, že postupné vyřazení fosilních paliv pomůže omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, jak stanovila Pařížská dohoda z roku 2015.
Více než 100 zemí již podporuje postupné omezování fosilních paliv a o úspěchu tohoto summitu by mohlo rozhodnout to, zda k němu bude závěrečná dohoda COP28 vyzývat, nebo zda bude použita slabší formulace, například „postupné omezování“.
Cena ropy klesá po dobrovolném snížení produkce OPEC+
Ceny ropy v pondělí klesly a pokračovaly tak v oslabování z konce minulého týdne v důsledku nejistoty ohledně pravděpodobného rozsahu omezení těžby ropy, na kterém se dohodla skupina předních producentů.
Aktuálně se futures na americkou ropu obchodovaly o 0,9 % níže na 73,40 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent klesl o 0,9 % na 78,14 USD za barel.
Ceny ropy se minulý týden propadly o více než 2 %, přestože Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci včetně Ruska, skupina známá jako OPEC+, oznámili další snížení produkce s cílem podpořit ceny.
Škrty však byly dobrovolné povahy, což vyvolalo pochybnosti o tom, zda je producenti budou plně realizovat.
Tuto nejistotu převážilo rostoucí geopolitické napětí, kdy po nedávném příměří došlo k obnovení války mezi Izraelem a Hamásem. V neděli navíc došlo k útoku na americkou válečnou loď a obchodní plavidla v Rudém moři, přičemž jemenská skupina Hútíů se přihlásila k útokům drony a raketami na dvě izraelská plavidla v oblasti.
Vývoj událostí hrozí rozdmýcháním obav, že by se izraelsko-hamasácká válka mohla rozšířit v širší konflikt, což by mohlo mít dopad na dodávky ropy v regionu bohatém na tuto komoditu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky