Klíčové body
- Čínské technologické start-upy se připravují na primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v roce 2024 nebo na začátku roku 2025, přičemž většina z nich cílí na burzu v Hongkongu.
- Společnost Shein, druhý nejlépe hodnocený technologický start-up na světě, je jedním z nejočekávanějších kandidátů na IPO v Číně.
- Čínské technologické společnosti čelí výzvám v podobě přísné regulace a napjatých vztahů se zahraničními ekonomickými mocnostmi, což může ovlivnit místo jejich IPO.
- I přes tyto obtíže se očekává, že řada čínských technologických start-upů, včetně Shein, Hozon Auto a dalších, provede IPO v blízké budoucnosti, což zvýší význam hongkongského trhu pro tyto společnosti.
Podle seznamu sestaveného společností CB Insights, která se zabývá průzkumem trhu, je nejvýznamnějším podnikem v této skupině v Číně založená společnost Shein, která je druhým nejlépe hodnoceným technologickým start-upem na světě hned po SpaceX Elona Muska a jejíž vstup na burzu se očekává v příštích 12 až 18 měsících.
Na seznamu bylo šest společností se sídlem v pevninské Číně. Naproti tomu je podle údajů CB Insights 153 potenciálních IPO společností ze Spojených států a 31 z Indie. Čínské technologické start-upy, které plánují uvést své akcie na burzu, se pro své veřejné kotace zaměřují především na Hongkong, zatímco singapurská společnost Shein údajně podala žádost o IPO v USA a jedná také o potenciální veřejné kotaci v Británii.
Společnost pro průzkum trhu uvedla, že čínské technologické společnosti čelí silnému negativnímu vlivu v podobě přísného regulačního postoje země k technologiím a jejího napjatého vztahu se zahraničními ekonomickými mocnostmi, jako jsou USA. Poznamenala také, že velcí čínští technologičtí hráči, jako je Ant Group, přidružená společnost Alibaba Group, a ByteDance, majitel TikToku, se na seznam nedostali kvůli nejistotě v oblasti regulace v technologickém průmyslu.

Očekává se, že v důsledku těchto nejistot vzniknou dvě skupiny společností. “Jedna skupina bude považována za bezpečnostně citlivou a bude muset vstoupit na místní trhy, včetně Hongkongu,” uvedl Drew Bernstein, spoluzakladatel a spolupředseda účetní firmy Marcum Asia. “Druhá skupina může se svolením vlády vstoupit na burzu mimo Čínu.”
Mezi nejočekávanější z těchto čínských technologických IPO patří IPO maloobchodního prodejce rychlé módy Shein. Firma, která nyní sídlí v Singapuru, byla po květnovém shromáždění finančních prostředků oceněna na více než 66 miliard USD. Společnost Shein důvěrně požádala o IPO v USA a obrátila se také na londýnskou burzu cenných papírů s žádostí o možný vstup na burzu. Pokud se rozhodne vstoupit na burzu v USA, stane se nejhodnotnější společností založenou v Číně, která tak učinila, od obchodního debutu giganta v oblasti přepravy autem Didi Global v roce 2021 s oceněním 68 miliard USD.
Na poli umělé inteligence a polovodičů působí pekingská společnost Horizon Robotics. Ačkoli tento start-up původně plánoval americkou IPO, zvýšená kontrola zahraničních kotací ze strany Pekingu přesunula navrhované místo IPO do Hongkongu. Důvodem této změny je údajně probíhající vyšetřování kybernetické bezpečnosti společnosti Didi Global po jejím vstupu na newyorský trh.
V první polovině roku vstoupilo na burzu pouze 66 technologických a mediálních firem se sídlem na pevnině, což je podle údajů společnosti PwC výrazný pokles oproti 124 firmám, které dokončily IPO v druhé polovině roku 2022. Společnost Lalatech Holdings, mateřská společnost logistické služby Lalamove, rovněž obnovila svou snahu o vstup na burzu v Hongkongu, když původně podala žádost o vstup na burzu v tomto městě v březnu poté, co loni v červnu důvěrně požádala o prodej akcií v USA.
Další společností, která se chystá vstoupit na burzu, je čínský výrobce elektromobilů Hozon Auto, založený v roce 2014. Na jejím hongkongském IPO již pracují společnosti China International Capital Corporation a Morgan Stanley. Platforma pro obchodování s automobily Chehaoduo, kterou podporují SoftBank Group Corp a Sequoia Capital China, podle zprávy agentury Bloomberg navzdory původnímu odmítání rovněž zvažuje vstup na burzu v Hongkongu.
Celkem osm dalších technologických start-upů, včetně online vzdělávací platformy Yuanfudao, platformy pro zdravotnická řešení WeDoctor a provozovatele tržiště s ojetými automobily Taoche, je rovněž mezi těmi, u nichž se očekává, že v blízké budoucnosti provedou IPO. Yuanfudao nedávno oznámila nové kolo financování, které ji oceňuje na 15,5 miliardy USD, zatímco WeDoctor oživila své plány na IPO a zvažuje vstup na burzu v USA nebo Hongkongu. Společnost Taoche, která sice není zahrnuta v seznamu IPO společnosti CB Insights, podle agentury Bloomberg zvažuje IPO do roku 2024, přičemž mezi potenciálními místy vstupu na burzu jsou i USA.

Další startup, Avatr Technology, výrobce elektromobilů a společný podnik společností Chongqing Changan Automobile, Huawei Technologies a giganta v oblasti baterií pro elektromobily Contemporary Amperex Technology, podle Cailianshe údajně uvažuje o IPO v Hongkongu v období mezi příštím rokem a rokem 2025.
Tento vývoj podtrhuje rostoucí význam hongkongského trhu pro čínské technologické start-upy, které chtějí vstoupit na burzu uprostřed regulatorní nejistoty ve své zemi i v zahraničí. Cesta těchto společností k IPO je však plná problémů, zejména v souvislosti se zvýšenou kontrolou technologických společností a jejich postupů při zpracování dat ze strany Pekingu. S vývojem událostí v nadcházejících měsících budou všechny oči upřeny na tyto společnosti, jejich strategie IPO, regulační prostředí a jejich výkonnost na globální scéně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky