Ropa po zásahu tankeru raketou v Rudém moři stoupá
Ceny ropy se zvýšily v důsledku útoku na tanker v Rudém moři, který posílil obavy o námořní dopravu a geopolitická rizika, zatímco americký dolar pokračoval v klesajícím trendu.
Ropný trh reagoval na raketový útok z území ovládaného Hútíi v Jemenu na plavidlo na strategické vodní cestě, o kterém informovala americká armáda. Mezitím americká měna zaznamenala v průběhu asijských obchodních hodin nepatrný pokles, což je pohyb, který podporuje komodity oceňované v této měně.
Brent, globální ropný benchmark, se v reakci na útok obchodoval nad úrovní 76 dolarů za barel. Ceny ropy však zůstaly poblíž nejnižší úrovně od června, protože se zvýšily obavy z přebytku v důsledku zvýšené produkce ze zemí mimo OPEC, především z USA. Narůstají také pochybnosti, zda členové aliance OPEC+ plně dodrží poslední kolo dobrovolného snižování produkce, které skupina iniciovala.
Situaci zhoršuje skutečnost, že ropa zaznamenává pokles již sedm týdnů po sobě – nejdelší sérii od roku 2018 – a od konce září oslabila přibližně o pětinu. Prognózy pro rok 2022 vykreslují chmurný obrázek s očekáváním zpomalení čínské spotřeby, která je hlavním motorem globálního trhu s ropou, a potenciální recese v USA.
V nedávné poznámce Citigroup Inc. předpokládala, že aliance OPEC+ bude muset prodloužit omezení těžby po celý nadcházející rok, aby se ceny ropy udržely v rozmezí 70 až 80 dolarů za barel.
Zdroj: Getty Images
Vivek Dhar, analytik Commonwealth Bank of Australia, uvedl, že ceny ropy pravděpodobně získají určitou fundamentální podporu, “pokud OPEC+ splní své dobrovolné omezení dodávek a omezí současný nárůst světových zásob ropy”. Poznamenal však, že “sporná zůstává i trajektorie globální poptávky po ropě”.
Podle struktury trhu nabídka stále převyšuje poptávku. Timespready naznačují medvědí contango strukturu (což znamená, že pozdější kontrakty se obchodují s prémií oproti promptním kontraktům) na křivce futures na ropu Brent a West Texas Intermediate (WTI). Očekává se, že tento stav přetrvá až do poloviny příštího roku.
Z maxima více než 4 USD v backwardation (kdy jsou promptní kontrakty více oceňovány než pozdější) po většinu října bylo šestiměsíční rozpětí ropy Brent zaznamenáno na úrovni 17 centů za barel v contango, což dále ukazuje na situaci přebytku nabídky.
V průběhu týdne se očekává, že v centru pozornosti trhu bude několik klíčových zpráv. V úterý zveřejní svůj krátkodobý výhled Úřad pro energetické informace a o den později bude následovat zpráva OPEC. Mezinárodní energetická agentura oznámí své aktualizace ve čtvrtek.
Kromě toho americký Federální rezervní systém ve středu přijme své poslední letošní rozhodnutí o úrokových sazbách. Změna úrokových sazeb může mít vliv na ceny ropy, protože ovlivňuje hodnotu dolaru a finanční trhy. Slabý dolar zlevňuje ropu pro zahraniční kupce a mohl by zvýšit poptávku.
Ropný trh reagoval na raketový útok z území ovládaného Hútíi v Jemenu na plavidlo na strategické vodní cestě, o kterém informovala americká armáda. Mezitím americká měna zaznamenala v průběhu asijských obchodních hodin nepatrný pokles, což je pohyb, který podporuje komodity oceňované v této měně.Brent, globální ropný benchmark, se v reakci na útok obchodoval nad úrovní 76 dolarů za barel. Ceny ropy však zůstaly poblíž nejnižší úrovně od června, protože se zvýšily obavy z přebytku v důsledku zvýšené produkce ze zemí mimo OPEC, především z USA. Narůstají také pochybnosti, zda členové aliance OPEC+ plně dodrží poslední kolo dobrovolného snižování produkce, které skupina iniciovala.Situaci zhoršuje skutečnost, že ropa zaznamenává pokles již sedm týdnů po sobě – nejdelší sérii od roku 2018 – a od konce září oslabila přibližně o pětinu. Prognózy pro rok 2022 vykreslují chmurný obrázek s očekáváním zpomalení čínské spotřeby, která je hlavním motorem globálního trhu s ropou, a potenciální recese v USA.V nedávné poznámce Citigroup Inc. předpokládala, že aliance OPEC+ bude muset prodloužit omezení těžby po celý nadcházející rok, aby se ceny ropy udržely v rozmezí 70 až 80 dolarů za barel.Vivek Dhar, analytik Commonwealth Bank of Australia, uvedl, že ceny ropy pravděpodobně získají určitou fundamentální podporu, “pokud OPEC+ splní své dobrovolné omezení dodávek a omezí současný nárůst světových zásob ropy”. Poznamenal však, že “sporná zůstává i trajektorie globální poptávky po ropě”.Podle struktury trhu nabídka stále převyšuje poptávku. Timespready naznačují medvědí contango strukturu na křivce futures na ropu Brent a West Texas Intermediate . Očekává se, že tento stav přetrvá až do poloviny příštího roku.Z maxima více než 4 USD v backwardation po většinu října bylo šestiměsíční rozpětí ropy Brent zaznamenáno na úrovni 17 centů za barel v contango, což dále ukazuje na situaci přebytku nabídky.V průběhu týdne se očekává, že v centru pozornosti trhu bude několik klíčových zpráv. V úterý zveřejní svůj krátkodobý výhled Úřad pro energetické informace a o den později bude následovat zpráva OPEC. Mezinárodní energetická agentura oznámí své aktualizace ve čtvrtek.Kromě toho americký Federální rezervní systém ve středu přijme své poslední letošní rozhodnutí o úrokových sazbách. Změna úrokových sazeb může mít vliv na ceny ropy, protože ovlivňuje hodnotu dolaru a finanční trhy. Slabý dolar zlevňuje ropu pro zahraniční kupce a mohl by zvýšit poptávku.