Tato změna upozorňuje na riziko pro tuto klíčovou trasu pro celosvětový obchod s ropou. Komplikace v Rudém moři přicházejí v době vzrůstajícího napětí, kdy USA údajně sestřelily 14 bezpilotních letounů vypuštěných z oblastí v Jemenu podporovaných Íránem, což zesiluje pocit nejistoty ohledně budoucnosti dodávek ropy a jejich možných dopadů na světové ekonomiky.
Globální benchmark Brent se obchodoval poblíž 77 dolarů za barel a oproti minulému týdnu zaznamenal 0,9% nárůst, čímž úspěšně přerušil sedmitýdenní sérii nepřetržitého poklesu. West Texas Intermediate se mezitím pohyboval kolem hranice 72 dolarů. Tento vývoj pozorně sledoval egyptský úřad Suezského průplavu vzhledem ke strategickému postavení vodní cesty jako hlavní dopravní cesty.
Největší lodní společnosti MSC Mediterranean Shipping Co. a CMA CGM SA o víkendu odhalily svá rozhodnutí neposílat lodě přes přechodový bod v Rudém moři, který je v důsledku stupňujících se hrozeb stále užším místem. Společnost Maersk Tankers A/S navíc oznámila, že svým plavidlům poskytne možnost trasu přes nebezpečný úsek zcela obejít. Tato opatření přicházejí jako reakce na rostoucí počet útoků na obchodní lodě v Rudém moři, zejména na ty, které jsou údajně napojeny na Izrael. Za strůjce těchto útoků byli označeni húthijští ozbrojenci v reakci na válku v Gaze.
Slábnoucí trh s ropou do této chvíle ztratil přibližně pětinu své hodnoty z maximálních hodnot z konce září a celkově za celý rok klesl o 10 %. Tento deflační trend je přičítán kombinaci několika faktorů včetně přebytku nabídky z břidlicových ložisek v USA, která předčila očekávání analytiků, a pochybnostem souvisejícím se závazky všech členů OPEC+ dodržet své sliby o omezení produkce.

Hedgeové fondy, které jsou podle archivních údajů nejméně býčí od roku 2011, v současné době vyjadřují vůči tomuto volatilnímu trhu opatrnost. Analytici z Wall Street však naznačují určitý potenciál pro oživení cen v příštím roce. Společnost Goldman Sachs Group Inc., která dříve patřila k nejoptimističtějším, snížila své prognózy pro cenu ropy Brent v roce 2024 o 10 dolarů a ponechala ji na úrovni 70-90 dolarů za barel. Toto rozhodnutí bylo oznámeno 17. prosince současně s revizí výhledu růstu nabídky ropy v USA v příštím roce směrem nahoru z 0,5 milionu barelů denně na 0,9 milionu barelů.
V této souvislosti Robert Rennie, vedoucí oddělení výzkumu komodit a uhlíku ve společnosti Westpac Banking Corp, uvedl: “Hlavní pozornost se nadále soustředí na nabídku, neboť produkce ropy v USA dosahuje do konce roku nových rekordů. Není jisté, zda zvýšené napětí v Rudém moři bude mít podstatný vliv na ceny ropy, i když náklady na logistiku a přepravu porostou.”
O křehkém stavu trhu s ropou dále svědčí časové rozpětí pro ropu Brent i WTI, které signalizuje slabost, přičemž obě se až do poloviny příštího roku nacházejí v medvědím contangu – situaci, kdy se pozdější kontrakty obchodují s prémií oproti promptním kontraktům. Šestiměsíční spread ropy Brent je v současné době na úrovni 26 centů za barel v contangu na rozdíl od situace před měsícem, kdy byl 1 dolar za barel v býčí backwardované struktuře.
Celkově je současný prudký nárůst cen ropy klíčovým ohniskem, které zdůrazňuje globální závislost na hladkém tranzitu přes Rudé moře a mělo by mezinárodnímu společenství připomenout možné důsledky nestability v regionu. Uvidíme, jak tržní síly a politické machinace v reakci na toto probíhající dilema ovlivní budoucnost mezinárodního obchodu se surovou ropou.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky