Mezi tyto metody, které prozradila během otázek a odpovědí pro komunitu Patreon, patří používání manuálního systému kalendáře a strategické metody organizace úkolů. Tyto taktiky by mohly být tajemstvím dosažení cílů, efektivnějšího využití dnů a podpory vyšší produktivity.
V dnešním rychlém a technologiemi řízeném světě jsou digitální kalendářové platformy samozřejmostí. Mnoho lidí se při řízení svého údajně hektického života spoléhá na online plánovače a mobilní aplikace. Čtyřiasedmdesátiletá Corcoranová má však jiný názor, který je založen na hmatatelnějším přístupu: věří, že úspěch začíná postaru, s tužkou a papírem. “Většina z nás pracuje se svými kalendáři online. Já sama dávám přednost psaní kalendáře,” nabídla. “Když si ho napíšu, nějak si ho zapamatuji.”
Toto vnímání se zdá být nejen úsměvné, ale také vědecky podložené. Studie provedená Dr. Gail Matthewsovou, profesorkou psychologie na Dominikánské univerzitě, které se zúčastnilo 267 osob, potvrdila, že jedinci, kteří si své aspirace zapisují, mají o 42 % vyšší pravděpodobnost, že jich dosáhnou.
Na základě svých zkušeností Corcoranová trvá na dvoustupňové metodě, jak zůstat organizovaný a produktivní. První krok se zaměřuje na získání jasných osobních cílů. “Ještě předtím, než si uděláte jakýkoli záznam do kalendáře, sepište si seznam toho, co je pro vás nejdůležitější. Co se pro vás stane prioritou? Co bude na prvním místě?” radí. Uvádějíc běžné záznamy ve svém vlastním kalendáři, vyjmenovala věci jako televizní expozice a kosmetické procedury.
Po tomto úvodním kroku Corcoranová prozradila své “tajemství”, které spočívá v určení, které cíle přiřadit ke kterým dnům, a záměrně seskupila související úkoly. Tento přístup optimalizuje její soustředění, protože nebude muset v jeden den odvádět pozornost k různým úkolům. “Vyhlaste si konkrétní den pro dokončení” toho, čeho potřebujete dosáhnout, poradila. “Například já jsem všechna svá mediální vystoupení zařadila na jeden den. Shromáždím je dohromady, aby nebyly roztroušené po celém týdnu a neposlaly mě do p*dele”.
Tento způsob organizace se osvědčuje jak při plnění pracovních, tak osobních úkolů. Corcoranová uvedla: “V úterý ráno si dávám všechny domácí věci, které chci stihnout, a v pátek dělám všechny své organizační projekty. Těším se na příští týden a mohu se lépe zorganizovat.”
Podle profesorky managementu na Northwestern University Maryam Kouchaki však tato taktika prioritizace nemusí fungovat u každého. Studie z roku 2019, kterou vedla Kouchaki, zjistila, že plnění jednodušších úkolů jako první sice může přinést pocit úspěchu, ale potenciálně může omezit dlouhodobou produktivitu a učení. Profesorka vysvětlila: “V krátkodobém horizontu by se člověk skutečně mohl cítit spokojeně a méně úzkostně. Vyhýbání se těžkým úkolům po neurčitou dobu však také omezuje možnosti učit se a zlepšovat své dovednosti.”
Kouchaki nedoporučuje přetěžovat rozvrhy náročnými úkoly, protože to může vést k demotivaci a únavě. Místo toho navrhuje přijmout strategii kombinování: “kombinace snadných a obtížných úkolů je účinnější strategií. Získáte tak pocit dokončení, ale zároveň se pozorně soustředíte i na obtížné úkoly.”
Bez ohledu na zvolené pořadí úkolů se Corcoranová i Kouchaki shodují na tom, že zásadní je mít od začátku jasné cíle. Po jejich stanovení Corcoran doporučuje strategicky seskupit související úkoly a určit nejvhodnější čas a den pro jejich řešení.
“Seskupování je zásadní pro organizovaný kalendář,” uvedla. Přiznala, že bez zavedení této metody zažívala potíže s udržením svého rozvrhu, ale už ne. Ujasnění úkolů, souvisejících cílů a rozumná organizace by podle Corcoranové mohly být klíčem k produktivnějšímu a racionálnějšímu životu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky