Klíčové body
- Britský akciový trh má v roce 2024 předpovídaný výnos 9 %, což by mohlo předčit S&P 500 a evropské trhy.
- Návratnost britských akcií předpovídá průměrně 6 % ročně po následujících pět let, což by znamenalo oživení trhu po nedávném ztrátovém období.
- Snížená inflace, zpětné odkupy akcií a nižší popularita britských akcií představují příležitost pro růst cen na britském trhu.
- Riziko spojené s nadcházejícími volbami ve Spojeném království je menší než v jiných zemích, což zvyšuje atraktivitu britských akcií pro investory.
Finanční manažeři v City očekávají výrazné oživení dříve podhodnocených aktiv. Renomovaná banka z Wall Street, Goldman Sachs, předpokládá, že britské akcie přinesou v roce 2024 výnosy ve výši 9 %, čímž překonají spekulované výnosy předních trhů, jako je S&P 500, klíčové arény eurozóny a japonské akcie.
V nadcházejících pěti letech finanční instituce očekává, že britské akcie dosáhnou průměrného ročního výnosu 6 procentních bodů. Tato významná předpověď výkonnosti řadí britské akcie mezi třídy aktiv s nejvyššími předpokládanými výnosy. Pokud by se naplnila, znamenalo by to rozhodující oživení pro britský akciový trh, který v posledních letech zaznamenal výrazné znehodnocení vůči svým konkurentům.

K propadu britského trhu přispělo několik prvků, včetně zdlouhavého procesu brexitu, politické nestability, odklonu penzijních fondů od akciového trhu a pomalého zotavování země z ekonomických dopadů pandemie. Kombinace faktorů, včetně značné hodnoty dostupné v přiměřeně oceněných britských akciích, klesající inflace a nadhodnocených akcií na jiných trzích, však vytváří podmínky pro oživení britského trhu.
Gervais Williams, vedoucí akciového oddělení společnosti Premier Miton, vyjádřil optimismus, když prohlásil: “Jsem nyní optimističtější než před 30 lety.” Tento názor podpořil i Patrick Thomson, evropský výkonný ředitel společnosti JP Morgan Asset Management, který řekl deníku The Telegraph: “Ve Spojeném království je více příležitostí.”
Thomson poukázal na to, že akciové trhy v USA a dalších lokalitách jsou “velmi plně oceněny”, což znamená, že mají jen malý prostor pro další růst cen. Naopak britské akcie “pravděpodobně nejsou tak plně oceněny”, což vytváří větší potenciál pro růst cen. Thomson se navíc domnívá, že relativně malá popularita spojená s britskými akciemi představuje v současné době pro investory lákavou příležitost. “To pro nás jako investory představuje příležitost, protože to znamená, že existuje něco, co potenciálně lidem chybí,” uvedl.
Společnost JP Morgan Asset Management, která dohlíží na aktiva v hodnotě více než 2,4 bilionu dolarů
“Penzijní a pojišťovací společnosti již dlouhou dobu prodávají britské akcie, protože jim bylo řečeno, že mají imunizovat penzijní portfolia. To se nyní dostalo do bodu, kdy už jim toho tolik nezbývá. Jejich alokace do Spojeného království je prakticky nulová,” poznamenal Gosden. Dodal, že britské firmy každoročně nakupují akcie v hodnotě téměř 60 miliard liber v rámci zpětných odkupů, což naznačuje, že na akciovém trhu dojde ke zlomu ještě v tomto roce.
Britský akciový trh tvoří z velké části společnosti, které jsou obzvláště citlivé na úrokové sazby, včetně bank, těžařů a stavitelů domů. Proto by menší pokles inflace nebo úrokových sazeb mohl vyvolat rozhodující růst akcií.

“Když dojde k poklesu inflace, lidé si myslí, že ekonomické vyhlídky budou lepší, a začnou se poohlížet po techničtějších prvcích na akciovém trhu. Právě těch má Londýn ve srovnání s některými jinými trhy dostatek,” zdůraznil Gosden.
Analytici navíc předpovídají v letošním roce prudký pokles inflace, přičemž nizozemská banka ING předpokládá, že by celková míra inflace mohla do konce jara nebo začátku léta klesnout ze 4 p.b. na 1,5 p.b.. Podle Gosdena je britský trh v současnosti “nejlevnější za poslední desetiletí”.
Analytici také naznačují, že riziko spojené s nadcházejícími volbami ve Spojeném království je menší než v jiných zemích, což je pozoruhodný postřeh v roce, kdy se voleb má zúčastnit polovina světové populace.
Navzdory optimismu v City zůstává londýnská burza v letošním roce zatím ve stínu svých konkurentů. Index FTSE 100 se od začátku roku snížil o 3,5 procentního bodu, zatímco francouzský Cac 40 poklesl o 2,2 procentního bodu a německý Dax o 1,2 procentního bodu. Mezitím si index S&P 500 ve stejném časovém horizontu připsal nárůst o 1,5 pc. Pozorovatelé trhu budou tento vývoj bedlivě sledovat, aby zjistili, zda se předpovědi potvrdí a Spojené království se dostane do centra dění na globální finanční scéně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky