Klíčové body
- Americká měna posiluje nevídaným tempem
- To má samozřejmě dopady i na evropské i asijské akcie
- Výhled do budoucna je optimistický
Dolarový index dosáhl hodnoty 103,58, nejvyšší od 13. prosince, a rozšířil tak své poslední zisky po úterním skoku o 0,67 %. Naposledy se během dne vyhoupl na ceném grafu o zlomek na hodnotu 103,34.
Tento skok na cenovém grafu americké měny byl částečně způsoben prohlášením Christophera Wallera z Federálního rezervního systému, že ačkoli jsou Spojené státy „na dostřel“ od 2% inflačního cíle Fedu, Fed by neměl spěchat se snižováním své základní úrokové sazby, dokud nebude jasné, že nižší inflace bude udržitelná.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME se očekávání trhu ohledně snížení sazeb v březnu zmírnilo na zhruba 60% šanci oproti zhruba 75% názoru v předchozí seanci a americké výnosy vzrostly.

Do aktuálního rozpoložení investorů a traderů se promítly také údaje, podle kterých čínská ekonomika v roce 2023 vzrostla o 5,2 %, což je o něco více, než je oficiální cíl, avšak jedná se o mnohem vratčí oživení, než mnozí analytici a investoři očekávali.
Některé prosincové ukazatele zveřejněné spolu s údaji o HDP byly ještě chmurnější a naznačovaly, že se v zemi prohlubuje vleklý problém s nemovitostmi.
To se podepsalo samozřejmě také na asijských a evropských akciích, stejně jako i na širší náladě na trhu. I když to v posledních měsících mohlo vypadat, že americká měna již není světovou valutou č. 1, situace je nakonec stále přece jen odlišná. A bylo by přece jen velmi unáhlené si myslet v tuto chvíli cokoli jiného. Změny jsou možná, ale nebude to jen tak hned.
„Kombinace slabých údajů z Číny a odmítavého postoje představitelů ECB i Fedu k brzkému uvolňování měnové politiky zatěžuje rizikovou náladu a podporuje dolar,“ uvedl Chris Turner, vedoucí globálního oddělení trhů ING.
„Je těžké si představit, že by se tento sentiment dnes změnil, pokud by prosincové maloobchodní tržby v USA dopadly dobře.“
Tyto údaje budou zveřejněny ve 1330 GMT a poskytnou nejnovější údaje o stavu americké ekonomiky.
Dolar se vůči japonskému jenu citlivému na vývoj sazeb obchodoval nejvýše od začátku prosince a naposledy vzrostl o 0,3 % na 147,64, zatímco australský dolar vystavený Číně se dostal nejníže od 12. prosince a naposledy klesl o 0,3 % na 0,6564 USD.
Dolar také dosáhl nového dvouměsíčního maxima 7,2282 na čínském offshorovém jüanu.
Euro se pohybovalo na úrovni 1,0819 USD a po úterním poklesu o 0,7 % po Wallerově výroku se ustálilo, protože komentáře tvůrců politiky Evropské centrální banky, kteří rovněž odsouvají blížící se snížení sazeb v Evropě, pomohly podložit euro.
Sázky investorů na snižování sazeb ECB jsou přehnané a možná i sebezničující, protože by mohly ve skutečnosti brzdit uvolňování měnové politiky, řekl ve středu pro CNBC šéf nizozemské centrální banky Klaas Knot.
Výjimkou byla libra, která se vůči dolaru vyšplhala o 0,43 % na 1,2690 USD, protože nárůst britských údajů o inflaci posílil očekávání trhu, že Bank of England bude snižovat sazby pomaleji než ostatní centrální banky.

Nejnověji zveřejněné údaje „podporují náš názor, že zatímco růst cen se bude ochlazovat rychleji, než BoE předpokládala, pokračující odolnost ekonomiky zabrání ochlazení inflace tempem, které by ospravedlnilo snížení sazeb v první polovině letošního roku,“ uvedl Nick Rees, analytik devizového trhu ve společnosti Monex Europe.
To podle něj podpoří libru a „nejzřetelněji se to pravděpodobně projeví na křížových kurzech, zejména vůči euru, jak je patrné z reakce trhu na dnešní údaje“.
Euro vůči libře kleslo na měsíční minimum a naposledy se pohybovalo o 0,4 % níže na 85,73 pence. Libra si rovněž polepšila vůči australskému dolaru o 0,8 % na čtyřměsíční maximum. a vůči jenu o 0,7 %.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky