Klíčové body
- Když však člověka k odchodu donutí nepříznivé okolnosti, může ho tento scénář sužovat pocitem viny
- Naplánujte si své další kroky
- Zásadní je odejít v dobrém, vzhledem k tomu, že způsob, jakým opouštíte zaměstnání, může být stejně důležitý jako důvod, proč odcházíte
Může to být z různých důvodů, ať už jde o novou pozici s lepším platem nebo pracovní náplní, nebo o náročnější okolnosti, jako je obtížný spolupracovník, nemožná pracovní zátěž nebo toxický nadřízený. Odchod z takové milované pozice může být hořkosladkou cestou, která může vyústit i v pocity viny nebo pochybnosti o sobě samém.
Osobně jsem skutečně několikrát zažil složitost odchodu z milované práce. Opustit práci kvůli pozitivní příležitosti, například kvůli tomu, že se z vedlejší práce stane perspektiva na plný úvazek, může být vzrušující, ale zároveň podbarvené smutkem. Když však člověka k odchodu donutí nepříznivé okolnosti, může ho tento scénář sužovat pocitem viny a pochybnostmi o sobě samém.
Anthony Klotz, organizační psycholog a profesor managementu na University College London School of Management, uznává, že je obtížné opustit práci, kterou člověk zbožňuje. Tento jev označuje jako “velkou výpověď”. Naznačuje, že volba odejít se málokdy ukáže jako žádoucí možnost, zejména pokud člověk chová k práci nebo organizaci vášeň.

Přesto Klotz poukazuje na to, že jeden nefunkční prvek může vážně ovlivnit pracovní výkon a pohodu člověka a zastínit všechny pozitivní aspekty práce. Pokud všechny pokusy o zvládnutí obtížné situace selžou, může se odchod stát nešťastnou nutností, zejména pokud výrazně utrpí pracovní výkon a osobní pohoda.
Z pohledu člověka zvenčí by se dalo předpokládat, že je relativně zvládnutelné odejít, když už práce nepřináší uspokojení. Typickou radou se zdá být náprava, smíření se s tím nebo posunutí se dál. Ve skutečnosti je však odpoutání se od práce, kterou člověk miluje, náročnou cestou, a to i v případě, že existují jasné známky naznačující, že je čas jít dál.
Jednou jsem zastával práci, kterou jsem zbožňoval, ale způsobovala mi vyhoření. Navzdory pokusům, aby to fungovalo, se mé duševní i fyzické zdraví začalo zhoršovat. Přestože mi přátelé, rodina i mentor navrhovali, abych se přesunul jinam, zůstal jsem ke své roli připoután. Situace se změnila až ve chvíli, kdy mi lékař doporučil, abych s touto rolí co nejdříve finančně skončil. I tehdy byl odchod náročnou zkouškou.
Tato obtížnost odchodu pramení z mnohostranného vztahu, který si vytváříme ke svému zaměstnání. Upínáme se k různým prvkům naší práce – k šéfům, spolupracovníkům, klientům nebo k práci samotné, a odchod od těchto vazeb pro nás představuje značnou výzvu. Klotz vysvětluje, že odpoutání se od toxického prvku může být úlevné a prospěšné pro pohodu. Ztrácíte však i ostatní vazby, což někdy všeobjímajícím způsobem ovlivňuje vaše pracovní zkušenosti a činí je neudržitelnými.

Tato situace se stává ještě komplikovanější, pokud vaše práce nebo organizace určuje vaši identitu. Odchod z takového zaměstnání může připomínat rozloučení se s částí sebe sama, což činí proces odchodu ještě skličujícím.
Jak si tedy usnadnit odchod z milované práce? Zde jsou čtyři techniky, které je třeba během tohoto náročného procesu zvážit.
První z nich je přerámcování vaší identity. Jak vysvětluje Gianpiero Petriglieri, docent organizačního chování na INSEAD, práce nám často přináší potěšení a smysl, po kterých toužíme, a často se definujeme podle toho, co děláme. Proto když člověk odchází z práce, kterou miluje, je nezbytné tuto identitu přerámcovat. Člověk se může zaměřit na to, kým je mimo práci, a investovat čas do znovuobjevení koníčků, vášní nebo zanedbaných přátelství. Pokud máte silný vztah k určité fázi kariéry, zvažte, zda se identifikujete prostřednictvím práce samotné, nikoli nutně prostřednictvím konkrétní role nebo organizace.
Za druhé, naplánujte si své další kroky. Zatímco někteří jedinci si mohou dovolit odejít z práce, aniž by měli připravenou jinou, pro každého to nemusí být finančně únosné. Proveďte důkladný průzkum, abyste pochopili, co hledáte, a vyhnuli se problémům, které by vás mohly potkat v další roli. Pokud si to můžete dovolit, snažte se před nástupem do další role zahrnout přechodné období. Klotz vysvětluje, že mít správné rozloučení může vytvořit zdravé přechody.
Za třetí je zásadní odejít v dobrém, vzhledem k tomu, že způsob, jakým opouštíte zaměstnání, může být stejně důležitý jako důvod, proč odcházíte. Snažte se mít proces výpovědi pod kontrolou a udržujte pozitivní vztahy se všemi zúčastněnými stranami. Důležité je mít na paměti, že některé společnosti mohou ukončit váš pracovní poměr okamžitě po podání výpovědi.

Nakonec se opřete o podporu svého okolí. Stejně jako prožívání rozchodu může být i odchod z milované práce bolestivý a vyvolat nesčetné množství emocí, od úlevy po nostalgii, vinu a lítost. Podle jednoho průzkumu 22 % respondentů litovalo odchodu ze zaměstnání. Opřete se v tomto období o svou síť, abyste snížili pocity zátěže a zvýšili představu příležitostí, což posílí schopnost odrazit se ode dna.
Přehodnocením své identity, naplánováním dalších kroků, odchodem v dobrém a spoléháním se na svou komunitu je možné odejít, a to i z práce, kterou milujete, s grácií a nadhledem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky