Klíčové body
- Ceny ropy kolísají kvůli geopolitickému napětí, obavám z nízké poptávky a silnému dolaru.
- Silnější dolar zatížil ceny ropy, protože poptávka mimo USA klesá kvůli vyšším nákladům za ropu denominovanou v dolarech.
- Ceny zlata jsou stabilní při nejistotě ohledně snižování sazeb.
- Přestože ceny mědi vzrostly díky čínským stimulačním opatřením, obavy z poklesu čínské poptávky stále ovlivňují ceny tohoto kovu.
Ceny ropy kolísají kvůli slabé poptávce a silnému dolaru
Ropa ve středu kolísala mezi mírnými poklesy a zisky, když obchodníci zvažovali dopady eskalace geopolitického napětí, obav z nízké poptávky a silnějšího dolaru na ceny.
Předběžný březnový kontrakt na ropu Brent vzrostl o 4 centy na 79,59 USD za barel v 0712 GMT. Americká ropa West Texas Intermediate rovněž vzrostla o 4 centy na 74,41 USD za barel.
Podle zdrojů z trhu, které v úterý citovaly údaje American Petroleum Institute, klesly zásoby ropy v USA v týdnu končícím 19. ledna o 6,67 milionu barelů. Zásoby benzinu však vzrostly o 7,2 milionu barelů, což podnítilo obavy o poptávku po pohonných hmotách v zemi, která je největším spotřebitelem ropy na světě.
Úřad pro energetické informace
Silnější americký dolar také zatížil ceny ropy, protože poptávka kupujících v jiných měnách klesá, protože musí za ropu denominovanou v dolarech platit více.

Dolarový index se ve středu pohyboval poblíž šestitýdenního maxima vůči hlavním protějškům, protože investory utvrdil v očekávání, že Federální rezervní systém nebude spěchat se snižováním úrokových sazeb vzhledem k odolné americké ekonomice.
„Nebýt současného geopolitického napětí, domníváme se, že by se ropa významně prodávala. Časem očekáváme, že se rizikové prémie za nabídku oddělí od rizika konfliktu, obdobně jako v případě Ruska a Ukrajiny,“ uvedl ve své poznámce Vikas Dwivedi, globální energetický stratég společnosti Macquarie.
„Pokud nedojde k eskalaci na Blízkém východě, očekáváme, že cena ropy zůstane v 1Q24 v současném rozmezí. Neočekáváme ztrátu nabídky,“ uvedl Dwivedi.
Koalice 24 zemí pod vedením USA a Velké Británie provedla v úterý nové údery proti húthijským bojovníkům v Jemenu. Cílem úderů bylo zastavit útoky Hútíů na světový obchod, uvedla Británie ve společném prohlášení.
Spojené státy uvedly, že Íránem podporovaní Hútíové podnikli od konce listopadu 26 útoků na obchodní lodní dopravu v Rudém moři, což je námořní trasa, kterou před útoky využívalo přibližně 12 % světového obchodu s ropou.
USA v úterý rovněž provedly údery proti milicím napojeným na Írán v Iráku, a to po útoku na iráckou leteckou základnu, při němž byly zraněny americké síly.
Co se týče dodávek, libyjské ropné pole Sharara s kapacitou 300 000 barelů denně bylo 21. ledna po přestávce související s protesty od začátku ledna znovu spuštěno.
Jinde ve třetím největším americkém státě Severní Dakota, kde se těží ropa, byla po přerušení způsobeném počasím znovu uvedena do provozu část produkce ropy, uvedl státní úřad pro ropovody. Těžba však stále klesla až o 300 000 barelů denně
Ceny zlata jsou stabilní při nejistotě ohledně snižování sazeb; měď ochladla z čínských zisků
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování snížily a držely se obchodního rozpětí vytvořeného v průběhu minulého týdne, protože na trzích rostla nejistota ohledně snížení úrokových sazeb v USA v tomto roce.
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi snížily poté, co zvýšený optimismus ohledně Číny vedl na začátku týdne k hvězdným ziskům.
Zlato se vzpamatovávalo ze slabého začátku roku 2024, když na začátku tohoto měsíce kleslo až na 2 000 USD za unci, když obchodníci začali postupně vyčíslovat sázky, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby již v březnu 2024.
Žlutý kov se však odrazil díky určité poptávce po bezpečném přístavu, zejména když se zhoršila geopolitická situace na Blízkém východě. Díky tomuto odrazu si zlato v uplynulém týdnu rovněž vytvořilo obchodní rozpětí mezi 2 000 a přibližně 2 050 dolary za unci.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 023,92 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru klesly do 00:17 SEČ
Na ceny zlata působilo také posílení dolaru, který se ve středu obchodoval poblíž šestitýdenních maxim.

Očekávají se ekonomické údaje z USA a zasedání Fedu
Trhy s kovy nyní hledaly další náznaky toho, kdy by Fed mohl potenciálně začít snižovat úrokové sazby v letošním roce.
Očekává se, že údaje o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí, které budou zveřejněny ve čtvrtek, ukáží určité ochlazení hospodářského růstu USA, zatímco údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu – budou zveřejněny v pátek a očekává se, že zopakují, že inflace zůstala v prosinci stabilní.
Tyto údaje přicházejí jen několik dní před prvním zasedáním Fedu v roce 2024, na kterém se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni. Veškeré náznaky ohledně plánovaného snížení sazeb však budou v centru pozornosti.
Ačkoli se očekává, že ceny zlata budou nakonec z nižších úrokových sazeb v letošním roce těžit, v krátkodobém horizontu pravděpodobně zaznamenají tlumenou výkonnost, zejména pokud Fed ponechá sazby na vyšší úrovni po delší dobu.
Vysoké úrokové sazby zvyšují oportunitní náklady investice do zlata, což snižuje atraktivitu žlutého kovu. Zlato však přesto dokázalo v roce 2023 vydobýt přibližně 10% zisk, když těžilo z poptávky po bezpečném přístavu po vypuknutí izraelsko-hamaské války.
Pokračující eskalace konfliktu – který se podle všeho přenesl do Rudého moře – mezi silami vedenými USA a skupinou Hútíů, která je spojená s Íránem, stále živila určitou poptávku po tradičních bezpečných aktivech.
Ceny mědi po ziscích způsobených Čínou klesají
Futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,2 % na 3,7983 USD za libru, ale tento týden se obchodovaly o 0,3 % výše.

Zprávy o dalších plánovaných stimulačních opatřeních v Číně pomohly cenám mědi tento týden prudce se odrazit od téměř dvouměsíčního minima v souvislosti s rostoucími nadějemi na hospodářské oživení v největším světovém dovozci mědi.
Přesto se měď také potýkala se slabým začátkem roku 2024, protože řada ekonomických údajů za prosinec ukázala jen malé zlepšení čínského hospodářského růstu. Obavy ze zpomalení čínské poptávky byly v posledních dvou letech klíčovou přítěží pro ceny mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky