Klíčové body
- Ropa se drží blízko nejvyšší letošní uzavírací ceny kvůli eskalaci napětí na Blízkém východě.
- Ceny ropy Brent zůstávají kolem 79 dolarů za barel, podporovány také poklesem zásob v USA.
- Zlato se stabilizuje po prudkém poklesu, protože obchodníci zpochybňují brzké snížení sazeb Fedu.
- Ceny mědi mírně klesají kvůli obavám ze slabosti Číny, největšího světového dovozce mědi, a klesající globální poptávce po elektromobilech.
Ropa stabilně blízko nejvyšší letošní uzavírací ceně v důsledku krizí na Blízkém východě
Ropa byla stabilní poté, co uzavřela na třítýdenním maximu kvůli eskalaci napětí na Blízkém východě, kde si USA a Íránem podporovaní Hútíové vyměňují údery, které rozbouřily světovou námořní dopravu.
Cena ropy Brent se po čtvrtečním růstu o 1,6 % držela poblíž 79 dolarů za barel, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala nad 74 dolary, přičemž další podporu jí poskytl pokles zásob v USA. USA podnikly několik útoků na húthiovské cíle v Jemenu, ale skupina nadále ohrožuje lodní dopravu u pobřeží a střílí na další plavidlo. Prezident Joe Biden uvedl, že americké údery budou pokračovat.
Ropa se v roce 2024 zatím snaží určit trvalý směr – střídavě v týdnech roste a klesá -, přičemž proti napětí na Blízkém východě stojí obchodníci, kteří snižují sázky na to, že Federální rezervní systém začne brzy snižovat úrokové sazby, což podporuje dolar a škodí rizikovým aktivům. Kromě toho Mezinárodní energetická agentura předpovídá, že trh se zdá být v letošním roce dobře zásoben vzhledem k těžbě v USA, Brazílii, Kanadě a Guyaně.
Podle Úřadu pro energetické informace klesly komerční zásoby ropy v USA minulý týden o 2,5 milionu barelů na nejnižší úroveň od října. Zatímco vývoz ropy byl silný, dovoz také stoupá, protože rafinerie využívají levné a bohaté kanadské dodávky. V centru pozornosti je také mrazivé počasí, které omezilo část americké těžby z břidlic, mimo jiné z formace Bakken.

„Mohly to být právě americké zásoby ropy, které nakonec přiměly trh, aby výpadky z Bakkenu ocenil a následně přisoudil trochu větší rizikovou prémii také krizi na Blízkém východě,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. V Rudém moři se „bodem zlomu může stát incident, který způsobí velké škody na životech a majetku, ať už na moři nebo na souši,“ dodala.
Hlavní obavou v souvislosti s napětím na Blízkém východě – včetně války mezi Izraelem a Hamásem a úderů mezi Íránem a Pákistánem – je, že Teherán bude do konfliktu přímo zatažen. To by mohlo ohrozit těžbu ropy nebo dále omezit dodávky z regionu, který čerpá přibližně třetinu světových dodávek.
Zatímco hlavní ceny futures se tento týden mírně zvýšily, výraznější nárůst zaznamenaly timespready, které měří rozdíl mezi kontrakty. Tříměsíční spread ropy Brent je nyní více než 1 dolar za barel v backwardaci, což je býčí vzorec, který se vyznačuje dražšími krátkodobými cenami. Před měsícem se gap nacházel v contangu, což je opačná struktura.
„Zintenzivňující se nepřátelství v Rudém moři zvyšuje rizika v oblasti dodávek ropy,“ uvedli ve své poznámce analytici společnosti ANZ Group Holdings Ltd. Daniel Hynes a Soni Kumari. Přesto zůstává nabídka dostatečná díky zdravému vývozu z Ruska a Íránu, zatímco poptávka je podle nich nedostatečná.
Ceny zlata čeká prudký týdenní pokles, protože obchodníci zpochybňují březnové snížení sazeb
Ceny zlata se v pátek ustálily, ale za celý týden se připravují na prudký pokles, protože žlutý kov trápí rostoucí pochybnosti o brzkém snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Ceny kovu ve středu prudce klesly na měsíční minimum, ale v prostředí určité poptávky po bezpečném přístavu našly určitou podporu kolem úrovně 2 000 USD za unci.
Zlato bylo poškozeno především obchodníky, kteří se otáčeli do dolaru, protože silné ekonomické údaje a jestřábí komentáře představitelů Fedu způsobily, že trhy ještě více snížily cenu očekávání březnového snížení sazeb ze strany centrální banky.
Žlutý kov však stále zaznamenal určitou podporu ze strany poptávky po bezpečných přístavech, protože vojenský konflikt na Blízkém východě se vyostřil do nových rovin. Zatímco americké a britské síly pokračovaly ve střetu s Íránem vedenou skupinou Hútíů v Rudém moři, po sérii úderů vzrostlo napětí mezi Íránem a Pákistánem.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 020,91 USD za unci, zatímco únorové futures kontrakty na zlato s expirací v únoru se do 00:35 SEČ

Zlato klesá, protože obchodníci výrazně omezují sázky na březnové snížení sazeb
Tlak na zlato vyvolalo především ustupující očekávání, že Fed začne snižovat sazby již v březnu 2024. Tento trend poukazoval na pokračující nepříznivý vliv vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb na žlutý kov, které zvyšují oportunitní náklady investic do slitků.
Nástroj Fedwatch společnosti CME ukázal, že obchodníci odhadují 51,9% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v březnu, což je výrazný pokles oproti 70,2% šanci z minulého týdne.
Analytici očekávají, že obchodníci své nadšení dále omezí vzhledem k tomu, že silnější než očekávané údaje o maloobchodních tržbách naznačily pokračující odolnost americké ekonomiky.
Prezident atlantského Fedu Ralph Bostic se rovněž připojil k zástupu představitelů, kteří varují před sázkami na brzké snížení sazeb, a uvedl, že očekává, že banka začne snižovat sazby až ve třetím čtvrtletí roku 2024.
„Futures na Fed funds mají stále více než 140 bb uvolnění do konce roku a více než 50% šanci na březnové zvýšení sazeb, takže je pravděpodobné, že ještě dojde k určitému uvolnění, než budeme moci začít znovu uvažovat o uvolnění,“ napsali analytici ING ve své poznámce.
Ceny mědi zůstávají pod tlakem kvůli slabosti Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pátek mírně klesly a byly nastaveny na nevýrazný závěr týdne kvůli přetrvávajícím obavám ohledně největšího dovozce Číny.

Futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,3 % na 3,7477 USD za libru.
Ceny červeného kovu zahájily rok 2024 smutně a tento týden zaznamenaly nový prodejní tlak v návaznosti na mírnější než očekávané údaje o hospodářském růstu Číny, která je největším světovým dovozcem mědi.
Slabost v Číně přispěla k obavám, že poptávka po mědi v letošním roce zmírní, neboť trhy se rovněž začaly obávat klesající globální poptávky po elektromobilech.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky