Klíčové body
- Ropa vzrostla díky růstu čínských akcií a slabšímu dolaru.
- Ceny zlata rostou s poklesem dolaru před zápisem z jednání Fedu.
- Ceny mědi dosáhly třítýdenního maxima díky optimismu v Číně.
Ropa stoupá, protože omezené dodávky se potýkají s obavami o poptávku
Ropa vzrostla díky růstu čínských akcií a slabšímu dolaru, protože investoři žonglují s náznaky omezených dodávek, zvýšeným napětím na Blízkém východě a stále nejistým výhledem poptávky.
Cena ropy Brent po úterním poklesu o 1,5 % vzrostla směrem k 83 dolarům za barel, zatímco ropa West Texas Intermediate se obchodovala nad úrovní 77 dolarů. Podle vládních údajů splnil producent OPEC+ Rusko v lednu svůj cíl pro snížení vývozu a splnil tak dřívější závazek vůči této skupině. Čínské údaje ukázaly, že ačkoli se počet cest během svátků lunárního nového roku zvýšil, turisté utráceli úsporně.
Ropa se v letošním roce pohybovala v obchodním pásmu 10 dolarů za barel, protože tlak medvědích a býčích faktorů vedl k poklesu volatility. Útoky na lodě v Rudém moři a válka mezi Izraelem a Hamásem zvýšily napětí na Blízkém východě a přidaly cenám prémii za geopolitické riziko.

Čínské akcie vzrostly poté, co politici přijali opatření na podporu důvěry investorů, ačkoli akcie v jiných částech Asie klesly. Slabší dolar – který klesal již třetí seanci – zvyšuje atraktivitu komodit pro zámořské kupce.
„Ceny zůstávají v úzkém konsolidačním pásmu, což odráží určitou krátkodobou nerozhodnost,“ uvedl Yeap Jun Rong, tržní stratég společnosti IG Asia Pte v Singapuru. Investoři „přemýšlejí, co bude dál, pokud jde o širší dynamiku nabídky a poptávky“, dodal.
Přesto se promptní časové rozpětí pro ropu Brent od prosince rozšířilo do backwardace, což signalizuje zpřísnění nabídky. Ve středu činil spread 82 centů za barel, zatímco na začátku měsíce to bylo 29 centů.
Ceny zlata rostou s poklesem dolaru před zápisem z jednání Fedu
Ceny zlata ve středu v asijském obchodování vzrostly a rozšířily tak nedávné oživení, když dolar ustoupil v očekávání dalších podnětů ohledně amerických úrokových sazeb, především ze zápisu ze zasedání Federálního rezervního systému z konce ledna.
Přesto žlutý kov zůstal převážně v obchodním pásmu 2 000 až 2 050 USD za unci, které se vytvořilo v průběhu minulého měsíce, neboť výhled zlata byl zastřen vyhlídkou na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby v USA.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 029,89 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly do 00:21 SEČ

Čeká se na zápis z jednání Fedu a řečníky, kteří naznačí vývoj sazeb
Pozornost se nyní soustředila na zápis z jednání Fedu z konce ledna, který by měl přinést další náznaky ohledně možné trajektorie vývoje amerických úrokových sazeb.
Centrální banka během zasedání ponechala sazby na stabilní úrovni, ale do značné míry bagatelizovala očekávání brzkého snížení úrokových sazeb.
Od té doby se v důsledku řady údajů o inflaci v USA, které byly vyšší, než se očekávalo, trhy ještě více vyhnuly vyhlídkám na brzké snížení sazeb, což následně silně zatížilo ceny zlata.
Žlutý kov na začátku února krátce prolomil hranici 2 000 USD za unci, ale zaznamenal silný odraz od dvouměsíčních minim.
Kromě středečního zápisu z jednání Fedu se tento týden pozornost soustředí také na vystoupení řady představitelů Fedu, včetně Raphaela Bostice a Michelle Bowmanové, kteří jsou členy výboru banky pro stanovení sazeb.
Vyšší americké sazby nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investic do žlutého kovu. Ale vzhledem k tomu, že se stále očekává, že americké sazby nakonec v roce 2024 klesnou, ceny zlata a dalších kovů pravděpodobně zaznamenají silné zisky, uvedli tento týden ve své poznámce analytici Goldman Sachs.
Ceny ostatních drahých kovů ve středu rovněž vzrostly. Futures na platinu vzrostly o 0,3 % na 913,10 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,2 % na 23,192 USD za unci. Oba kovy rovněž ošetřovaly dosavadní ztráty v roce 2024.
Ceny mědi dosáhly třítýdenního maxima díky optimismu v Číně
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu vzrostly, rozšířily silné noční zisky a dosáhly třítýdenního maxima v návaznosti na řadu stimulačních opatření ze strany největšího dovozce Číny.

Futures na měď s expirací v březnu vzrostly o 0,4 % na 3,8712 USD za libru.
Čínská centrální banka v úterý snížila úrokové sazby s větším než očekávaným rozpětím a Peking rovněž oznámil řadu podpůrných opatření zaměřených na churavějící trh s nemovitostmi v zemi ve snaze podpořit hospodářský růst.
Oficiální údaje navíc ukázaly výrazný nárůst spotřebitelských výdajů a poptávky po cestování během svátků nového lunárního roku, což zvýšilo naděje na oživení čínské spotřeby, která je klíčovým motorem ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky