Podílové fondy: Co to je, jak se oceňují a jaké typy známe
Podílový fond je finanční nástroj, který sdružuje majetek podílníků a investuje do cenných papírů, jako jsou akcie, dluhopisy, nástroje peněžního trhu a další aktiva.
Podílové fondy jsou stabilním a dlouhodobě oblíbeným investičním nástrojem
Měly by vás zajímat i v roce 2024?
Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího
Co je podílový fond?
Podílové fondy spravují profesionální správci peněz, kteří rozdělují aktiva fondu a snaží se investorům fondu přinést kapitálové zisky nebo výnosy. Portfolio podílového fondu je strukturováno a udržováno tak, aby odpovídalo investičním cílům uvedeným v jeho prospektu.
Podílové fondy umožňují drobným nebo individuálním investorům přístup k profesionálně spravovaným portfoliím akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů. Každý podílník se proto podílí na ziscích nebo ztrátách fondu poměrným dílem. Podílové fondy investují do velkého množství cenných papírů a jejich výkonnost se obvykle sleduje jako změna celkové tržní hodnoty fondu – odvozená ze souhrnné výkonnosti podkladových investic.
Většina podílových fondů je součástí větších investičních společností, jako jsou Fidelity Investments, Vanguard, T. Rowe Price a Oppenheimer. Podílový fond má svého správce, někdy nazývaného investiční poradce, který je ze zákona povinen pracovat v nejlepším zájmu podílníků podílového fondu.
Mezi největší společnosti v ČR poskytující podílové fondy, patří Conseq, Generali Investments CEE, Amundi, J&T
Jak se oceňují podílové fondy?
Hodnota podílového fondu závisí na výkonnosti cenných papírů, do kterých investuje. Při nákupu podílového listu nebo akcie podílového fondu si investor kupuje výkonnost jeho portfolia, přesněji řečeno část hodnoty portfolia. Investice do podílu podílového fondu se liší od investice do akcií. Na rozdíl od akcií nedávají podílové listy podílových fondů svým držitelům žádná hlasovací práva. Podíl podílového fondu představuje investici do mnoha různých akcií nebo jiných cenných papírů.
Zdroj: Unsplash
Cena podílu podílového fondu se označuje jako čistá hodnota aktiv (NAV) na podíl, někdy se vyjadřuje jako NAVPS. Čistá hodnota aktiv fondu se odvozuje vydělením celkové hodnoty cenných papírů v portfoliu celkovým množstvím podílů v oběhu. Akcie v oběhu jsou akcie v držení všech podílníků, institucionálních investorů a vedoucích pracovníků společnosti nebo osob s důvěrnými informacemi.
Akcie podílových fondů lze obvykle nakoupit nebo odkoupit za aktuální hodnotu NAV fondu, která se během tržních hodin nemění, ale vypořádává se na konci každého obchodního dne. Při vypořádání NAVPS se také aktualizuje cena podílového fondu.
Průměrný podílový fond drží různé cenné papíry, což znamená, že podílníci podílových fondů získávají diverzifikaci. Vezměme si investora, který nakupuje pouze akcie společnosti Google a spoléhá na úspěch zisků této společnosti. Protože jsou všechny jeho dolary vázány na jednu společnost, jsou zisky a ztráty závislé na úspěchu této společnosti. Podílový fond však může mít ve svém portfoliu společnost Google, kde jsou zisky a ztráty pouze jedné akcie kompenzovány zisky a ztrátami ostatních společností v rámci fondu.
Jak se počítají výnosy podílových fondů?
Když investor kupuje akcie společnosti Apple, kupuje si částečné vlastnictví nebo podíl ve společnosti. Podobně investor do podílového fondu kupuje částečné vlastnictví podílového fondu a jeho aktiv.
Investoři obvykle získávají výnos z podílového fondu třemi způsoby, obvykle čtvrtletně nebo ročně:
Výnosy jsou získávány z dividend z akcií a úroků z dluhopisů držených v portfoliu fondu a téměř všechny výnosy, které fond během roku získá, vyplácí majitelům fondu formou výplaty. Fondy často dávají investorům na výběr, zda chtějí obdržet šek na výplatu, nebo zda chtějí výnosy reinvestovat do nákupu dalších podílů podílového fondu.
Pokud fond prodá cenné papíry, jejichž cena vzrostla, realizuje kapitálový zisk, který většina fondů rovněž předává investorům formou výplaty.
Když akcie fondu zvýší svou cenu, můžete pak své podílové listy podílového fondu prodat se ziskem na trhu.
Zdroj: Unsplash
Při zkoumání výnosů podílového fondu se investor setká s „celkovým výnosem“ neboli se změnou hodnoty investice, ať už nahoru nebo dolů, za určité období. To zahrnuje veškeré úroky, dividendy nebo kapitálové zisky, které fond vygeneroval, a také změnu jeho tržní hodnoty za určité období. Ve většině případů se celkové výnosy počítají za jednoleté, pětileté a desetileté období a také ode dne otevření fondu neboli od data založení.
Typy podílových fondů
Existuje několik typů podílových fondů, do kterých lze investovat, většina podílových fondů však spadá do jedné ze čtyř hlavních kategorií, mezi které patří akciové fondy, fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy a cílové fondy.
Akciové fondy
Jak již název napovídá, tento fond investuje převážně do akcií neboli podílů. V rámci této skupiny existují různé podkategorie. Některé akciové fondy jsou pojmenovány podle velikosti společností, do kterých investují: malé, střední nebo velké. Jiné jsou pojmenovány podle investičního přístupu: agresivní růstové, výnosově orientované, hodnotové a další. Akciové fondy se také dělí podle toho, zda investují do domácích nebo zahraničních akcií.
Fondy lze klasifikovat jak na základě velikosti společností, jejich tržní kapitalizace, tak na základě perspektivy růstu investovaných akcií. Pojem hodnotový fond označuje styl investování, který vyhledává vysoce kvalitní společnosti s nízkým růstem, které jsou v nemilosti trhu. Tyto společnosti se vyznačují nízkým poměrem ceny k zisku (P/E), nízkým poměrem ceny k účetní hodnotě (P/B) a vysokým dividendovým výnosem.
Růstové fondy naopak vyhledávají společnosti, které vykazují silný růst zisků, tržeb a peněžních toků. Tyto společnosti mají obvykle vysoké poměry P/E a nevyplácejí dividendy. Kompromisem mezi přísně hodnotovými a růstovými investicemi je „směs“, která jednoduše označuje společnosti, které nejsou ani hodnotovými, ani růstovými akciemi a jsou zařazeny někde uprostřed.
Společnosti s velkou tržní kapitalizací mají vysokou tržní kapitalizaci s hodnotou nad 10 miliard USD. Tržní kapitalizace se odvozuje vynásobením ceny akcie počtem akcií v oběhu. Akcie s velkou kapitalizací jsou obvykle blue-chip firmy, které jsou často rozpoznatelné podle jména. Akcie s malou tržní kapitalizací označují akcie s tržní kapitalizací v rozmezí od 250 milionů do 2 miliard USD. Tyto menší společnosti bývají novějšími a rizikovějšími investicemi. Akcie se střední kapitalizací vyplňují mezeru mezi akciemi s malou a velkou kapitalizací.
Dluhopisové fondy
Zdroj: Unsplash
Podílový fond, který generuje minimální výnos, je součástí kategorie dluhopisů s pevným výnosem. Podílový fond s pevným výnosem se zaměřuje na investice, které přinášejí stanovený výnos, jako jsou státní dluhopisy, podnikové dluhopisy nebo jiné dluhové nástroje. Portfolio fondu generuje úrokový výnos, který je předáván podílníkům.
Tyto fondy, někdy označované jako dluhopisové, jsou často aktivně řízeny a snaží se nakupovat relativně podhodnocené dluhopisy s cílem prodat je se ziskem. Tyto podílové fondy pravděpodobně přinášejí vyšší výnosy a dluhopisové fondy nejsou bez rizika. Například fond specializující se na vysoce výnosné junk bonds je mnohem rizikovější než fond, který investuje do státních cenných papírů.
Protože existuje mnoho různých typů dluhopisů, mohou se dluhopisové fondy výrazně lišit podle toho, kam investují, a všechny dluhopisové fondy podléhají úrokovému riziku.
Indexové fondy
Indexové fondy investují do akcií, které odpovídají hlavnímu tržnímu indexu, například S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average (DJIA). Tato strategie vyžaduje méně výzkumu ze strany analytiků a poradců, takže se na podílníky přenáší méně nákladů a tyto fondy jsou často navrženy s ohledem na investory citlivé na náklady.
Vyvážené fondy
Vyvážené fondy investují do kombinace různých tříd aktiv, ať už se jedná o akcie, dluhopisy, nástroje peněžního trhu nebo alternativní investice. Cílem tohoto fondu, známého jako fond s alokací aktiv, je snížit riziko expozice napříč třídami aktiv.
Některé fondy mají definovanou konkrétní alokační strategii, která je pevně daná, takže investor může mít předvídatelnou expozici vůči různým třídám aktiv. Jiné fondy se řídí strategií dynamické procentuální alokace, aby splnily různé cíle investora. To může zahrnovat reakci na tržní podmínky, změny hospodářského cyklu nebo měnící se fáze vlastního života investora.
Správce portfolia má běžně možnost měnit poměr tříd aktiv podle potřeby, aby byla zachována integrita stanovené strategie fondu.
Fondy peněžního trhu
Zdroj: Pixabay
Peněžní trh se skládá z bezpečných, bezrizikových, krátkodobých dluhových nástrojů, většinou státních pokladničních poukázek. Investor nedosáhne výrazných výnosů, ale jistina je zaručena. Typický výnos je o něco vyšší než částka získaná na běžném běžném nebo spořicím účtu.
Příjmové fondy
Výnosové fondy jsou pojmenovány podle svého účelu: poskytovat stálý běžný příjem. Tyto fondy investují především do státních a vysoce kvalitních podnikových dluhopisů a drží je až do splatnosti, aby poskytovaly úrokové toky. Přestože se držba fondů může zhodnocovat, primárním cílem těchto fondů je poskytovat investorům stabilní peněžní tok. Publikum těchto fondů se proto skládá z konzervativních investorů a důchodců.
Mezinárodní/globální fondy
Mezinárodní neboli zahraniční fond investuje pouze do aktiv nacházejících se mimo domovskou zemi investora. Globální fondy však mohou investovat kdekoli na světě. Jejich volatilita často závisí na ekonomice a politických rizicích dané jedinečné země. Tyto fondy však mohou být součástí dobře vyváženého portfolia díky zvýšení diverzifikace, protože výnosy v zahraničních zemích nemusí být korelovány s výnosy doma.
Speciální fondy
Sektorové fondy jsou fondy s cílenou strategií zaměřené na konkrétní odvětví ekonomiky, například finanční, technologický nebo zdravotnický sektor. Sektorové fondy mohou být velmi volatilní, protože akcie v daném sektoru bývají vzájemně vysoce korelované.
Regionální fondy umožňují snadnější zaměření na určitou geografickou oblast světa. To může znamenat zaměření na širší region nebo na jednotlivou zemi.
Společensky odpovědné fondy neboli etické fondy investují pouze do společností, které splňují kritéria určitých směrnic nebo přesvědčení. Některé společensky odpovědné fondy například neinvestují do „hříšných“ odvětví, jako je tabákový průmysl, výroba alkoholických nápojů, zbraní nebo jaderná energetika. Jiné fondy investují především do ekologických technologií, jako je solární a větrná energie nebo recyklace.
Klady
Zdroj: Unsplash
Likvidita
Diverzifikace
Minimální investiční požadavky
Profesionální správa
Rozmanitost nabídky
Nevýhody
Vysoké poplatky, provize a další výdaje
Velký podíl hotovosti v portfoliích
Obtížné porovnávání fondů
Nedostatečná transparentnost držby
Co je podílový fond?Podílové fondy spravují profesionální správci peněz, kteří rozdělují aktiva fondu a snaží se investorům fondu přinést kapitálové zisky nebo výnosy. Portfolio podílového fondu je strukturováno a udržováno tak, aby odpovídalo investičním cílům uvedeným v jeho prospektu.Podílové fondy umožňují drobným nebo individuálním investorům přístup k profesionálně spravovaným portfoliím akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů. Každý podílník se proto podílí na ziscích nebo ztrátách fondu poměrným dílem. Podílové fondy investují do velkého množství cenných papírů a jejich výkonnost se obvykle sleduje jako změna celkové tržní hodnoty fondu – odvozená ze souhrnné výkonnosti podkladových investic.Většina podílových fondů je součástí větších investičních společností, jako jsou Fidelity Investments, Vanguard, T. Rowe Price a Oppenheimer. Podílový fond má svého správce, někdy nazývaného investiční poradce, který je ze zákona povinen pracovat v nejlepším zájmu podílníků podílového fondu.Mezi největší společnosti v ČR poskytující podílové fondy, patří Conseq, Generali Investments CEE, Amundi, J&TJak se oceňují podílové fondy?Hodnota podílového fondu závisí na výkonnosti cenných papírů, do kterých investuje. Při nákupu podílového listu nebo akcie podílového fondu si investor kupuje výkonnost jeho portfolia, přesněji řečeno část hodnoty portfolia. Investice do podílu podílového fondu se liší od investice do akcií. Na rozdíl od akcií nedávají podílové listy podílových fondů svým držitelům žádná hlasovací práva. Podíl podílového fondu představuje investici do mnoha různých akcií nebo jiných cenných papírů.Cena podílu podílového fondu se označuje jako čistá hodnota aktiv na podíl, někdy se vyjadřuje jako NAVPS. Čistá hodnota aktiv fondu se odvozuje vydělením celkové hodnoty cenných papírů v portfoliu celkovým množstvím podílů v oběhu. Akcie v oběhu jsou akcie v držení všech podílníků, institucionálních investorů a vedoucích pracovníků společnosti nebo osob s důvěrnými informacemi.Akcie podílových fondů lze obvykle nakoupit nebo odkoupit za aktuální hodnotu NAV fondu, která se během tržních hodin nemění, ale vypořádává se na konci každého obchodního dne. Při vypořádání NAVPS se také aktualizuje cena podílového fondu.Průměrný podílový fond drží různé cenné papíry, což znamená, že podílníci podílových fondů získávají diverzifikaci. Vezměme si investora, který nakupuje pouze akcie společnosti Google a spoléhá na úspěch zisků této společnosti. Protože jsou všechny jeho dolary vázány na jednu společnost, jsou zisky a ztráty závislé na úspěchu této společnosti. Podílový fond však může mít ve svém portfoliu společnost Google, kde jsou zisky a ztráty pouze jedné akcie kompenzovány zisky a ztrátami ostatních společností v rámci fondu.Jak se počítají výnosy podílových fondů?Když investor kupuje akcie společnosti Apple, kupuje si částečné vlastnictví nebo podíl ve společnosti. Podobně investor do podílového fondu kupuje částečné vlastnictví podílového fondu a jeho aktiv.Investoři obvykle získávají výnos z podílového fondu třemi způsoby, obvykle čtvrtletně nebo ročně:
Výnosy jsou získávány z dividend z akcií a úroků z dluhopisů držených v portfoliu fondu a téměř všechny výnosy, které fond během roku získá, vyplácí majitelům fondu formou výplaty. Fondy často dávají investorům na výběr, zda chtějí obdržet šek na výplatu, nebo zda chtějí výnosy reinvestovat do nákupu dalších podílů podílového fondu.
Pokud fond prodá cenné papíry, jejichž cena vzrostla, realizuje kapitálový zisk, který většina fondů rovněž předává investorům formou výplaty.
Když akcie fondu zvýší svou cenu, můžete pak své podílové listy podílového fondu prodat se ziskem na trhu.
Při zkoumání výnosů podílového fondu se investor setká s „celkovým výnosem“ neboli se změnou hodnoty investice, ať už nahoru nebo dolů, za určité období. To zahrnuje veškeré úroky, dividendy nebo kapitálové zisky, které fond vygeneroval, a také změnu jeho tržní hodnoty za určité období. Ve většině případů se celkové výnosy počítají za jednoleté, pětileté a desetileté období a také ode dne otevření fondu neboli od data založení.Typy podílových fondůExistuje několik typů podílových fondů, do kterých lze investovat, většina podílových fondů však spadá do jedné ze čtyř hlavních kategorií, mezi které patří akciové fondy, fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy a cílové fondy.Akciové fondyJak již název napovídá, tento fond investuje převážně do akcií neboli podílů. V rámci této skupiny existují různé podkategorie. Některé akciové fondy jsou pojmenovány podle velikosti společností, do kterých investují: malé, střední nebo velké. Jiné jsou pojmenovány podle investičního přístupu: agresivní růstové, výnosově orientované, hodnotové a další. Akciové fondy se také dělí podle toho, zda investují do domácích nebo zahraničních akcií.Fondy lze klasifikovat jak na základě velikosti společností, jejich tržní kapitalizace, tak na základě perspektivy růstu investovaných akcií. Pojem hodnotový fond označuje styl investování, který vyhledává vysoce kvalitní společnosti s nízkým růstem, které jsou v nemilosti trhu. Tyto společnosti se vyznačují nízkým poměrem ceny k zisku , nízkým poměrem ceny k účetní hodnotě a vysokým dividendovým výnosem.Růstové fondy naopak vyhledávají společnosti, které vykazují silný růst zisků, tržeb a peněžních toků. Tyto společnosti mají obvykle vysoké poměry P/E a nevyplácejí dividendy. Kompromisem mezi přísně hodnotovými a růstovými investicemi je „směs“, která jednoduše označuje společnosti, které nejsou ani hodnotovými, ani růstovými akciemi a jsou zařazeny někde uprostřed.Společnosti s velkou tržní kapitalizací mají vysokou tržní kapitalizaci s hodnotou nad 10 miliard USD. Tržní kapitalizace se odvozuje vynásobením ceny akcie počtem akcií v oběhu. Akcie s velkou kapitalizací jsou obvykle blue-chip firmy, které jsou často rozpoznatelné podle jména. Akcie s malou tržní kapitalizací označují akcie s tržní kapitalizací v rozmezí od 250 milionů do 2 miliard USD. Tyto menší společnosti bývají novějšími a rizikovějšími investicemi. Akcie se střední kapitalizací vyplňují mezeru mezi akciemi s malou a velkou kapitalizací.Dluhopisové fondyPodílový fond, který generuje minimální výnos, je součástí kategorie dluhopisů s pevným výnosem. Podílový fond s pevným výnosem se zaměřuje na investice, které přinášejí stanovený výnos, jako jsou státní dluhopisy, podnikové dluhopisy nebo jiné dluhové nástroje. Portfolio fondu generuje úrokový výnos, který je předáván podílníkům.Tyto fondy, někdy označované jako dluhopisové, jsou často aktivně řízeny a snaží se nakupovat relativně podhodnocené dluhopisy s cílem prodat je se ziskem. Tyto podílové fondy pravděpodobně přinášejí vyšší výnosy a dluhopisové fondy nejsou bez rizika. Například fond specializující se na vysoce výnosné junk bonds je mnohem rizikovější než fond, který investuje do státních cenných papírů.Protože existuje mnoho různých typů dluhopisů, mohou se dluhopisové fondy výrazně lišit podle toho, kam investují, a všechny dluhopisové fondy podléhají úrokovému riziku.Indexové fondyIndexové fondy investují do akcií, které odpovídají hlavnímu tržnímu indexu, například S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average . Tato strategie vyžaduje méně výzkumu ze strany analytiků a poradců, takže se na podílníky přenáší méně nákladů a tyto fondy jsou často navrženy s ohledem na investory citlivé na náklady.Vyvážené fondyVyvážené fondy investují do kombinace různých tříd aktiv, ať už se jedná o akcie, dluhopisy, nástroje peněžního trhu nebo alternativní investice. Cílem tohoto fondu, známého jako fond s alokací aktiv, je snížit riziko expozice napříč třídami aktiv.Některé fondy mají definovanou konkrétní alokační strategii, která je pevně daná, takže investor může mít předvídatelnou expozici vůči různým třídám aktiv. Jiné fondy se řídí strategií dynamické procentuální alokace, aby splnily různé cíle investora. To může zahrnovat reakci na tržní podmínky, změny hospodářského cyklu nebo měnící se fáze vlastního života investora.Správce portfolia má běžně možnost měnit poměr tříd aktiv podle potřeby, aby byla zachována integrita stanovené strategie fondu.Fondy peněžního trhuPeněžní trh se skládá z bezpečných, bezrizikových, krátkodobých dluhových nástrojů, většinou státních pokladničních poukázek. Investor nedosáhne výrazných výnosů, ale jistina je zaručena. Typický výnos je o něco vyšší než částka získaná na běžném běžném nebo spořicím účtu.Příjmové fondyVýnosové fondy jsou pojmenovány podle svého účelu: poskytovat stálý běžný příjem. Tyto fondy investují především do státních a vysoce kvalitních podnikových dluhopisů a drží je až do splatnosti, aby poskytovaly úrokové toky. Přestože se držba fondů může zhodnocovat, primárním cílem těchto fondů je poskytovat investorům stabilní peněžní tok. Publikum těchto fondů se proto skládá z konzervativních investorů a důchodců.Mezinárodní/globální fondyMezinárodní neboli zahraniční fond investuje pouze do aktiv nacházejících se mimo domovskou zemi investora. Globální fondy však mohou investovat kdekoli na světě. Jejich volatilita často závisí na ekonomice a politických rizicích dané jedinečné země. Tyto fondy však mohou být součástí dobře vyváženého portfolia díky zvýšení diverzifikace, protože výnosy v zahraničních zemích nemusí být korelovány s výnosy doma.Speciální fondySektorové fondy jsou fondy s cílenou strategií zaměřené na konkrétní odvětví ekonomiky, například finanční, technologický nebo zdravotnický sektor. Sektorové fondy mohou být velmi volatilní, protože akcie v daném sektoru bývají vzájemně vysoce korelované.Regionální fondy umožňují snadnější zaměření na určitou geografickou oblast světa. To může znamenat zaměření na širší region nebo na jednotlivou zemi.Společensky odpovědné fondy neboli etické fondy investují pouze do společností, které splňují kritéria určitých směrnic nebo přesvědčení. Některé společensky odpovědné fondy například neinvestují do „hříšných“ odvětví, jako je tabákový průmysl, výroba alkoholických nápojů, zbraní nebo jaderná energetika. Jiné fondy investují především do ekologických technologií, jako je solární a větrná energie nebo recyklace.Klady
Likvidita
Diverzifikace
Minimální investiční požadavky
Profesionální správa
Rozmanitost nabídky
Nevýhody
Vysoké poplatky, provize a další výdaje
Velký podíl hotovosti v portfoliích
Obtížné porovnávání fondů
Nedostatečná transparentnost držby