Klíčové body
- Údaje z USA
- Projevy představitelů Fedu
- Akcie jsou v centru pozornosti
- Globální inflace
Vystoupit má několik představitelů Federálního rezervního systému včetně jeho předsedy Jeroma Powella a jejich komentáře budou po výrocích šéfa Fedu z minulého týdne bedlivě sledovány. Zde je to, co potřebujete vědět na začátek týdne.
Údaje z USA
Ve Spojených státech bude zveřejněn jádrový index cen výdajů na osobní spotřebu, Fedem preferovaný ukazatel základní inflace, když budou trhy na Velký pátek zavřené.
Index, který nezahrnuje náklady na potraviny a energie, by měl v únoru vzrůst o 0,3 % poté, co v předchozím měsíci zaznamenal největší měsíční nárůst za poslední rok.
Minulý týden Fed setrval na projekcích tří snížení úrokových sazeb v letošním roce, přestože revidoval svou prognózu hospodářského růstu, ale dodal, že oficiální představitel chce mít před zmírněním více důkazů o zpomalení inflace.
Ekonomický kalendář dále obsahuje údaje o prodejích nových domů, objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, revidovaném HDP a týdenní zprávu o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti.

Projev Fedu
Předseda Fedu Jerome Powell, prezident atlantského Fedu Raphael Bostic a guvernéři Fedu Lisa Cooková a Christopher Waller patří mezi některé z představitelů Fedu, kteří by měli během nadcházejícího týdne vystoupit.
„[Domníváme se, že je pravděpodobné, že se řečníci z Fedu v nadcházejících týdnech přikloní spíše na jestřábí stranu, zejména pokud jde o dlouhodobou trajektorii základních úrokových sazeb – věc, která by mohla být podstatná pro desetiletý výnos,“ uvedli analytici Macquarie v nedávné poznámce.
„Powellův ‚holubičí‘ tón nás poněkud překvapil a pravděpodobně byl v rozporu s myšlením ostatních politických představitelů Fedu,“ dodala Macquarie a upozornila na skokový nárůst na trhu jednodenních indexových swapů, který oceňuje 85% šanci na čtyři snížení sazeb v roce 2024.
Aktualizovaný souhrn ekonomických projekcí Fedu, který ukazuje, že Powellovi kolegové z Fedu očekávají silnější ekonomický růst, vyšší inflaci a mírné zvýšení dlouhodobé sazby Fedu, však podle Macquarie nabízí vodítka k tomu, „co si ostatní představitelé Fedu mysleli“, a vykresluje mnohem méně holubičí obrázek, než jaký přednesl šéf Fedu.
Akcie jsou v centru pozornosti
Minulý týden zaznamenal index S&P 500 největší týdenní procentní zisk od poloviny prosince, když vzrostl o 2,3 %. Průmyslový index Dow Jones vzrostl o 2 %, což je rovněž největší týdenní nárůst od poloviny prosince, zatímco Nasdaq vzrostl o 2,9 %, což je největší týdenní procentní nárůst od poloviny ledna.
Někteří pozorovatelé trhu se domnívají, že po období, kdy index S&P 500 od konce října posílil o 27 %, čeká trh pokles.
Jiní však sázejí na to, že tento trend bude pokračovat, protože investoři se poohlížejí i po masivně rostoucích a technologických akciích, které v uplynulém roce podpořily zisky amerického akciového trhu.
Širší rally „znamená, že vedení není tak koncentrované a náchylné ke korekci,“ řekl agentuře Reuters Robert Pavlik, senior portfolio manažer společnosti Dakota Wealth.
Blížící se konec prvního čtvrtletí by také mohl vyvolat volatilitu, protože manažeři fondů upravují svá portfolia.
Ceny ropy
Ceny ropy se v pátek snížily a týden zakončily s malou změnou, když je zatížila možnost příměří v Gaze, zatímco válka v Evropě a snižující se počet vrtných souprav v USA vyrovnaly ztráty.
Případné příměří by mohlo přimět jemenské povstalce z hnutí Hútí k tomu, aby umožnili průjezd ropných tankerů Rudým mořem.
Silnější americký dolar také zatížil zelenou bankovku, která zaznamenala druhý týden zisků poté, co Švýcarská národní banka ve čtvrtek překvapivě snížila úrokové sazby, což posílilo globální rizikový sentiment.
Silnější dolar zdražuje ropu pro investory držící jiné měny, což tlumí poptávku.
„Vzhledem k široké expanzi chuti k riziku, která se zrychlila po komentářích Fedu v polovině týdne, které se ukázaly být méně jestřábí, než se očekávalo, si stále ponecháváme na stole nová maxima,“ řekl agentuře Reuters Jim Ritterbusch z houstonské společnosti Ritterbusch and Associates.

Globální inflace
Představitelé australské centrální banky
Čísla mohou podtrhnout důvody, proč by RBA měla ještě chvíli vyčkávat, než přistoupí ke snižování sazeb v souvislosti se zpomalováním ekonomiky.
Ekonomové očekávají, že meziroční míra inflace se v únoru zvýší na 3,5 % z lednových 3,4 %.
V Japonsku budou v pátek v Tokiu zveřejněny údaje o inflaci, které však mohou být přivítány s menším nadšením poté, co Bank of Japan minulý týden poprvé po 17 letech konečně zvýšila úrokové sazby.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky