Klíčové body
- Investoři vidí potenciál v akciích Anglo American díky agresivním strategiím a snahám o restrukturalizaci.
- Budoucí transformace podniků a snahy o snižování nákladů vedené generálním ředitelem slibují pozitivní změny v hodnotě akcií Anglo American.
- I přes operativní problémy a zadlužení vidí investoři potenciál v akciích Anglo American, což způsobuje zvýšený zájem investorů a možná i převzetí společnosti těžebními giganty.
- KEYPOINT 4
Její akcie však vypadají jako příležitost k nákupu pro investory, kteří hledají příběh obratu.
Anglo American se sídlem v Londýně je jednou z předních světových diverzifikovaných těžebních společností, která těží měď, železnou rudu, diamanty, platinu a další kovy na šesti kontinentech. Její akcie, které za posledních 12 měsíců poklesly o 24 %, si nevedou zrovna nejlépe a zaostávají za většími kolegy, jako jsou Glencore a BHP Group. Provozní problémy a náročné podmínky na několika klíčových trzích, včetně trhu s diamanty – kde divize společnosti De Beers v roce 2023 prodělala – a neuspokojivý víceletý výhled produkce na konci loňského roku vyděsily investory a snížily hodnotu akcií.
Budoucnost společnosti Anglo American však není bezútěšná. Společnost pracuje na agresivních strategiích, které mají působit proti dopadům loňských špatných výsledků. Navrhovaná strategická revize podniků, opatření na snižování nákladů a provozní zlepšení slibují pozitivní změny. Generální ředitel Duncan Wanblad v nedávném hovoru k výsledkům prohlásil, že tomuto procesu transformace budou podrobeny všechny aspekty, žádný z nich nevyjímaje. To znamená, že bychom se mohli dočkat i vysoce potenciálních změn, jako je prodej společnosti s hodnotou 30 miliard dolarů.
Anglo American plc
„Status quo nepřipadá v úvahu,“ říká Christopher LaFemina, odborník na těžební průmysl ze společnosti Jefferies, který poznamenává, že pokud se situace nezlepší, Anglo American by mohla přilákat aktivistu nebo kupce.
Vzhledem k nedávným potížím se akcie Anglo American zdají být levné. Na mimoburzovním trhu se akcie společnosti prodávají pod tickerem NGLOY za přibližně 12 dolarů. V současné době se akcie obchodují za přibližně 11násobek předpokládaného zisku v roce 2024, což je v souladu s obdobnými akciemi. Vzhledem k poklesu cen kovů platinové skupiny a slabému trhu s diamanty je ziskovost společnosti podstatně vyšší. V roce 2022 dosáhla čistého zisku 2,49 USD na akcii. Stejně jako mnoho těžařů mimo USA má variabilní dividendu vázanou na 40 % zisku, což za posledních 12 měsíců vedlo k výnosu 3,9 %. LaFemina má pro americké akcie rating Buy a cílovou cenu odpovídající 16,50 USD.
Společnost, založená v roce 1917, byla dříve uznávána jako dominantní hráč v Jihoafrické republice pro své zlaté doly. Se změnou doby se však společnost přeorientovala na měď a většinu svých těžebních aktivit přesunula mimo Jihoafrickou republiku. V současné době má společnost provozy v Peru a Chile, jejichž produkce se dotýká 1,2 miliardy liber ročně, a to při nízkých hotovostních výrobních nákladech ve výši přibližně 1,50 USD za libru.
Budoucnost mědi vypadá slibně bez ohledu na to, že akciový trh tento optimismus pro akcie Anglo American zatím neodráží. Nicméně navzdory tomu, že společnost nedostává úvěry za svou produkci mědi kvůli jiným problémům, LaFemina se domnívá, že Anglo American nabízí nejlepší možnost pro investory, kteří hledají akcie těžařů mědi. Podle něj přibližně 40 % čisté hodnoty aktiv společnosti pochází z mědi.
Jednou z výtek vůči společnosti je její přetrvávající expozice vůči Jihoafrické republice, kde se její aktivity soustřeďují do společností Anglo American Platinum, kterou z 80 % vlastní Anglo American, a Kumba Iron Ore, kterou vlastní ze 70 %. Oba podíly by mohly být vyčleněny pro akcionáře. Země je sužována hospodářskými problémy, kriminalitou a výpadky elektřiny.
Obchod s diamanty je soustředěn v jižní Africe. Společnost De Beers, která prodává třetinu světové produkce diamantů, byla v loňském roce těžce zasažena oslabením poptávky na klíčových trzích, jako je Čína, a růstem laboratorně vyráběných kamenů.
Součástí býčího scénáře LaFeminy je oživení jak diamantů, tak kovů platinové skupiny. Společnost De Beers prodává diamanty na trh desetkrát ročně a poslední prodeje byly nejlepší za posledních zhruba devět měsíců. Ceny palladia si za posledních šest týdnů připsaly 15 %.

Provozní problémy rovněž přetrvávají. V roce 2023 vzrostl čistý dluh společnosti Anglo American o 4 miliardy USD na celkových 10,6 miliardy USD. Očekává se, že výdaje spojené s rozsáhlým projektem podzemního hnojiva v severní Anglii zvýší hotovostní výdaje společnosti, přičemž v roce 2024 se očekává téměř 1 miliarda USD – projekt však bude uveden do provozu až v roce 2027. Celkové předpokládané náklady na projekt činí přibližně 7 miliard dolarů.
Navzdory těmto problémům Alain Gabriel z Morgan Stanley zvýšil status společnosti Anglo American z Equal Weight na Overweight. Souhrnné ocenění společnosti podle něj činí přibližně 16 USD za akcii, což odráží současnou cenu plus pouze dalších 10 %.
Bez ohledu na problémy, kterým Anglo American čelí, nabízí akcionářům dvě potenciální cesty k vítězství. Jedním ze scénářů je, že společnost uspěje ve svém úsilí o sanaci a restrukturalizaci, čímž dojde k růstu akcií. Druhý scénář zahrnuje převzetí společnosti větším těžebním hráčem, který by mohl potenciálně optimalizovat její fascinující zdroje. Ať tak či onak, pro investory by výsledek mohl být zlatou trefou.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky