Klíčové body
- Akcie německého realitního gigantu Vonovia se v pátek propadly o více než 7 %.
- Znamená to prohlubující se realitní krizi v největší evropské ekonomice.
- Rezidenční realitní společnost ve čtvrtek oznámila roční ztrátu ve výši 6,76 miliardy eur (7,35 miliardy USD) za rok 2023.
Oslabený trend oceňování, který byl uveden jako hlavní příčina ztráty ve výši 6,76 miliardy eur
Pohled do činnosti společnosti ukazuje, že ztráta za rok 2023 byla více než desetinásobně vyšší než ztráta 669,4 milionu eur vykázaná za rok 2022. Předchozí ztráta fakticky ukončila trvalou sérii ročních zisků, které posilovaly finanční pověst společnosti. Současná fiskální krize představuje náročnou výzvu s ohledem na roli vnějších faktorů, jako jsou rostoucí úrokové sazby a rostoucí náklady na energie a stavebnictví, které zasadily sektoru nemovitostí v Německu značnou ránu.
Vonovia SE
Společnost Vonovia – vlastnící rozsáhlé portfolio více než 500 000 nemovitostí – zveřejnila znepokojivé úpravy, které byly provedeny ve fiskálním roce 2023. Realitní gigant v oblasti rezidenčních nemovitostí prohlásil, že ve svém portfoliu nemovitostí provedl úpravy hodnoty v celkové výši přibližně 10,7 miliardy eur. Další chmurné zprávy společnosti naznačily snížení hodnoty nemovitostí, která – po zohlednění investic – klesla do konce roku 2023 na přibližně 81,1 miliardy eur.
Při informování novinářů ve čtvrtek večer generální ředitel společnosti Vonovia Rolf Buch, kterého citovala agentura Reuters, uvedl, že “kolaps ocenění je nejhorší, jaký jsme kdy zažili”. Jeho výroky odrážely vážnost situace, s níž se německý realitní průmysl potýká, a byly zachyceny na pozadí stavebních jeřábů, které se 8. prosince 2023 tyčily nad berlínskými rezidenčními sídlišti.
Při diskusi o výhledu na rok 2024 ve výroční zprávě společnosti Buch naznačil, že “celkový rámec zůstane náročný”, přesto vyjádřil optimismus tváří v tvář nepřízni osudu. Označil rostoucí důvěru analytiků, že snižování hodnoty nemovitostí možná dosáhlo svého nejnižšího bodu, což může být předzvěstí tolik očekávaného snížení úrokových sazeb v letošním roce. Buch zdůraznil kritickou povahu těchto nových trendů, které představují pro společnost rozhodující signály.
Vysvětlil, že: “Jsou to pro nás důležité signály. Jakmile se trh stabilizuje, přesuneme naši pozornost zpět k růstu zisku.” Jeho slova odrážejí rozhodnost, s níž je společnost připravena proplout tímto nejistým obdobím svého fungování.
Realitní sektor v Německu představuje významný pilíř v rámci největší evropské ekonomiky. Podle údajů odvětvového svazu ZIA v něm působí přibližně 800 000 společností a pracuje v něm přibližně 3,5 milionu zaměstnanců. Důsledky současné krize proto přesahují finanční prosperitu společnosti Vonovia a mají potenciální důsledky v celostátním, a dokonce i kontinentálním měřítku.

Dostupnost bydlení je v této rovnici klíčová. Vedoucí oddělení ekonomiky a strategie napříč aktivy ve společnosti Kepler Cheuvreux Arnaud Girod se domnívá, že i když ceny nemovitostí v Německu zaznamenaly pokles o 10 až 15 %, situace není tak katastrofální, jak by se mohlo zdát. Girod dále tvrdí, že bydlení bude i nadále drahé kvůli nedostatku nabídky, který se ještě zhoršil v důsledku dvouleté mizivé nové výstavby. Tento stav je sice nešťastný pro potenciální zájemce o bydlení, ale je potenciálně podpůrný pro společnosti, jako je Vonovia.
Realitní prostředí se nadále vyvíjí. Společnosti, spotřebitelé i zainteresované strany v tomto odvětví budou muset procházet následnými výzvami a příležitostmi s důkladným porozuměním změnám v tržních trendech a globální ekonomické krajině. Současné okolnosti vybízejí k přehodnocení stávajících strategií a v případě potřeby k přijetí inovativních přístupů, které nabídnou záchranné lano obklíčeným společnostem při jejich snaze o zotavení a obnovení ziskovosti.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky