Klíčové body
- Asijské akcie v pátek výrazně klesly, následujíc trend amerických trhů, kvůli nervozitě ohledně úrokových sazeb a rostoucímu geopolitickému napětí
- Index MSCI Asia Pacific poklesl o 1,2 %, přičemž japonské akcie byly nejvíce ovlivněny kumulativním dopadem rostoucího jenu
- Rostoucí geopolitické napětí mezi Íránem a Izraelem, spolu s výkyvy cen ropy, ovlivnily trhy a cena ropy Brent překročila 91 dolarů za barel
Mezi nejzávažnější vlivy patřil probíhající konflikt mezi Íránem a Izraelem a výkyvy cen ropy, které hrály rozhodující roli při utváření současného prostředí.
Index MSCI Asia Pacific odhalil pokles o přibližně 1,2 %, přičemž přehled situace odhalil poklesy tržních ukazatelů v Hongkongu, Jižní Koreji a Austrálii. V čele klesajícího trendu stály japonské akcie, ovlivněné kumulativním dopadem rostoucího jenu. Je důležité poznamenat, že v tomto období zůstaly trhy v pevninské Číně a na Tchaj-wanu již druhý den po sobě zavřené.
Naproti tomu kontrakty týkající se amerických akcií zaznamenaly v pátek mírný růst, který byl mírným protipólem poklesu indexů S&P 500 a Nasdaq 100, jenž byl zaznamenán přes noc. Klesající trend na více akciových trzích je do značné míry přičítán podkladovým obavám a spekulacím kolem zvyšování úrokových sazeb a jeho potenciálního dopadu na finanční ekosystém. Za těchto okolností byl zdůrazněn prvek nepředvídatelnosti, který byl vyvolán výroky guvernéra Bank of Japan Kazuo Uedy, jež podnítily spekulace o dalším zvýšení úrokových sazeb do konce roku.

K nejistotě přispělo i pokračující geopolitické napětí vyvolané komentáři izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ohledně záměru Izraele chránit své zájmy proti Íránu a jeho spolupracovníkům, které trh výrazně ovlivnilo. V reakci na to ceny ropy vzrostly a cena ropy Brent v pátek překročila 91 dolarů za barel, čímž se přiblížila nejvyšší úrovni zaznamenané od října. Reakce na Netanjahuovy záměry se neomezily jen na nejbližší region. Americký prezident Joe Biden vyjádřil podmíněnou povahu americké podpory a zdůraznil požadavek dodatečného úsilí směřujícího k ochraně civilního obyvatelstva.
Matt Maley, hlavní tržní stratég společnosti Miller Tabak + Co, osvětlil potenciální důsledky přímého konfliktu mezi Izraelem a Íránem a označil možné následky za potenciální omezující sílu pro dodávky ropy pocházející z Blízkého východu. Zdůraznil tento prvek jako novou obavu, která by se mohla zrychleným tempem proměnit ve vážný problém.
Na pozadí těchto mezinárodních složitostí zahájila americká ministryně financí Janet Yellenová svou nedávnou návštěvu Číny a přislíbila úsilí o posílení hospodářských vazeb. Stále pozitivnější charakter jejich vztahů od listopadového osobního setkání prezidenta Bidena a prezidenta Si Ťin-pchinga dává záblesk naděje, ačkoli značné rozdíly nadále přetrvávají.
Pozornost investorů se obrací k údajům o pracovních místech mimo zemědělský sektor v USA. Očekává se, že nadcházející zpráva, která bude zveřejněna později v pátek, odhalí, že v březnu přibylo v ekonomice více než 200 000 nových pracovních míst. Optimistická interpretace údajů by mohla potenciálně postrčit Federální rezervní systém k udržení vyšších sazeb po delší dobu.
Mezitím se prezident Fed Bank of Minneapolis Neel Kashkari vyjádřil, že snižování sazeb by mohlo být v letošním roce potenciálně zbytečné za předpokladu, že vývoj inflace bude stagnovat. Jeho vstupy představují jeden z několika názorů, které kolují před blížícím se oznámením březnových údajů o zaměstnanosti.

Podobně Loretta Mesterová z clevelandského Fedu naznačila, že centrální banka se blíží uspokojivé úrovni důvěry pro zahájení snižování úrokových sazeb v nadcházejících měsících, což posiluje význam pátečních údajů o nezaměstnanosti. Chris Larkin z banky Morgan Stanley ze společnosti E*Trade tyto názory podpořil. Poznamenal: “Jako vždy bude mít konečné slovo měsíční zpráva o zaměstnanosti.” Naznačil, že investoři budou doufat ve vyvážený scénář, který nedá Fedu důvod k odložení snižování sazeb, ani nebude signalizovat výrazný pokles na trhu práce.
V ostatních sektorech komodit se v pátek předvedlo zlato, které mírně oslabilo svou hodnotu poté, co na začátku týdne dosáhlo nového maxima. Měď, která je považována za zvěstovatele průmyslových kovů, zaznamenala rallye, která cenu kovu posunula na 14měsíční maximum. Toto zlepšení udržuje trend započatý v únoru a odpovídá stupňujícím se obavám z rizika nabídky. Dopad této dynamiky na trhy se však teprve ukáže.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky