Klíčové body
- Velké banky budou reportovat své hospodářské výsledky
- Futures jsou před výsledky velkých bank stabilní
- Americké akcie s velkou tržní kapitalizací trpí velkým odlivem
Britská ekonomika se mezitím vrátila k růstu, zatímco trh s ropou zakončí týden poklesem navzdory zvýšenému napětí na Blízkém východě.
Velké banky budou reportovat své hospodářské výsledky
Výsledková sezóna za první čtvrtletí se rozjede na plné obrátky, přičemž později během seance by měla být zveřejněna řada zpráv z důležitého amerického bankovního sektoru.
JPMorgan Chase
Všechny hlavní banky se zaměří na to, jak se měnící se pohled na úrokové sazby projeví na nákladech na financování a na držbě úvěrů na komerční nemovitosti.
Nejistota ohledně výhledu úrokových sazeb bude pravděpodobně viset nad celou výsledkovou sezónou za první čtvrtletí.
Analytici podle údajů LSEG očekávají, že společnosti z indexu S&P 500 v souhrnu vykážou v prvním čtvrtletí meziroční nárůst zisků o 5 %, což je výrazný pokles oproti 10,1% růstu ve čtvrtém čtvrtletí 2023.

Futures jsou před výsledky velkých bank stabilní
Futures na americké akcie se v pátek po předchozích volatilních seancích v týdnu ustálily před zveřejněním podnikových výsledků řady velkých bank, které jsou všeobecně považovány za oficiální začátek čtvrtletní výsledkové sezóny.
Do této chvíle byl futures kontrakt na Dow o 45 bodů, tj. 0,1 %, výše, zatímco futures na S&P 500 klesly o 3 body, tj. 0,1 %, a futures na Nasdaq 100 o 25 bodů, tj. 0,1 %.
Ve čtvrtek došlo k prudkému oživení indexů S&P 500 a Nasdaq Composite, protože technologické akcie vedly k návratu ze středečního výprodeje, který byl způsoben inflací.
Index S&P 500 si připsal 0,7 % a Nasdaq vzrostl o 1,7 % a uzavřel na novém rekordu, zatímco blue-chipový DJIA uzavřel jen o něco níže.
V této seanci budou sentimentu dominovat výsledky hospodaření řady velkých bank [viz výše], ačkoli vystoupí také řada představitelů Fedu včetně Bostice a Dalyho, kteří by mohli vnést více jasno do současného vývoje úrokových sazeb.
Americké akcie s velkou tržní kapitalizací trpí velkým odlivem
Horší než očekávaný index spotřebitelských cen, který byl zveřejněn na začátku týdne, přispěl k tomu, že americké akcie s velkou kapitalizací utrpěly největší týdenní odliv od prosince 2022.
Americké akcie s velkou tržní kapitalizací zaznamenaly v týdnu do středy odliv ve výši 15,8 miliardy dolarů, zatímco akcie obecně zaznamenaly odliv ve výši 19,6 miliardy dolarů, uvedla Bank of America ve svém týdenním shrnutí toků s využitím údajů EPFR.
Týden do středy zahrnoval nervozitu na Wall Street z minulého čtvrtka, která byla způsobena jestřábími výroky představitelů Federálního rezervního systému a ropou, která se dostala nad 90 dolarů za barel, a propad akciového trhu z této středy po silnějších než očekávaných údajích o inflaci v USA.
Blue chip index Dow Jones Industrial Average je v současné době na cestě uzavřít týden o více než 1 % níže.

Velká Británie začíná vykazovat růst
Zdá se, že britská ekonomika brzy opustí recesi poté, co produkce v únoru rostla druhý měsíc v řadě a lednový údaj byl revidován na vyšší hodnotu.
Podle pátečních údajů Národního statistického úřadu se hrubý domácí produkt v únoru meziměsíčně zvýšil o 0,1 %, zatímco lednový údaj byl revidován a vykázal růst o 0,3 % oproti předchozím 0,2 %.
Británie se ve druhé polovině loňského roku propadla do recese, ale v prvním čtvrtletí roku 2024 pravděpodobně vykáže určitý růst, protože průměrná tříměsíční míra růstu se v únoru zvýšila na 0,2 % z nulové hodnoty v lednu, což je nejvyšší takový údaj od srpna.
Tyto údaje by mohly posílit opatrný tón Bank of England ohledně vyhlídek na snížení úrokových sazeb, nicméně jakýkoli růst v první polovině roku bude pravděpodobně stále velmi vlažný.
Vzhledem k tomu, že z Evropské centrální banky se i nadále ozývají holubičí hlasy poté, co ve čtvrtek ponechala sazby beze změny, růst ve Velké Británii zůstává křehký a inflace v USA stále zvýšená, zdá se, že Federální rezervní systém vede závod o to, která centrální banka sníží sazby jako poslední.
V současné době obchodníci očekávají snížení sazeb ECB v červnu, uvolnění sazeb BoE v srpnu a snížení sazeb Fedu v září.
Ropa si připisuje týdenní ztráty
Ceny ropy v pátek vzrostly, protože geopolitická rizika, zejména na Blízkém východě bohatém na ropu, zůstávají zvýšená, ale jsou nastaveny na týdenní ztráty kvůli obavám ohledně měnové politiky USA.
Do této chvíle se futures na americkou ropu obchodovaly o 1,1 % výše na 85,94 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent stoupl o 0,9 % na 90,52 USD za barel.
Američtí představitelé předpověděli brzký útok Íránu proti Izraeli, který by měl být odvetou za předpokládaný izraelský letecký útok na vrchního íránského vojenského velitele v Damašku na začátku tohoto týdne.
Nadále existuje riziko, že Írán, třetí největší producent v Organizaci zemí vyvážejících ropu, bude zatažen do konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v Gaze, což by mohlo zasáhnout dodávky ropy z regionu.
S oběma kontrakty se však stále počítá.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky